Zamknij

Wszystko w jednym budynku. Tucholskie centrum wsparcia

14:16, 01.02.2021 L.Z Aktualizacja: 07:14, 02.02.2021
Skomentuj

Powiatowe Centrum Wsparcia przy ulicy Kościuszki w Tucholi jest najnowocześniejszą tego rodzaju placówką znajdującą się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jak twierdzi odpowiedzialna za obiekt i to, co się w nim znajduje kierownik, a obecnie już dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna Toby, powiat ma się czym chwalić.

- Po wielu latach starań udało się nam stworzyć ośrodek, który skupia wszystkie instytucje działające na rzecz pomocy rodzinie i na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym - mówi. - Wcześniej jeździliśmy i oglądaliśmy, jak takie właśnie centra wsparcia wyglądają w innych miejscach w kraju. Teraz my staliśmy się obiektem pokazowym. 

- W budynku przy ulicy Kościuszki w tej chwili mieszczą się: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Wsparcia Rodzin, Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. W najbliższym czasie pojawią się pierwsi lokatorzy w tzw. mieszkaniach wsparcia. Mamy ich pięć. Przeprowadzą się tam dorośli wychowankowie domu dziecka - wymienia starosta Michał Mróz. - Cieszymy się, że po tylu latach dążenia do takiego stanu instytucje realizujące zadania z zakresu pomocy społecznej mogły znaleźć się w jednym miejscu. 

Anna Toby dodaje, że na terenie obiektu powstanie także sala rehabilitacji. Jest miejsce stworzone pod potrzeby stowarzyszeń. A w planach na najbliższe miesiące - pod warunkiem uzyskania dofinansowania - zaplanowano stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Każda instytucja, która przeniosła się do nowego obiektu, ma chwycić przysłowiowy wiatr w żagle. 

- Jednego, czego nam brakuje, to domu samotnej matki - zaznacza kierownik PCPR.   

- Bardzo długo czekaliśmy na poprawę warunków bytowych - mówi dalej Anna Toby. - W tej chwili mamy sale konferencyjne, które możemy wykorzystać do organizacji różnego rodzaju spotkań, szkoleń. Mamy wspaniałe warunki do rozwoju i realizacji różnego rodzaju projektów. Są miejsca do rozmów z naszymi podopiecznymi, do konsultacji, do organizacji spotkań z rodzinami zastępczymi. Jest sala integracji sensorycznej. 

Wyszli z piwnicy do... królestwa

Dużą część ośrodka zajęły Warsztaty Terapii Zajęciowej, które w tej chwili rękoma pracowników organizują poszczególne pracownie. To podopieczni WTZ w ramach rozwoju zawodowego będą dbać o porządek wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jak słyszymy podczas wizyty w centrum wsparcia, w końcu spełnią swoje marzenia w kwestii urządzenia ogrodu. 

- Wyszliśmy z piwnicy do królestwa - komentuje kierownik WTZ Angelika Koślińska. - W grudniu minęło 13 lat od daty powołania warsztatów do życia. Przez te 13 lat pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach. W tej chwili możemy powiedzieć, że odrodziliśmy się na nowo. Pomieszczenia, które mamy do dyspozycji, są spełnieniem naszych marzeń. Mamy miejsce do prowadzenia zajęć i warsztatów zapewniających rozwój zawodowy niepełnosprawnych. Stawiamy nowe cele i startujemy z nową misją. Zmiana lokalizacji przyniesie lepszy komfort pracy nam wszystkim - podopiecznym i opiekunom. Uczestnicy warsztatów z niecierpliwością czekają na sygnał, by się tu pojawić - dodaje Koślińska.

Zupełnie nowa poradnia świadcząca usługi zdrowotne

 Nowością w obrębie powiatu jest ulokowany także w centrum wsparcia, działający od kilku dni Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Jak wspomina starosta Michał Mróz, jest to poradnia świadcząca nieodpłatną pomoc zdrowotną w zakresie opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Do tej pory w powiecie taką pomoc można było uzyskać tylko w przyszpitalnej poradni i była to pomoc wyłącznie dla osób dorosłych (opieka psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dorosłych nadal tam się znajduje - przyp. red). 

- O pieniądzach na świadczenie takiej właśnie pomocy w naszym kraju dopiero się mówi, a my ją już realizujemy - dodaje starosta. 

- Do ośrodka bez skierowania mogą zgłaszać się osoby z problemami - informuje Anna Nieżórawska, przedstawicielka Szpitala Tucholskiego, który na podstawie umowy z NFZ realizuje to zadanie. - Otrzymają pomoc nieodpłatnie. Pierwsi pacjenci już u nas byli - dodaje. - Psycholodzy i psychoterapeuci mogą udzielić wsparcia w formie porady udzielanej indywidualnie lub zbiorowo. Przewidujemy też teleporady, a w przyszłości być może i wizyty domowe.

Od tego się zaczyna, orzecznictwo

W budynku centrum wsparcia, jak już wspominaliśmy, od początku stycznia pracuje również Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. 

- Funkcjonujemy od 2002 roku - opowiada Mirosława Zakrzewska–Wołejko, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Mieliśmy siedzibę przy ulicy Kopernika i przy ulicy Pocztowej. Ostatni adres to Pocztowa 7b. Myślę, że to miejsce będzie docelowe. Cieszymy się z przeprowadzki i poprawy warunków lokalowych - dodaje, pokazując zaplecze, jakim dysponuje teraz zespół ds orzekania i wspominając o ułatwionym dostępie, szczególnie pod kątem osób niepełnosprawnych.

Wszystko w 3300 m2

Warto przypomnieć, że na realizację zadania, jakim jest budowa Powiatowego Centrum Wsparcia, powiat tucholski wydał blisko 13 mln. zł. Większą część kosztów udało się pokryć z pozyskanego w kwocie prawie 11 mln zł dofinansowania. 

Obiekt ma 3300 m2 powierzchni użytkowej. Powstał na bazie dawnego budynku domu dziecka. Do dyspozycji pozostają cztery kondygnacje (w tym piwnica). Budynek wyposażony został w windę. Jest kilka wejść. Jedno, osobne prowadzi do mieszkań wsparcia, gdzie powstało pięć odrębnych lokali ze wspólną częścią wypoczynkowo-kuchenną. Starosta Michał Mróz i kierownik PCPR Anna Toby wspominają okres, kiedy powstał pomysł na budowę obiektu skupiającego różnego rodzaju instytucje pomocowe. Miało to miejsce na przełomie 2016/2017 roku. 

- Cieszę się, że udało się nam to zrealizować - mówią wspólnie. - Widać wszyscy są zadowoleni. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%