Zamknij

Sztukateria wewnętrzna - co to jest?

08:40, 06.07.2020 | materiały partnera

Sztukateria wewnętrzna kojarzy się głównie z mieszkaniami i wnętrzami, które zaaranżowane są w stylu eleganckim i nowoczesnym. Te stylowe dekoracje ścian zaczynają cieszyć coraz większa popularnością. Występują zarówno w postaci całych płyt styropianowych, jak i pojedynczych listew, które najczęściej wykorzystuje się, aby ładnie zamaskować miejsce styku ściany z sufitem. 

  1. Sztukateria wewnętrzna kiedyś i dziś
  2. Dla kogo jest dedykowana sztukateria?
  3. Jakie są rodzaje sztukaterii wewnętrznej?

Sztukateria wewnętrzna kiedyś i dziś

Sztukateria wewnętrzna bardzo często znajdowała swoje uznanie w epoce baroku, który charakteryzować się elegancją oraz bogactwem zdobień rzeźbionych przez człowieka. Były one świetnym rozwiązaniem, gdyż z powodzeniem zastępowały drogie kamienne rzeźby. Najczęściej znajdowały się one na fasadach budynków oraz w ich wnętrzach. Dziś sztukateria wewnętrzna, a raczej technika jej wykonywania, nie różni się zbytnio od tego, co było kiedyś. Zmiany zaszły jedynie w wykorzystywanych materiałach do tworzenia zdobień.

Niegdyś była to mieszanka piasku marmurowego, wapnia i gipsu. Dziś wykorzystuje się do tego celu gips ceramiczny. W pierwszym etapie prac tworzy się model, który wymaga od mistrza sztukatorskiego nie lada umiejętności. Następnie wykonywana jest forma do wielokrotnego użytku w postaci negatywu. 

Dla kogo dedykowana jest sztukateria?

Sztukateria kojarzona jest głównie z efektownymi zdobieniami ścian, którą bardzo łatwo się montuje. Wykorzystuje się do tego celu klej. Wszelkie szpary i niedoskonałości można ukryć przy pomocy akrylu. Bardzo ważne jest, aby po zamocowaniu sztukaterię wewnętrzną pomalować farbą do ścian. Należy także wiedzieć, że w przypadku tej dekoracji powinno się zachować umiar. Stosowanie jej w dużej ilości może sprawić, że wnętrze będzie przytłaczać i wyglądać mało estetycznie. Sztukateria wewnętrzna nie sprawdzi się również w pomieszczeniach niskich i małych. Idealnym miejsce dla nich są więc stare kamienice i wysokie wnętrza. Gzym ze sztukaterii można wykorzystać na przykład do ukrycia kratki wentylacyjnej, a nawet oświetlenia w pokoju. 

Jakie są rodzaje sztukaterii wewnętrznej?

Sztukaterie dzieli się głównie ze względu na formę, czyli kształt. Wśród nich znajdują się:

  • listwy przypodłogowe
  • listwy przysufitowe
  • listwy naścienne płaskie
  • portale
  • rozety
  • kolumny
  • pilastry

W ofercie producentów sztukaterii wewnętrznej można znaleźć niezliczoną ilość wzorów. Warto dodać, że istnieje możliwość ich łączenia, dzięki czemu pojawiają się nieograniczone możliwości tworzenia wystroju sztukateryjnego

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop