Zamknij

5 przypadków złamania kwarantanny w powiecie

11:00, 02.04.2020 | E.D
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci apelują o przestrzeganie kwarantanny oraz stosowanie się do ograniczeń wprowadzonych przez rząd.

Tucholscy policjanci każdego dnia kontrolują osoby objęte kwarantanną. Zdecydowana większość osób wykazuje się rozsądkiem i odpowiedzialnością. Niestety, nie wszyscy.


"Już w pięciu przypadkach policjanci odnotowali, że osoby nie dostosowały się do obowiązków kwarantanny. W czasie jej odbywania m.in. wychodziły na zakupy i spacerowały. Takie zachowanie jest naganne i świadczy o ogromnej nieodpowiedzialności.  W każdym z tych przypadków do sądu skierowany zostanie wniosek o ukaranie. Sąd może wymierzyć grzywnę nawet do 5 tys. złotych. Dodatkową karę grzywny, może też wymierzyć powiatowy inspektor sanitarny, a ta wynieść może nawet do 30 tys. złotych"


- informuje Bartosz Wiese, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.
Przestrzegaj ograniczeń
Rząd wprowadził jeszcze bardziej restrykcyjne obostrzenia, które dotyczą wszystkich - także osób, które nie są objęte domową kwarantanną. O zasadach pisaliśmy TUTAJ. Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do wprowadzonych ograniczeń.


"To niezwykle ważne, abyśmy wszyscy, w tym trudnym czasie, zachowywali się odpowiedzialnie i przestrzegali zasad. Z pewnością pomoże to w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii. Ograniczmy wyjścia z domu do naprawdę niezbędnego minimum. Chociażby, gdy będziemy musieli pójść na zakupy, to starajmy się, nie robić ich codziennie. To przecież jest możliwe".


- zaznacza Bartosz Wiese.
Aplikacja obowiązkowa dla osób objętych kwarantaną
Kwarantanną obejmowane są osoby zdrowe, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanym o zakażenie koronawirusem, a także te, które wróciły z zagranicy. Każda z tych osób mogła dotąd dobrowolnie korzystać z aplikacji Kwarantanna domowa. Teraz jest to już obowiązek. Apka ma ułatwić kontrolowanie osób będących na kwarantannie i ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Osoby korzystające z aplikacji codziennie dostają zadania do wykonania: polegają one na robieniu sobie zdjęć o różnych porach. Na wykonanie polecenia jest 20 minut. Zaniechanie zrobienia selfie to sygnał dla służb, by sprawdziły, czy dana osoba nie zignorowała zasad kwarantanny. W aplikacji wykorzystywana jest m.in. geolokalizacja i system porównywania twarzy.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, aplikacja służy nie tylko kontrolowaniu. Daje możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze.

Z obowiązku korzystania zwolnione są osoby niewidzące lub niedowidzące, a także te, które złożyły służbom oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji (takie oświadczenie można złożyć telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu 221655744 lub przekazać wypełniony druk policji - wzór jest dostępny na www.gov.pl/kwarantannadomowa).

Źródło informacji: www.tuchola.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

marian marian

10 0

na wracających Romów z Anglii trzeba mieć oko...
13:30, 02.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz