Zamknij

Jak wybrać pojemniki do segregacji śmieci?

08:38, 29.10.2020 | materiały partnera

Problem segregacji śmieci istnieje od lat, ale dopiero za sprawą powstałych ustaw stał się on powszechnym obowiązkiem. Tym samym Polska dołączyła do grona państw, które próbują aktywnie walczyć o dobro środowiska naturalnego. Na tle krajów europy zachodniej wypadamy i tak nieźle pod względem ilości wyrzucanych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Statystyki dla Polski mówią o ok. 330 kg śmieci rocznie na osobę, podczas gdy w wielu innych państwach sięga on 600 kg. To z pewnością dobra informacja. Co warto wiedzieć na temat segregacji śmieci i pojemników, w które należy się zaopatrzyć? O tym piszemy poniżej.

Czym tak naprawdę jest segregacja śmieci?
Segregacja śmieci to nie tylko korzyści, ale obowiązek wynikający z ustawy
Poznajmy przeznaczenie pojemników według ich kolorów


Czym tak naprawdę jest segregacja śmieci?

Chociaż każdy z nas regularnie wyrzuca śmieci, jeszcze 10-15 lat temu mało kto zastanawiał się co dzieje się z nimi dalej. Tymczasem większość z tego, co trafia do śmietników nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Segregacja śmieci ma pomóc w oddzieleniu produktów papierowych, szklanych, plastikowych i itd. Pojemniki na śmieci w różnych kolorach ze specjalnymi oznaczeniami mają nam w tym pomóc. Segregacja nie jest więc ani trudna, ani nie wymaga dużo czasu. Wystarczy, że zaopatrzymy się w kosze na odpady i będziemy pilnować, do którego co wrzucamy. Dzięki naszej wstępnej selekcji, śmieci trafią od razu do właściwych kategorii co ułatwi dalsze ich przetwarzanie i recykling. Jak jest to istotne może pokazać jeden przykład. Plastikowa butelka wyrzucona w przypadkowym miejscu, jeśli nie trafi do sortowni będzie rozkładać się nawet 500 lat.

Segregacja śmieci to nie tylko korzyści, ale obowiązek wynikający z ustawy

Lista korzyści z segregacji śmieci jest długa. Dodatkowo począwszy od 2013 roku w życie wchodziły kolejne ustawy regulujące sposób ich podziału. Na ich mocy do połowy 2022 roku wszystkie gminy w Polsce mają czas na wymianę pojemników na śmieci na rzecz tych przeznaczonych do segregacji. Wszystko wskazuje więc na to, że już wkrótce kolorowe pojemniki do segregacji śmieci staną się stałym elementem otoczenia.

Poznajmy przeznaczenie pojemników według ich kolorów

Producenci pojemników dbają o to, aby były one estetyczne i funkcjonalne i należy im przyznać, że udało się osiągnąć zamierzony efekt. Kolorowe kosze do segregacji w niewielkim stopniu przypominają obskurne blaszaki, które z pewnością pamiętają starsi czytelnicy. Każdy kolor ma swoje przeznaczenie, które należy znać. Poznajmy je zatem.
Pojemnik niebieski przeznaczony jest na papier. Co istotne nie na każdy. Papier tłusty lub mokry nie powinien tu trafić.
Pojemnik żółty to miejsca dla odpadów z tworzyw sztucznych oraz metalu.
Pojemnik zielony powstał z myślą odpadach szklanych typy butelki. Ważne przy tym jest, aby nie było to szkło tłuczone.
Pojemnik brązowy to miejsca dla szeroko rozumianych bioodpadów (poza mięsem, kośćmi).
Ostatni kolor czarny o pojemnik na odpada zmieszane.

Bogaty wybór pojemników do segregacji dostępny jest na stronie https://www.ajprodukty.pl/czystosc-i-srodowisko/segregacja-odpadow/6204205.wf

Podsumowując,
segregacja śmieci służy nam wszystkim. Pomimo początkowych kłopotów z rozróżnieniem przeznaczenia poszczególnych koszy, producenci oprócz kolorów dodają do nich specjalne oznaczenia. Dzięki nim nie sposób się pomylić.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop