Zamknij

Tuchola i płatne parkowanie. To już za chwilę! MAPKA I CENNIK

11:28, 09.06.2021 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

W drugiej połowie czerwca możemy spodziewać się w Tucholi wielu zmian. Dotyczą one głównie parkowania w centrum miasta, na miejscach postojowych przy głównych ulicach i uliczkach w obrębie rynku oraz na parkingach m.in. przy Kolejowej, przy ulicy Garbary, na pasażu przy Nowodworskiego oraz na parkingu na placu Wolności. Burmistrz Tadeusz Kowalski potwierdził, że strefa płatnego parkowania będzie obowiązywała po 15 czerwca.

- Wszystko jest już przygotowane. Szczegółowe informacje zamieszczone zostały na stronie internetowej gminy Tuchola. Tam, w specjalnej zakładce znajduje się regulamin, cennik i wykaz ulic, przy których będzie obowiązywała strefa płatnego parkowania wraz z mapką, adres biura firmy obsługującej płatne parkingi i wiele innych potrzebnych informacji - informuje burmistrz Tadeusz Kowalski. 

Wykup abonamentu nie gwarantuje miejsca? A co jak mamy dwa auta?

O ile część mieszkańców mniej lub bardziej oswoiła się z myślą, że w strefie staromiejskiej prawie wszystkie miejsca parkingowe będą płatne, to po kilku ostatnich publikacjach w "Tygodniku" i informacjach na temat rozmieszczenia parkometrów zaczęły pojawiać się pierwsze wątpliwości. 

Jedno z pytań, które już teraz, przed uruchomieniem strefy trafiło do naszej redakcji, dotyczy abonamentu parkingowego, który można wykupić na miesiąc z góry. Mieszkanka ulicy Kreffta, która o tym wspomniała, przyznała, że w jej rodzinie są dwa auta: jej i męża. Jednak na niewielkim podwórku mieści się tylko jedno. W związku z tym drugie auto zajmuje miejsce parkingowe na ulicy.

- Zdaję sobie sprawę z tego i oswoiłam się z tą myślą, że będę musiała wykupić kartę parkingową na swój samochód, ale okazuje się, że wykupienie takiej karty wcale nie gwarantuje mi miejsca postojowego na ulicy Kreffta. Myślałam, że będzie to zaznaczone jakąś kopertą lub w inny sposób - opowiada nam czytelniczka. - Oznacza to, że po powrocie z pracy samochodem, chcąc zaparkować nieopodal swojego domu, mogę nie znaleźć tam wolnego miejsca. Mało tego. Jeśli nie zaparkuję na Kreffta, czyli na ulicy, na którą wykupiłam kartę parkingową, a postawię samochód w innym miejscu, będę musiała wykupić normalny bilet, bo moja karta nie będzie obejmowała innej lokalizacji. 

Słowa mieszkanki Tucholi w części potwierdza kierownik wydziału infrastruktury i planowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Tucholi Waldemar Walkowiak. Wyjaśnia, że wykupiona karta parkingowa - abonamentowa przysługuje na jeden pojazd samochodowy osobom, które zamieszkują w strefie płatnego parkowania i są w niej zameldowane, a także są właścicielem pojazdu. Uprawnia w ramach dostępnych wolnych miejsc postojowych do postoju oznaczonego w niej pojazdu na ciągu postojowym położonym na ulicy, przy której zameldowany jest mieszkaniec lub na najbliższym względem miejsca zameldowania ciągu postojowym na terenie strefy płatnego parkowania. Wymienione uprawnienie nie gwarantuje jednak miejsca postojowego.

Będzie podana ulica i alternatywna druga

- Przy wykupie karty określone będzie możliwe miejsce parkowania i alternatywnie podane zostanie drugie miejsce najprawdopodobniej znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie ulicy, na której dana osoba mieszka - precyzuje Waldemar Walkowiak. - Niestety, karta nie będzie upoważniała jej właściciela do bezpłatnego parkowania w innych, przypadkowych miejscach strefy. Liczymy na to, że rotacja parkujących aut będzie duża, a sytuacje z trudnością w parkowaniu sporadyczne. W Chojnicach przyjęto takie same rozwiązania - dodaje.

Waldemar Walkowiak dopowiada, że wykup koperty to zupełnie coś innego. Takie spersonalizowane miejsce jest o wiele droższe i Tuchola przy konstrukcji regulaminu nie brała nawet czegoś takiego pod uwagę.

- W innych miastach miesięczny abonament za kopertę wynosi od 300 do 800 złotych na miesiąc. W Bydgoszczy mamy na przykład 700 zł miesięcznie - informuje kierownik wydziału infrastruktury i planowania przestrzennego. - Przyznam, że poszliśmy za przykładem Chojnic i nie wprowadzaliśmy takiego rodzaju zapisów.

Opłata bez wychodzenia z auta

Waldemar Walkowiak informuje dodatkowo, że parkując w obszarze płatnego parkowania, kierowcy będą mogli zapłacić za postój, korzystając z parkomatów lub aplikacji mobilnych. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej gminy Tuchola w informacji o płatnej strefie parkowania.

- Korzystanie z aplikacji mobilnych jest wygodne i bezpieczne. Za postój można zapłacić, nie wychodząc z pojazdu. Aplikacje umożliwiają też określenie konkretnego czasu postoju i jego ewentualną zmianę na odległość - dopowiada.

CENNIK

- Stawki opłat za jednorazowe parkowanie wynoszą odpowiednio: za pół godziny 1 zł, za postój do godziny - 2 zł, do dwóch godzin - 2,40 zł, do trzech godzin - 2,80 zł. Za czwartą godzinę i każdą kolejną dopłacimy po 2 zł.

- Opłata abonamentowa od osoby fizycznej zamieszkałej lub zameldowanej na pobyt stały lub czasowy w granicach strefy wynosi 30 zł na miesiąc, 150 zł na 6 miesięcy i 270 zł na 12 miesięcy. 

- Opłata abonamentowa od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w obszarze strefy lub od osoby fizycznej, której miejsce pracy znajduje się w granicach strefy, wynosi 50 zł na 1 miesiąc, 250 zł na 6 miesięcy i 450 zł na 12 miesięcy.


Strefą płatnego parkowania zostały objęte następujące ulice:

ul. Nowodworskiego,
ul. Garbary,
ul. Stanisława Saganowskiego,
ul. Świecka,
ul. Dworcowa,
ul. Pocztowa,
ul. Kolejowa,
plac Wolności,
ul. Sępoleńska,
ul. Ks. Konstantyna Kreffta,
ul. Szkolna,
plac Zamkowy,
ul. Zamkowa,
ul. Gabrychów,
ul. Staromiejska,
ul. Starofarna,
ul. Rzeźnicka,
ul. Chojnicka,
ul. Okrężna,
ul. Spichlerzna,
ul. Górna,
ul. Ks. ppłk. Józefa Wryczy,
ul. Murowa,
ul. Tylna,
ul. Krótka,
ul. Rycerska,
ul. Rynkowa,
ul. Studzienna,
ul. Podgórna.
Obecnie trwają inwestycje drogowe w obrębie ulic: Szkolna, plac Zamkowy, Zamkowa i Gabrychów w Tucholi. Po ich zakończeniu ww. ulice zostaną włączone do strefy płatnego parkowania. 

Opłaty za parkowanie pobierane będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Podmiotem obsługującym strefę, wyłonionym w drodze przetargu, będzie APCOA Parking Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Rondo ONZ 1.

Mapa poglądowa:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

dzimidzimi

4 0

za chwilę II strefa - LOP i Warszawska, a III Rudzki Most 🤣🤣🤣. Rozumiem rynek, ale pocztowa, kolejowa. Brawa dla pomysłodawcy! 15:29, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TucholaninTucholanin

6 0

Promenada wokół Głęboczka niedokończona, ścieżka rowerowa do Chojnic nieskończona, tylko 1 kąpielisko w gminie na wakacje, wszystkie boiska-orliki pozamykane ale za to strefa płatnego parkowania od ręki.... taka ta Tuchola nasza.... 10:47, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlaAla

0 0

A na Saganowskiego gdzie są parkingi? Bo nie zauważyłam ... 😂 19:13, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Misiak76Misiak76

1 0

A co z parkowaniem dla osób dojeżdżających do pracy pociągami i zasadzie parkuj i jedź. Też mają płacić dodatkową daninę? 07:52, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

2 0

Porównanie płatnego parkowania w 3 razy większych Chojnicach z Tucholą jest jak porównanie wynagrodzenia przeciętnego mieszkańca Tucholi z pensją Burmistrza. 08:22, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

johanjohan

0 0

ciekawy czy gwiazda, która wpadła na ten durny pomysł czyta komentarze, czy konsultuje z mieszkańcami.
wstyd 23:38, 16.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mendawonsmendawons

0 0

Mieliście na kogo głosować to zagłosowaliście na pana, który już ma wylane na tą obsraną tuchole od dawna i "płaku płaku memy o mnie zrobili" tylko potrafi. Ważne, że kasa mu sie zgadza. 09:53, 17.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%