Zamknij

5 oznak, że powinieneś odwiedzić kardiologa

14:10, 25.07.2022 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:10, 25.07.2022

Nadciśnienie tętnicze, arytmia, zapalenie mięśnia sercowego, ale i niezdiagnozowane wady czy niewydolność serca, to wszystko schorzenia, które nieleczone zagrażać mogą naszemu życiu. Serce to organ, od którego zależy wprost proporcjonalnie jakość naszego zdrowia. Jakąkolwiek dolegliwość, która dotknie nasze serce od razu przekłada się na nasze samopoczucie. Część jesteśmy w stanie zaobserwować, część zrzucamy na kanwę spadku kondycji, zasiedzenia, czy przybrania na wadze. Problemów z mięśniem sercowym nie można marginalizować. Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka ostrzegawcza? Kiedy warto udać się do kardiologa?

Ból i dyskomfort w klatce piersiowej

To najbardziej jednoznaczny objaw, który wskazywać może nam na problemy mięśnia sercowego. Odnotowując ucisk w klatce piersiowej, ale i promieniujący do pleców, powinniśmy zbadać stan naszego serca oraz układu krążenia.

Nierówne bicie serca

Trudne do zaobserwowania samodzielnie, choć również udaje się to zrobić. Pamiętajmy jednak, że nasze serce może, w zależności od sytuacji bić szybciej lub wolniej. Do dużych rozbieżności w biciu serca w stanie aktywności i spoczynku skłonność mają przede wszystkim sportowcy. Niemniej zmiana częstotliwości bicia serca obserwowana w statycznej sytuacji, powinna skłonić nas do badań.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie to choroba, z którą zmaga się szereg osób. Skoki ciśnienia, a także spadki ciśnienia, które to muszą być na bieżąco korygowane za pomocą farmaceutyków, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ucisk w głowie, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia snu czy nerwowość. Wszystko to może wskazywać na nadciśnienie tętnicze.

Kołatanie serca

Kołatanie serca, a więc jego agresywna praca, której nie sposób jest nie zauważyć, może świadczyć o szeregu dolegliwości trapiących nasze serce. Trudno bez pogłębionej diagnozy i specjalistycznych badań wskazać przyczynę dolegliwości. Częste kołatanie serca powinno być dla nas wystarczającym sygnałem do udania się do kardiologa.

Męczliwość (częsta i przewlekła)

Powiązanie problemów z sercem z uczuciem przewlekłego zmęczenia, czy też łatwego przemęczania się, jest po prostu trudne. Często wydaje nam się, że winna jest zmiana trybu życia, stres, większe obłożenie pracą, że stan ten jest przejściowy. Niestety nierzadko może to być oznaka choroby serca lub układu krążenia, stąd też nie można jej marginalizować. Jeśli zatem widzimy, że ponadnormatywnie męczą nas czynności, które jeszcze niedawno nie były dla nas tak angażujące, warto to zbadać.

Jak badać serce?

Do najczęściej wykonywanych badań mięśnia sercowego zalicza się:

EKG – badanie aktywności serca wykorzystujące elektrody przyczepione do klatki piersiowej pacjenta. Diody badają przewodzenie impulsów elektrycznych i rejestrują obraz tego procesu w formie wykresu. EKG serca pomaga diagnozować przebyte zawały serca, może też wskazać stan przedzawałowy, a także zaburzenia pracy serca, zwykle jest wstępem do dalszych badań.

EKG wysiłkowe – badanie EKG serca przeprowadzane podczas aktywności fizycznej. W praktyce pacjent zwykle biega na bieżni. Badanie pozwala ocenić pracę serca pod obciążeniem, podczas wysiłku. Pomaga diagnozować chorobę wieńcową czy niewydolność serca.

Holter serca – całodobowe EKG. Wykonywane przy wykorzystaniu przenośnego aparatu EKG, który zamocowany jest na klatce piersiowej pacjenta. Całodzienny monitoring ma wykryć pojawiające się w codziennym życiu epizody arytmi.

Echo serca – badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe skierowane w kierunku mięśnia sercowego. Fale mogą odbijać się od organów a przez to na bieżąco pokazywać ich obraz jak i pracę. Badanie to jest niezwykle przydatnym badaniem obrazowym, za pomocą którego wprawiony operator jest w stanie wykryć szeroki wachlarz ewentualnych problemów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%