Każdy kominek to indywidualne podejście i rozwiązanie, dopasowywane do wielkości pomieszczenia. Rozgraniczamy ich dwie kategorie: wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Obecnie kominki muszą posiadać ekoprojekt, czyli certyfikat poświadczający ekologiczne źródło ciepła. – W tego typu paleniskach zaleca się w instrukcjach palenie drewnem: suchym, liściastym, nieprzekraczającym 20% wilgotności. Takie drewno ma bardzo dużo energii – tłumaczy Szymon Rybicki.
Poszukując kominka i odwiedzając dedykowany salon trafimy na: wkłady kominkowe do zabudowy, piecyki wolnostojące, piece kaflowe i kuchnie kaflowe.
Kiedyś się je rozbierało, a teraz na nowo buduje
Szymon Rybicki z salonu kominkowego w Tucholi tłumaczy, że do łask wracają kafle w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich to piece kaflowe, na zasadzie zabudowania kominka, obłożenia go cegłą szamotową, tak jak robiono to dawniej. Na wierzch przychodzą kafle. Ich gama jest szeroka i nie ma ograniczeń, bo realizować można najbardziej skomplikowane wzory i kolory, tworzone przez firmy specjalizujące się w tym fachu.
Kiedyś się je rozbierało, a teraz na nowo buduje. Z tą różnicą, że wtedy palenisko było robione z cegły, a teraz w większości jest to wkład kominkowy (...). Zdarza się jednak, że ceglane paleniska też są wykonywane. To tylko kwestia innej zabudowy
– mówi Rybicki.
Tendencję wzrostu popularności dodatkowego źródła ciepła tego rodzaju obserwuje się niezależnie od regionu Polski. Jednak jeszcze większym zainteresowaniem cieszą się kuchnie kaflowe.
W takiej kuchence nie musi być tradycyjnego paleniska. Bierzemy zwykłą elektryczną kuchenkę i piekarnik, obudowujemy kaflami i mamy imitację starej kuchni oraz nowoczesną indukcję z piekarnikiem
– wyjaśnia specjalista.
Kuchnie kaflowe są budowane w stylu nowoczesnym lub, jak na zdjęciu, w dawnym klimacie.
Kuchenkę indukcyjną zastąpić można kuchenką gazową. Popyt na tego typu aranżacje kuchni jest duży, a co ważne, podobnie jak w przypadku pieców kaflowych, nie ma ograniczeń w kolorach, wzorach i kształcie. Najczęściej przez klientów wybierane są odcienie standardowe, czyli: biel, beże i czerń. Pojawiają się też nowoczesne struktury, czyli gładkość lub delikatna fala.
Z kafli można zrobić wszystko, w dodatku jakość produktów z kafli, wykonywanych przez obecnie trudniące się w tym firmy, jest bardzo wysoka w porównaniu do starszych przykładów
– dodaje nasz rozmówca.
Te wszystkie aspekty wpływają na to, że wykonując piece i kuchenki, firmy oraz salony muszą wykazać się sporą elastycznością i sumiennością, co powoduje niemalże 100-procentowe odwzorowanie oczekiwań klientów.
REKLAMA (ciąg dalszy artykułu poniżej)
Praca z kaflami pozwala na tworzenie różnych kształtów pieców. Dzięki nowoczesnym technikom, możliwa jest realizacja najbardziej skomplikowanych pomysłów klientów.
Jak odpowiednio dobrać kominek?
Szymon Rybicki wskazuje, że parametry kominków muszą być dopasowane indywidualnie pod wymiar pomieszczenia. Dlatego trudniąca się w tym fachu osoba musi sprawdzić warunki lokalizacji montażu kominka, po czym poszukać optymalnego rozwiązania.
Niekiedy zdarza się, że montowane są kominki z płaszczem wodnym, który wpina się do istniejącej instalacji wodnej lub rozprowadzeniem powietrza za pomocą izolowanych przewodów w kilku pomieszczeniach. Oczywiście montowane są też zwykłe kominki, które ogrzewają tylko jedno pomieszczenie
– tłumaczy właściciel salonu.
Mimo że kominki w zabudowie różnią się wielkością, stylem i lokalizacją w pomieszczeniu, muszą mieć kilka cech wspólnych. Każdy z nich musi być wyposażony w kratki wentylacyjne. Dolne odpowiadają za pobieranie zimnego powietrza z otoczenia, a górnymi wydobywa się powietrze ogrzane. Takie rozwiązania to wentylacje obudowy kominka, które zapobiegają jego przegrzaniu. Dodajmy, że kominki w zabudowie obudowane są płytą budowlaną ognioodporną, ponieważ wymuszają to przepisy. Po wyborze odpowiednich parametrów kominka i zabudowaniu go zgodnie z odpowiednimi normami, nie ma już żadnych ograniczeń. Dzięki nowoczesnym technikom i umiejętnościom, możliwa jest realizacja najbardziej skomplikowanych pomysłów klientów.
Większych problemów nie ma z piecykami wolnostojącymi. Pakujemy go, jedziemy do klienta, ustawiamy w wyznaczonym miejscu, podłączamy do komina i to jest wszystko. Oczywiście można pod niego położyć podstawę szklaną, gdy mamy na przykład panele, na wypadek wypadnięcia gorącego drewienka. Zawsze to jakieś zabezpieczenie. Ludzie wybierają też płytki
– opowiada Rybicki.
Nie ma dużej różnicy w przygotowaniu miejsca pod kominek w domu nowo wybudowanym a starszym. Podstawą w montażu kominka do zabudowy jest komin i dolot powietrza. Jeżeli nawet w projekcie nowego domu przewidziany był kominek, ale nie zamontowano go od razu, to na etapie budowy ww. dolot jest już uwzględniony. Podobnie jak sam komin. W starszych domach, gdzie wcześniej nie planowano kominka i nie ma odpowiedniego komina, stawia się komin stalowy. Podłącza się go, a dolot powietrza wierci się przez piwnicę lub ścianę.
REKLAMA (ciąg dalszy artykułu poniżej)
Tak wygląda jeden z modeli kominka pod zabudowę.
Mogą być dodatkowym źródłem ciepła?
Według planów do 2040 roku wyeliminowane mają zostać piece m.in. na gaz, ale – co ciekawe – kominek jako dodatkowe źródło ciepła pozostanie w użyciu. Spełniać będzie musiał jedynie odpowiednie wymogi. Te już teraz są praktykowane.
Kiedyś była zapowiedź mówiąca, że kominki mają zostać zlikwidowane, bo są nieekologiczne. W rezultacie zmieniono je konstrukcyjnie, by poprawić ich efektywność i dodatkowo zmniejszyć w nich emisję spalin. Automatycznie po 2040 roku, gdzie inne urządzenia mają być wyeliminowane, kominki pozostaną jako dodatkowe źródło ciepła. (...) Wszystko może ulec zmianie, ale jeszcze 4 lata temu wszyscy mówili, że kominki mają zostać zlikwidowane, a teraz wychodzi na to, że są najbardziej ekologicznym źródłem ciepła. Nie oszukujmy się, drewno jest odnawialne w odróżnieniu do paliw kopalnych, które się kończą. Automatycznie przez to drewno jest ekologiczne
– wyjaśnia nasz rozmówca.
Biokominki – ustaw w salonie w bloku
Salony kominkowe oferują też biokominki, które działają po napełnieniu zbiornika specjalnym biopaliwem. Następnie zapala się płomień przy pomocy długiej zapałki lub zapalarki do palników gazowych. Tego typu kominek nie ma funkcji grzewczych, jest wyłącznie ozdobą. Owszem, podniesie na chwilę temperaturę w pomieszczeniu, ale na poziomie znikomej wartości. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób chcących kominek, ale mieszkających w bloku, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do komina. Co do jego ustawienia nie ma żadnych wymogów, oprócz wentylacji w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Współczesne piece kaflowe cechuje jakość wykonania i skrupulatność odwzorowania ich elementów, niekiedy nawiązująca do przeszłości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz