Zamknij

Zwyrodnienie stawu barkowego - rozpoznanie, leczenie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY + 11:54, 07.04.2022 Aktualizacja: 11:55, 07.04.2022
Skomentuj

Zmiany zwyrodnieniowe przy chorobie zwyrodnieniowej stawów mogą lokalizować się w różnych miejscach, w tym w obrębie stawu barkowego. Takie zmiany nie biorą się znikąd. Najczęściej są skutkiem jednoczesnego działania czynników biologicznych i mechanicznych. Jak rozpoznać i leczyć zwyrodnienie stawu barkowego? Odpowiadamy!

Kto najczęściej cierpi na zwyrodnienie stawu barkowego?

Ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w obrębie barków rośnie wraz z wiekiem. Dodatkowo zwiększają je czynniki genetyczne i dziedziczne, praca zawodowa angażująca ręce i barki, uprawianie sportu wyczynowego oraz nadwaga i otyłość1,2.

Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny to m.in.2:

• przebyte urazy stawów,
• problemy wrodzone i rozwojowe,
• problemy metaboliczne,
• problemy endokrynologiczne,
• choroby z odkładania soli wapnia,
• choroby kości i stawów.

Zwyrodnienie stawu barkowego – objawy

Przy zwyrodnieniu występuje przede wszystkim ból stawu barkowego. Z początku dokucza jedynie w trakcie obciążania stawu i podczas ruszania nim, z czasem utrzymuje się praktycznie przez cały czas. Zdaniem chorych ból w stawie barkowym ma tępy charakter i jest bardzo dokuczliwy, potrafi utrudnić wykonywanie codziennych czynności, a nawet uniemożliwić sen1.

Oprócz bólu objawami zwyrodnienia stawu barkowego są m.in. ograniczenie zakresu ruchu, uczucie osłabienia ręki, zaniki mięśniowe i okresowe wysięki. Dodatkowo rano po przebudzeniu występuje tzw. sztywność stawu, która mija po rozruszaniu.

Diagnostyka zwyrodnienia stawu barkowego

Lekarz najpierw przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i wykonuje badanie przedmiotowe. Jeśli na tej podstawie uzna, że występuje u niego podejrzenie zwyrodnienia stawu barkowego, skieruje go na specjalistyczne badania3.

W diagnostyce zwyrodnienia barku zastosowanie znajdują takie badania jak:

• prześwietlenie RTG,
• badanie USG,
• tomografia komputerowa (TK),
• rezonans magnetyczny (MRI),
• scyntygrafia izotopowa,
• artroskopia.

Przed postawieniem diagnozy lekarz musi wykluczyć inne choroby, w tym przede wszystkim te o podłożu zapalnym, którym towarzyszą podobne dolegliwości3.

Zwyrodnienie stawu barkowego – leczenie

Leczenie choroby zwyrodnieniowej to długi i skomplikowany proces. Kluczowe jest tutaj wyeliminowanie bezpośrednich przyczyn jej występowania, a zatem leczenie schorzeń odpowiedzialnych za wystąpienie zwyrodnienia4. Zwyrodnienie stawu barkowego – jak leczyć?

Ból w stawie barkowym bywa bardzo uporczywy, dlatego lekarz może zalecić leki na zwyrodnienie stawu barkowego. Najczęściej są to te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub opioidowe leki przeciwbólowe (z paracetamolem lub bez)5.

W procesie leczenia bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja stawu barkowego. Ćwiczenia na staw barkowy powinny być wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty, który dobierze plan treningowy uwzględniający indywidualne potrzeby pacjenta i będzie śledzić efekty ćwiczeń2.

Przy zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych i silnym bólu stawu barkowego konieczne może okazać się noszenie specjalnej ortezy. Metodą łagodzenia bólu często stosowaną u pacjentów ze zwyrodnieniem stawu barkowego jest też blokada. W ostateczności przeprowadza się operację.

Profilaktyka zwyrodnienia stawu barkowego

W ramach zapobiegania zwyrodnieniom stawów barkowych trzeba przede wszystkim wyeliminować modyfikowalne czynniki ryzyka. Oprócz tego należy uprawiać aktywność fizyczną i ogólnie prowadzić aktywny tryb życia, dodatkowo zdrowo się odżywiać i spożywać optymalne ilości kolagenu.

Im jesteśmy starsi, tym poziom kolagenu w organizmie jest coraz niższy. Uzupełnić go można, stosując 4Flex. Jest to suplement diety zawierający kolagen, czyli białko stanowiące budulec macierzy chrząstki. Białko w postaci peptydów przyczynia się do utrzymania zdrowych kości oraz stanowi wsparcie dla wzrostu i utrzymania masy mięśniowej6. Suplement diety 4Flex dostępny jest w aptece bez recepty.

Bibliografia:

1. Brown D.E., Neumann R.D., Sekrety ortopedii, wyd. I polskie, red. A. Dziak, 2006.

2. Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, 2021.

3. Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Po Dyplomie, 2012.

4. Kuliński W., Leśniewski P., Mróz J. i in., Choroba zwyrodnieniowa stawów – analiza postępowania fizykalnego, Dysfunkcje narządów ruchu, nr 5, 2014.

5. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57.

6. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex/ (dostęp: 2022.03.14).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

igorigor

0 0

Bardzo mądre podpowiedzi.

23:25, 12.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

problem50problem50

0 0

Każdy z nas ma różne problemy, ale dobrze jest znaleźć odpowiednią klinikę, gdzie otrzymamy pomoc. Dlatego dobrze jest wiedzieć, że w Model Med pracują najwyższej klasy specjaliści w kontekście wad wrodzonych kończyn, wad nabytych, urazów i jak i problemów neurologicznych. Pracujący tu dr Matuszewski to wybitny specjalista, uczy nową kadrę lekarską.

23:32, 12.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%