Zamknij

Wprowadzono stan epidemii. Rośnie liczba wykrytych zachorowań w kujawsko-pomorskim

10:18, 21.03.2020 K.T Aktualizacja: 10:28, 21.03.2020
Skomentuj

W piątek, 21 marca, premier Mateusz Morawiecki, poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce. Podczas konferencji zaznaczał, że stan wprowadzany jest m.in. po to, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii oraz aby wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny.

Ogłoszenie stanu epidemii, na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych, pozwala np. określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. strefy zero, czyli obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom, jak zakaz przemieszczania się ludzi.

Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy podmiotów leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Obowiązkowi takiemu - jeśli niesie on ryzyko zakażenia - nie podlegają osoby do 18. roku życia lub powyżej 60 r.ż., a także kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci w wieku do 18 lat, w tym osoby wychowujące dzieci samotnie oraz osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, a także inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi.

Wprowadzenie stanu epidemii może (ale nie musi) wiązać się m.in. z: czasowym ograniczeniem określonego sposobu przemieszczania się, nakazem udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi, czasowym ograniczeniem określonych zakresów działalności przedsiębiorców, czasową reglamentacją zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły.

Za złamanie kwarantanny grozi od teraz 30.000 zł, a nie jak wcześniej 5000 zł. W piątek dowiedzieliśmy się także, że wszystkie placówki oświatowej będą zamknięte dłużej - do Wielkanocy.

Zachorowania
Według rządowej mapy zachorowań, na terenie Polski wykryto 439 zarażeń nowym koronawirusem. W województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono jak dotąd 15  zachorowań na COVID-19 (dane z 21 marca z godz. 10.30). Niestety, przynajmniej na razie, służby nie informują o szczegółach dotyczących terenu powiatu tucholskiego (liczba osób na kwarantannie, pozostających pod nadzorem epidemiologicznym czy ewentualne zachorowania). Inaczej jest chociażby w sąsiednim powiecie chojnickim, tam starostwo aktualizuje te dane na swoim koncie na portalu społecznościowym. Szczegółowe informacje podaje też chojnicki sanepid.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%