Zamknij

Czy sfinansowany przez zleceniodawcę test na Covid-19 należy uznać za przychód zleceniobiorcy?

12:29, 19.07.2021 | L.K
Skomentuj

    Według art. 11 ust 1 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze, wartości pieniężne, świadczenia w naturze, oraz inne nieodpłatne świadczenia, należy uznać za przychód. Czy zatem test na Covid-19, który zleceniobiorca wykonał przed wyjazdem w celu realizacji zlecenia, sfinansowany przez zleceniodawcę, należy uznać za jego przychód?

    W wielu przypadkach kwestia uznania nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika za jego przychód jest trudna do ustalenia. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 roku określił warunki, jakie powinno spełniać nieodpłatne świadczenie, aby stanowiło przychód. Przede wszystkim musi być ono spełnione za zgodą pracownika. Powinno także zapewniać powstanie korzyści u pracownika i być spełnione w jego, a nie pracodawcy interesie.

    Sfinansowanie testu na Covid-19 dla zleceniobiorcy lub pracownika w świetle powyższego wyroku TK, nie powinno być zatem uznawane za jego przychód. Wykonanie testu leży bowiem w interesie pracodawcy, a nie pracownika. Poprawność powyższego stwierdzenia potwierdza Ministerstwo Finansów. Celem przeprowadzenia badania jest bowiem ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby, co zapobiega niepożądanej absencji pracowników spowodowanej ich złym samopoczuciem lub kwarantanną. Pomaga to pracodawcy w terminowej realizacji zawartych kontraktów. Trudno w związku z tym doszukiwać się bezpośredniej korzyści po stronie pracownika lub zleceniobiorcy. Oznacza to, że tekst na Covid-19 sfinansowany przez zleceniodawcę, nie stanowi przychodu zleceniobiorcy.

    Zespół biura rachunkowego Efekta tworzą doświadczeni specjaliści, który nieustannie śledzą nowe przepisy polskiego prawa. Dzięki temu możemy szybko reagować na zmiany i zawsze służyć radą naszym klientom. Aby być bliżej nich, nasze biura istnieją w kilku lokalizacjach. Działają na Gocławiu, w Wilanowie, na Pradze Południe, w Centrum oraz w łodzi. Zapraszamy do współpracy.

Materiały Partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%