Zamknij

Dlaczego tak długo czekam na weryfikacje?

15:30, 25.07.2018 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Niektóre chwilówki są reklamowane jako „gotówka w 15 minut”, a w przypadku innych trzeba poczekać trochę dłużej na pieniądze. Skąd takie różnice? Od czego zależy oczekiwanie na wypłatę środków? O co chodzi z tą weryfikacją, która z założenia ma być obwarowana mniejszą liczbą formalności niż w przypadku kredytów bankowych? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Weryfikacja danych osobowych

Gdy wnioskujemy o pożyczkę przez internet, w formularzu podajemy nasze dane osobowe. Wpisujemy imię i nazwisko z dowodu osobistego, jednak instytucje pozabankowe chcą mieć pewność, że jesteś tym, za kogo się podajesz, a konto, na które mają trafić środki, też należy do Ciebie. Stąd koncepcja przelewów weryfikacyjnych, najczęściej na symboliczną kwotę 1 grosza czy złotówki. I tu już kłania się czas oczekiwania na wynik weryfikacji. Jeśli posiadasz konto w tym samym banku, przelew jest wykonywany w mgnieniu oka. W innym przypadku musisz natomiast poczekać na transfer środków nawet do następnego dnia. Problemem może być też fakt posiadania konta w bardziej niszowej instytucji, jak np. w regionalnym banku spółdzielczym. Czasami zapominamy także o tym, że wpisujemy w formularz inny adres zamieszkania niż ten przyporządkowany do konta bankowego. Wynikają z tego nieporozumienia i opóźnienia.

Zdolność kredytowa

Jeżeli zastanawiasz się, ile trzeba czekać na decyzję o przyznaniu pożyczki, sprawdź też, od czego zależy zdolność kredytowa. Okazuje się, że niektóre podmioty pozabankowe oczekują czegoś więcej niż Twoich danych osobowych. Bywa tak, że chcą się przekonać, czy na pewno jesteś w stanie spłacić zobowiązanie. Stąd sprawdzanie Twojej historii w Biurze Informacji Kredytowej, stąd chęć zobaczenia np. wyciągu z konta bankowego lub kopii umowy o pracę z danymi o zarobkach. To oczywiste, że taka weryfikacja trwa dłużej niż kilka-kilkanaście minut.

Inne czynniki

Pamiętaj też, że każda firma pozabankowa ma swoje własne procedury, o których warto poczytać, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze konkretnego pożyczkodawcy. Czasami obie strony nie mają wpływu na czas trwania weryfikacji, bo np. bazy danych mogą nie być dostępne przez całą dobę, co uniemożliwia błyskawiczne sprawdzenie, czy nie widniejemy w systemie jako zadłużeni. Jak z każdą stroną internetową, czasem pojawiają się też błędy i usterki natury technicznej.

Najważniejsze, aby nie panikować i z góry nie zakładać najgorszych scenariuszy. Każdą wątpliwość da się wyjaśnić. Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeczytać, aby poznać sugerowane widełki weryfikacji, a przede wszystkim wszystkie warunki, jakie należy spełnić. Lepiej przygotować się na to, że niektórym firmom wystarczą tylko nasz dowód osobisty i symboliczny przelew, a inne chcą dodatkowo poznać zdolność kredytową lub większą ilość informacji.

Naprawdę zależy Ci na tempie przelewu gotówki, ponieważ sprawa jest wyjątkowo pilna? W porównywarce Łowca Chwilówek porównasz szybkie pożyczki przez internet i nie tylko. Dowiedz się, kto ma nie tylko najtańszą ofertę, ale i najszybsze procedury.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop