Zamknij
REKLAMA

Trwa odmrażanie gospodarki: Odzyskaliśmy restauracje i fryzjerów

12:16, 22.05.2020 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

Zniesiono kolejne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa SARS CoV-2. Fryzjerzy mają pełne ręce roboty. Musimy pamiętać, że być może do usługi zostanie dodana tzw. "opłata sanitarna". Na gości z utęsknieniem czeka też gastronomia. – Żeby było lepiej, powinniśmy uczestniczyć w odmrażaniu gospodarki i wspierać lokalnych przedsiębiorców. Te dwa miesiące były dla nas naprawdę ciężkim czasem – mówi jeden z restauratorów.

Poniedziałek 18 maja był datą graniczną, wyczekiwaną przez wielu. Analizując to, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach, można dojść do wniosku, że właśnie w tym tygodniu zadziało się najwięcej w temacie powrotu do względnej normalności. Należy pamiętać, że rządzący cały czas mówią o tzw. "nowej rzeczywistości", która narzuca na wszystkich obywateli dodatkowe obowiązki – zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że w poniedziałek ruszyły zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, po ponad dwóch miesiącach swoje drzwi otworzyły bary i restauracje, podwyższono także limity osób przebywających w kościołach czy w transporcie publicznym.

Ludzi sporo, niekoniecznie w lokalach
Sprawdziliśmy, jak 18 maja wyglądało centrum Tucholi. Przed jednym z zakładów fryzjerskich ciągnęła się długa kolejka klientów. Na ulicach, nie tylko wokół rynku, już od paru dni zauważalny jest wzmożony ruch. Graniczny poniedziałek był jednak dniem deszczowym, w lokalach gastronomicznych próżno szukać wytęsknionych klientów. Nie pomagał też fakt początku tygodnia. Większość knajp, z małymi wyjątkami, została jednak otwarta.
Obie nasze restauracje ruszyły pełną parą. Pracujemy od godzin porannych. Oczywiście bliżej wakacji w Winogronie godziny zostaną wydłużone, zaczniemy też serwować od godziny 10:00 śniadania w Bistro Basztowa
– tłumaczy właściciel tucholskich lokali Damian Urbański.

Jak wygląda przyjmowanie gości? Restauratorzy, ale też klienci, muszą zachować szereg obostrzeń. Najważniejsze z nich znajdziesz w osobnym artykule: TUTAJ. Urbański przypomina, że stoliki są dezynfekowane po każdym kliencie, dodatkowo pojawia się tabliczka z napisem "stół zdezynfekowany". Goście restauracji mogą zdjąć maseczki dopiero, kiedy siedzą przy stolikach. Nie można używać pojemników na przyprawy. Restaurator, zapytany przez "Tygodnik" o liczbę stolików odpowiada, że w związku z nowymi obostrzeniami musiała ona zostać zmniejszona. 

[...]

Fryzjer – dobro narodowe
W poniedziałek 18 maja do pracy ruszyli fryzjerzy. Sławomir Żygowski, właściciel jednego z salonów w Tucholi nie ukrywa, że kiedy tylko ogłoszono zniesienie ograniczeń, rozdzwoniły się telefony i ruszyły internetowe zapisy.

Tak naprawdę w jeden dzień zajęte zostały wszystkie terminy na kolejne dwa tygodnie

– komentuje fryzjer.

Mimo sporej powierzchni, jaką dysponuje Sławomir Żygowski, jak na razie ze względów bezpieczeństwa funkcjonują w jego salonie dwa stanowiska fryzjerskie. Nie ma mowy o częstowaniu klientów kawą czy herbatą. Zniknęły też czasopisma z poczekalni, która i tak nie może funkcjonować.

Nasz sprzęt typu nożyczki czy maszynki dezynfekowaliśmy już wcześniej po każdym kliencie. Teraz jednak czyścimy dodatkowo pulpit, fotel, recepcję i fartuchy, jeśli nie są jednorazowe. Obsługa jednego klienta bardzo się wydłużyła, dlatego na pewno przyjmujemy ich mniej danego dnia. Przed epidemią byłem w stanie obsłużyć trzy osoby w ciągu godziny. Teraz maksymalnie dwie

– tłumaczy Żygowski.

To tylko fragment zebranego materiału. Cały artykuł znajdziesz jedynie w najnowszym "Tygodniku Tucholskim", dostępnym również w formie e-wydania na publico24.pl lub eprasa.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz