Zamknij

Jak wygląda zawód pracownika administracyjnego?

08:45, 09.08.2021 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl

Mała firma, duże przedsiębiorstwo, wielka korporacja – pracowników administracyjnych szuka każde przedsiębiorstwo. Czy wiesz na czym polega ten zawód?

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez pracowników administracyjnych. Każda, choćby najmniejsza firma, ma osobę, która odpowiada za prowadzenie biura. Ponadto przyjmuje interesantów, udziela wszelkich informacji pozostałym współpracownikom. Praca w tej branży daje szerokie możliwości zatrudnienia. Popyt na pracowników administracyjnych nie słabnie. W Bydgoszczy i regionie firmy poszukują kilkudziesięciu pracowników na to stanowisko. Trzeba jednak mieć świadomość, jak wygląda taka praca, jaką niesie za sobą odpowiedzialność i jakie cechy trzeba posiadać, by móc wykonywać swoje obowiązki należycie. 

Pracownik biurowy – kwalifikacje

Wymagania stawiane pracownikom w większości przypadków zależą od charakteru firmy. Zazwyczaj niezbędne jest ukończenie studiów wyższych. Pracodawcy poszukują osób, które ukończyły studia w kierunku np. administracja, zarządzanie czy ekonomia. Zdarza się jednak, że pracodawcy nie wymagają konkretnego wykształcenia. Wystarczy ukończona szkoła średnia czy matura. Rekruterzy szukając pracownika na stanowisko administracyjne w Bydgoszczy przede wszystkim jednak liczą na umiejętności praktyczne. Pracownik administracyjny musi wykazywać się dobrą organizacją pracy. To wpływa to na funkcjonowanie i płynność zadań w całej firmie. Wymagana jest odpowiedzialność, skrupulatność i dobra organizacji czasu. Konieczna jest także znajomość urządzeń biurowych. Pracodawcy zwracają uwagę także na znajomość podstawowego oprogramowania komputerowego i obsługa pakietu biurowego MS Office. W wielu przypadkach konieczna jest znajomość, przynajmniej na poziomie komunikatywnym, języka angielskiego.

Jakie obowiązki czekają?

Charakter pracy może różnić się w zależności od tego, w jakim przedsiębiorstwie znajdziemy pracę, a także od tego, gdzie w strukturze organizacyjnej znajduje się nasze stanowisko. W firmie może być zatrudnionych kilku, a nawet kilkunastu pracowników wykonujących pracę administracyjną. Mogą oni tworzyć jeden zespół, który wykonuje prace biurowe i administracyjne odpowiadając za całe "zaplecze" danej firmy. 

W większości przypadków jednak część zadań do wykonania nie różni się. Do podstawowych zadań osoby wykonującej obowiązki pracownika administracyjnego należy przygotowywanie dokumentacji - raportów, sprawozdań i notatek ze spotkań służbowych. To także prowadzenie korespondencji i opieka nad obiegiem dokumentów w firmie oraz ich segregacja i prawidłowa archiwizacja. 

Pracownik administracyjny w wielu przypadkach musi utrzymywać stały kontakt z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Dotyczy to głównie tych osób, które w swoich obowiązkach służbowych zajmują się płatnościami (wystawianie faktur, windykacja). Ważna jest także ścisła współpraca z innymi działami w firmie zapewniająca sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Zarobki pracownika administracyjnego 

Zarobki pracownika biurowego mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, gdzie pracujemy oraz jaki zakres obowiązków służbowych mamy do zrealizowania. Nasze uposażenie może podnieść dodatkowe wykształcenie, znajomość języków obcych. 

Jak informuje portal wynagrodzenie.pl mediana zarobków na tym stanowisku wynosi wynosi 3 750 zł brutto. Z ich wyliczeń wynika, że co drugi pracownik administracyjno-biurowy otrzymuje pensję od 3 170 zł do 4 510 zł. Część pracowników zarabia poniżej 3 170 zł brutto. Na zarobki powyżej 4 510 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pracowników. 

W tym przedziale kwotowym swoje wynagrodzenie umieszczają firmy poszukujące pracowników na stanowisko administracyjne w Bydgoszczy i regionie. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%