Mieć działkę w lesie lub jego okolicach – cel wielu ludzi. Mieć działkę w owianych sławą Borach Tucholskich i ich sercu – marzenie. Trudną misją – ale do pokonania – jest natomiast wybudowanie domu na działce leśnej. Jak odlesić taką działkę i przekształcić na powierzchnię budowlaną?
Na czym polega zabieg odlesiania działki, który jest niezbędny, jeśli po zakupie działki leśnej chcemy wybudować na niej dom? Lasy i położone przy nich tereny zachęcają do zainwestowania – dzięki swoim oczywistym walorom. Przeglądając portale ogłoszeniowe można zwrócić uwagę na ich niższe ceny, aniżeli w przypadku działek budowlanych. Przymierzając się do zakupu działki leśnej warto jednak wiedzieć, że budowa na niej wcale nie będzie prosta. Do przejścia jest długi i kręty proces.
REKLAMA
Działka leśna to nieruchomość oznaczona w ewidencji gruntów i budynków jako „Ls”. Jest pokryta roślinnością leśną albo przejściowo jej pozbawiona. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu dowiadujemy się, że teren oznaczony symbolem "Ls" może kupić każdy, ale pod jednym istotnym warunkiem. Lasy Państwowe muszą zrezygnować z prawa do pierwokupu. Warto pamiętać, że taką nieruchomość można sprzedać, ale nowy nabywca, który kupił ją z zamiarem budowy domu, musi przejść żmudny proces, aby osiągnąć cel.
Działka leśna służy do prowadzenia gospodarki leśnej, dlatego na niej nie można się budować. Budować można dopiero po wyłączeniu gruntu leśnego z produkcji
– zwraca nam uwagę Włodzimierz Pamfil, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Włodzimierz Pamfil, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.Fot. RDLP w Toruniu.
Działka może zostać odlesiona, jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest przeznaczona na cele inne niż leśne albo zostały na nią wydane warunki zabudowy. Te z kolei mogą zostać wydane pod warunkiem, że działka posiada zgodę marszałka województwa na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne, wyrażoną po uzyskaniu opinii izby rolniczej (w przypadku lasów niepaństwowych). Jeżeli spełniony jest jeden z tych dwóch warunków, kolejnym krokiem ku odlesieniu działki jest złożenie wniosku do właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie tych gruntów z produkcji.
Wspomniany dokument dostępny jest na stronie internetowej RDLP w Biuletynie Informacji Publicznej. Do wniosku należy dołączyć jednak szereg załączników, takich jak:
Dokumentacja musi zawierać również opis taksacyjny gruntów leśnych, których dotyczy wniosek, tj. odpis z uproszczonego planu urządzenia lasu lub inwentaryzacji stanu lasu wraz z okresem jego obowiązywania i informacjami:
W przypadku braku ww. dokumentów możliwe jest złożenie innej dokumentacji, sporządzonej przez osobę uprawnioną. Nie obędzie się również bez projektu zagospodarowania działki, stanowiącego dokumentację kartograficzną. Musi być sporządzony na bazie aktualnej mapy do celów projektowych lub jej kopii poświadczającej zgodność z oryginałem, w skali maksymalnie 1:1000. Ważne, aby zawierał szczegółowy bilans zagospodarowania wraz z liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz różnych typach siedliskowych z rozliczeniem powierzchni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest sporządzenie projektu na bazie mapy ewidencyjnej.
Po uzyskaniu decyzji dyrektora, a następnie na jej podstawie pozwolenia na budowę, można wyciąć drzewostan znajdujący się na działce leśnej, w granicach określonych decyzją. Wycinkę należy zgłosić miejscowemu leśniczemu ds. lasów niepaństwowych. Leśniczy pomierzy wycięte drewno i wyda świadectwo jego legalności
– przekazuje dyrektor RDLP w Toruniu.
Fakt dokonania rzeczywistego wyłączenia należy zgłosić dyrektorowi właściwej RDLP, w celu pomniejszenia należności i naliczenia opłaty rocznej oraz odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
REKLAMA
Proces odlesiania gruntu niesie za sobą koszty. Mowa o należnościach i opłatach rocznych, które są naliczane dla konkretnego przypadku. Zależą od typu siedliskowego lasu i od tego, czy jest to las gospodarczy czy ochronny (dla lasów ochronnych wartość powiększa się o 50%). Nie bez znaczenia jest również średnia cena sprzedaży drewna, ogłaszana przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski – w komunikacie w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały (cena stosowana również do naliczania podatku leśnego).
Należność jest opłatą płatną jednorazowo w ciągu 60 dni od momentu, kiedy decyzja zezwalająca na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji stała się ostateczna. Po dokonaniu wyłączenia należność pomniejszona zostaje o wartość wyłączonych gruntów z dnia faktycznego wyłączenia
– czytamy w informacji zwrotnej z RDLP w Toruniu.
Natomiast opłaty roczne płatne są raz w roku przez 10 lat w terminie do 30 czerwca każdego roku. Warto wiedzieć, że opłata przeliczana jest co roku i zależy od wspomnianej średniej ceny sprzedaży drewna, ogłaszanej przez prezesa GUS-u. Uzupełnijmy jeszcze, że opłat rocznych nie można rozłożyć na raty ani zapłacić jednorazowo za 10 lat. Do kosztów należy doliczyć proces przekwalifikowania działki z leśnej na budowlaną, a także odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu,czyli jednorazową opłatę po dokonaniu faktycznego wyłączenia gruntu leśnego z produkcji. Zależy ona od gatunku, wieku, zadrzewienia i bonitacji wycinanego drzewostanu. Czym starszy drzewostan, tym mniejsza opłata. Dla drzewostanów w wieku rębnym i przeszłorębnym, opłaty nie nalicza się.
Działkę można odlesić bezpłatnie jedynie w przypadku wyłączenia gruntów leśnych na cele budownictwa mieszkaniowego dla powierzchni do 500 m2 dla budownictwa jednorodzinnego i powierzchni do 200 m2 na każdy lokal dla budownictwa wielorodzinnego. W tej sytuacji nie nalicza się żadnych opłat,tj.: należności, opłaty rocznej, odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
Usuwać drzewa z działki leśnej można w ramach prowadzonej gospodarki leśnej, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w uproszczonym planie urządzenia lasu, ze względów bezpieczeństwa (drzewa suche i niebezpieczne) albo na podstawie decyzji dyrektora zezwalającej na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji. Działania te powinny być uzgodnione z leśniczym ds. lasów niepaństwowych
– informuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
REKLAMA
Przekształcanie kategorii działki leśnej na budowlaną to długi, żmudny i kosztowny proces. Zdarza się również, że dla społeczeństwa nieznany i całkowicie obcy.
Zdarza się, że spotykamy się z niezadowoleniem nieświadomych właścicieli lasów, którzy mając swoją własność, nie mogą nią dysponować według uznania. Jednak wszystkie grunty leśne, nieważne czy państwowe, czy prywatne, podlegają ochronie, w związku z przepisami ustawy z 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zatem zakup działki z użytkiem leśnym "Ls" musi być bardzo przemyślany, bo sam fakt posiadania działki nie jest jednoznaczny z możliwością wybudowania budynku mieszkalnego czy rekreacyjnego
– podsumowuje Włodzimierz Pamfil.
Kawa na tarasie, blisko natury, smakuje wyjątkowo dobrze, ale żeby móc poczuć jej smak, trzeba przejść długą drogę procedur. Fot. Agata Wiśniewska
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz