Zamknij

Nasiona ziół – jak wybrać najlepiej

14:25, 24.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:25, 24.05.2023

Nasiona ziół należą do produktów, które kupujemy nie tylko na wiosnę, ale przez cały rok. Wybór nasion jest w tej chwili tak duży, że każdy, nawet najbardziej wymagający ogrodnik powinien znaleźć gatunki odpowiednie dla siebie. Czym się kierować przy zakupie nasion ziół?

Popularne nasiona ziół do polskiego ogrodu

Polscy ogrodnicy bardzo często kupują nasiona ziół takich jak bazylia, oregano, mięta, lubczyk, kozieradka, szałwia, tymianek, melisa, estragon, pietruszka, rumianek czy nagietek. Chętnie sadzimy także nasiona kopru włoskiego czy rozmarynu. Większość gatunków ziół ma małe wymagania, jeżeli chodzi o uprawę, dlatego są dobrym wyborem nawet w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Zioła znajdują zastosowanie w lecznictwie, kuchni, a także kosmetyce. Wiele gatunków posiada wysokie walory dekoracyjne.

Przydomowy ogród ziołowy

Zanim zdecydujemy się na zakup nasion ziół do przydomowego ogrodu ziołowego, koniecznie sprawdźmy jakie są wymagania konkretnych roślin. Część gatunków ziół (między innymi majeranek, rozmaryn, lawenda czy cząber) pochodzi z krajów o bardzo ciepłym klimacie, co sprawia, że mają one szczególne wymagania. Żeby zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych, powinniśmy posadzić je w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Zioła takie jak lubczyk, kminek, mięta czy estragon pochodzą z regionów o klimacie umiarkowanym. Nie lubią one nadmiernego słońca, dlatego dobrze jest je posadzić w miejscach częściowo zacienionych.

Ważne jest umiejętne rozplanowanie ogrodu ziołowego. Doświadczeni ogrodnicy radzą sadzić rośliny w niezbyt szerokich grządkach – tak, żebyśmy nie mieli problemów z dostępem do nich.

Ogród ziołowy powinien znajdować się blisko naszego domu i źródła wody – dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili zebrać potrzebne nam rośliny. Nie będziemy mieć również kłopotu z ich regularnym podlewaniem

Dobrze jest sadzić obok siebie zioła, które mają zbliżone wymagania – na przykład potrzebują obfitego (lub ubogiego podlewania). Pamiętajmy, że część może nie tolerować swojego towarzystwa.

Przygotowanie gleby pd uprawę ziół

Zanim zdecydujemy się na posadzenie nasion ziół powinniśmy dokładnie przekopać glebę. Jeżeli dysponujemy podłożem o słabej jakości, powinniśmy wymieszać je z kompostem lub ziemią ogrodniczą.

Przed posadzeniem ziół należy usunąć wszystkie chwasty, które mogłyby konkurować z pożytecznymi roślinami o wodę, składniki odżywcze i dostęp do światła słonecznego. Większość gatunków ziół najlepiej czuje się w podłożu lekkim, przepuszczalnym, o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Unikajmy natomiast gleby podmokłej i gliniastej.

Jak wybrać odpowiednie nasiona ziół?

Zanim wybierzemy konkretne nasiona ziół, koniecznie zadajmy sobie pytanie jakie są nasze potrzeby. Zastanówmy się z jakich ziół będziemy korzystać, a z jakich nie. Nie ma sensu kupowanie ziół tylko dlatego, że są modne (chyba, że chcemy wykorzystać je jedynie w celach dekoracyjnych).

Jeżeli mamy taką możliwość, wybierajmy nasiona ziół z Polski lub krajów o zbliżonym klimacie. Zioła z krajów egzotycznych mogą mieć duże potrzeby cieplne, a tym samym ich uprawa w polskim ogrodzie może być kłopotliwa. Pamiętajmy, że nasiona ziół wysokiej jakości muszą posiadać dokładnie opisane, nieuszkodzone opakowanie. Upewnijmy się, że posiadają one aktualny termin przydatności (należy zdawać sobie sprawę, że po jego upływie zdolność nasion do kiełkowania zmniejsza się, a nawet całkowicie zanika). Najlepszym wyborem do przydomowego ogrodu będą nasiona ziół od polskich, renomowanych producentów.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%