Zamknij

Czym nawozić rośliny uprawiane w growboxie?

13:13, 05.05.2022 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Uprawa roślin w kontrolowanych warunkach zapewnia możliwość eksperymentowania nie tylko z oświetleniem i temperaturą, ale i składem mineralnym oraz poziomem pH podłoża. W celu zapewniania roślinom substancji niezbędnych do wzrostu należy pamiętać o ich stałym nawożeniu. W zależności od rodzaju podłoża, do nawożenia wykorzystuje się różne rodzaje odżywek. W ofercie firmy Hesi, jednego z liderów na rynku nawozów do upraw growbox, znajdziesz nawozy do gleby, podłoża z włókien kokosowych i do hydroponiki.

Jak wybrać odpowiedni nawóz?

Pomijając kwestię dopasowania nawozu do typu podłoża, w ofercie Hesi znajdziesz nawozy o zróżnicowanym składzie, dedykowane konkretnym gatunkom roślin, przeznaczone do suplementacji w określonych fazach wzrostu. Dobór odpowiedniego nawozu i jego właściwe dawkowanie to sposób na przyspieszenie rozwoju roślin i osiągnięcie zdecydowanie większego plonu. Oczywiście podstawą w dawkowaniu są wskazania producenta, ale każdy użytkownik growboxa lubi eksperymentować. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i stałej obserwacji roślin można znacząco zwiększyć skuteczność nawożenia i obniżyć koszty. Pomocnymi narzędziami przed zastosowaniem nawożenia są testery poziomu pH podłoża oraz specjalne regulatory, dzięki którym ten poziom można szybko wyrównać.

Nawozy uniwersalne i specjalnego przeznaczenia

W uprawach growbox, w zależności od potrzeb i umiejętności plantatora, można stosować nawozy uniwersalne, zawierające wszystkie podstawowe składniki niezbędne do rozwoju roślin oraz nawozy specjalnego przeznaczenia, zawierające konkretny składnik, którego może brakować roślinie, ewentualnie którego roślina może potrzebować nieco więcej na etapie kwitnienia. W nawozach uniwersalnych Hesi znajdują się m.in. takie składniki jak azot, fosfor, potas, magnez, wapno i siarka oraz mikroelementy w postaci cząstek żelaza, manganu, cynku, boru, miedzi, molibdenu i innych rzadkich pierwiastków, których niedobór może skutkować wolniejszym rozwojem uprawianych roślin. Nawozy specjalnego przeznaczenia to m.in. skoncentrowane mieszanki fosforu i potasu oraz różnego rodzaju boostery wspierające proces kwitnienia.

Jeśli zastanawiasz się, czym nawozić rośliny w growboxie i Twoja wiedza ogrodnicza jest jeszcze niewielka, możesz zainwestować w nawozowy zestaw startowy marki Hesi lub sięgnąć po nawóz uniwersalny. Z czasem możesz zacząć wykorzystywać specjalistyczne boostery i nawozy zawierające jedynie określony pierwiastek, przeznaczone do stosowania wówczas, gdy wygląd rośliny wskazuje na jego niedobór.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%