Zamknij

To indywidualny charakter każdego domu. Co wybrać na elewację, aby było ładnie, a przede wszystkim ekonomicznie?

Anna LipskaAnna Lipska 10:49, 18.04.2025 Aktualizacja: 11:09, 18.04.2025
Skomentuj O wykończeniu ścian budynków rozmawiamy z Angeliką Przeperską. O wykończeniu ścian budynków rozmawiamy z Angeliką Przeperską.

Jeszcze na początku lat dwutysięcznych mało kto przywiązywał wagę do starannego wykończenia ścian zewnętrznych domów. Obecnie trend jest zupełnie inny, bo właśnie ten element budynków stał się ich wizytówką. Elewacji poświęca się coraz więcej czasu na etapie projektowania domów jednorodzinnych. Wykończenie ścian ma oddawać charakter budynku i jego mieszkańców. Rynek budowlany w tym zakresie oferuje szerokie spektrum możliwości.

Wykańczając dom z zewnątrz, stajemy przed ważną decyzją, jaką jest wybór elewacji. Ta ma połączyć estetykę z funkcjonalnością, a w obecnym czasie na pewno również ekonomią. Ważna w tym zakresie jest pomoc specjalistów, którzy przedstawią dostępne rozwiązania. O propozycjach wykończenia ścian budynków jednorodzinnych rozmawiamy z Angeliką Przeperską, która odpowiada za kontakt z klientami w rodzinnej firmie budowlanej na terenie Tucholi.

REKLAMA

Z licznych rozwiązań najbardziej ekonomiczny tynk elewacyjny

Elewacja powinna być dopasowana do indywidualnego projektu budynku, ale też warunków wynikających z jego lokalizacji. Rozwój technologii wprowadził szerokie zmiany również w surowcach budowlanych, dzięki czemu wybór jest bardzo szeroki: od ryfli, lameli, mas strukturalnych, okładzin elewacyjnych akrylowych po okładzinę elewacyjną z płyty kwarcowej, cegły rustykalne i najpopularniejsze w zestawieniu tynki. Za wyborem tych ostatnich przemawia ekonomia, dlatego im poświęcamy artykuł. Spośród nich niegdyś najpopularniejszy, jak wskazuje Angelika Przeperska, był kornik, który ze względu na mankamenty, jak gromadzenie brudu w zakamarkach,ustąpił miejsca barankowi. Można go kupić w kilku granulacjach, a na rynku budowlanym dostępne są nawet tynki gładkie. Dodajmy, że pozostałe rozwiązania elewacyjne, np. ww. lamele i cegły rustykalne, to świetny dodatek dekoracyjny to tynku. 

Wybór od rodzaju i przeznaczenia po kolor 

Angelika Przeperska wyjaśnia nam, że klient – przychodząc z zamiarem wyboru i kupna tynku elewacyjnego – musi wiedzieć, ile chce wydać pieniędzy, bo rodzaje tynków są różne: zwykłe akrylowe, silikonowe, biohydrofobowe czy nanosilikonowe. 

Wiele zależy od tego, gdzie klient ma dom. Jeśli jest to budynek przy lesie, gdzie jest dużo zabrudzeń biologicznych, musi wybrać jeden z droższych tynków, czyli silikonowy albo nanosilikonowy. One mają funkcję samoczyszczenia. Gdy jest lekki brud i spadnie deszcz, to tynk nie przyjmuje tego brudu, bo jego powłoka spływa 

– wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Zagrożenia biologiczne, o których wspomina, to: zarodniki, grzyby i algi. Dlatego usuwanie mocniejszych zabrudzeń z tynku, w pobliżu wskazanej lokalizacji, wymaga użycia specjalnych środków czyszczących z przeznaczeniem typowo biologicznym. Mowa o preparatach dezynfekujących i myjących. Z kolei budując dom przy ulicach lub na wybudowaniach, należy się liczyć z zabrudzeniami typowo mineralnymi, np. kurz. Dbając o taki tynk trzeba co 3-4 lata umyć go za pomocą myjki ciśnieniowej i czystej wody.

Przy dobrej jakości tynku brud zejdzie sam. Nie potrzeba żadnego szorowania ani chemii 

– podkreśla Przeperska.

REKLAMA

Czy wymarzony kolor może być ograniczeniem?

Aby zewnętrzny wygląd domu rzeczywiście odzwierciedlał jego charakter, niezbędny jest wybór odpowiedniego koloru. W tym momencie automatycznie nasuwa się pytanie:„czy wymarzony kolor może być ograniczeniem? ”.

Jeśli chodzi o kolor, to są dwa sposoby. Pierwszym jest położenie białego tynku z worka, który maluje się farbą, jaką klient sobie wybierze. Możemy jednak zrobić tak, że do wiadra z gotowym barankiem dajemy pigment i kładziemy na ścianie gotowy kolor 

– mówi Angelika Przeperska.

Dalej wyjaśnia „Tygodnikowi”, iż plusem gotowego baranka z pigmentem jest to, że w sytuacji mechanicznego uszkodzenia, powstały odprysk nie będzie widoczny w innym odcieniu, jak miałoby to miejsce z pomalowaną elewacją. Śpieszymy również z odpowiedzią na wyżej postawione pytanie. Wybór wymarzonego koloru nie jest żadnym ograniczeniem, bo jak przyznaje Przeperska, we wzorniku, którym dysponuje, jest 1320 odcieni! Tym samym każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Tynki elewacyjne mogą przybrać setki różnych kolorów, a także różne struktury.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%