Kredyt odnawialny zalicza się do produktów bankowych, które dają dostęp do dodatkowej gotówki praktycznie w dowolnej chwili. Chociaż podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego wymaga on posiadania zdolności kredytowej, obie te formy znacząco się od siebie różnią. Czym wyróżniają się kredyty odnawialne? Co wybrać, kredyt odnawialny czy gotówkowy? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.
Wśród produktów proponowanych przez większość krajowych banków znajduje się kredyt odnawialny. Warunkiem jego otrzymania jest nie tylko posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, ale też rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Klienci, którzy go nie posiadają, mogą jednak otworzyć rachunek na przykład w dniu składania wniosku kredytowego, jednak nie później niż w dniu przyznania finansowania. Jak działa kredyt odnawialny? Jest on bezpośrednio powiązany z kontem osobistym - zwiększa dostępny limit salda, umożliwiając tym samym korzystanie z większej kwoty niż ta, która zgromadzona jest na rachunku. To, jaka kwota kredytu zostanie przyznana klientowi oraz czy w ogóle jest to możliwe, zależy zarówno od jego zdolności kredytowej, jak i regularnych wpływów na dane konto. W ten sposób, osoby korzystające z kredytu odnawialnego w każdej chwili mają do dyspozycji dodatkowe środki finansowe, którymi dowolnie mogą dysponować. Tego rodzaju produkt doskonale sprawdza się zwłaszcza w razie nieoczekiwanych wydatków, działając niczym poduszka finansowa. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest elastyczny system spłaty, co dla wielu klientów ma duże znaczenie.
Zastanawiając się, czy lepiej wybrać kredyt odnawialny czy gotówkowy, warto bliżej przyjrzeć się specyfice drugiego z wymienionych produktów. Kredyty gotówkowe udzielane są w każdym banku, zaś uzyskane środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Przyznana w ramach tego finansowania kwota może zostać wypłacona klientowi do ręki lub zostać przelana na konto wskazane we wniosku kredytowym. W kwocie do spłaty, oprócz pożyczonej kwoty, uwzględnione są również kapitał, odsetki oraz niekiedy prowizja za udzielenie finansowania, które zawarte są w każdej z miesięcznych rat kredytowych. Zawarcie umowy kredytowej będzie możliwe w przypadku posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, stałego zatrudnienia i odpowiednio wysokich miesięcznych dochodów, a także braku przeterminowanego zadłużenia w BIK.
Decyzja o zaciągnięciu standardowego kredytu gotówkowego będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób planujących większy zakup, którzy nie mogą pokryć go z powodu braku wolnych środków. Udzielenie kredytu na dłuższy okres stanowi jego zaletę, podobnie jak fakt, że nie trzeba posiadać konta osobistego w tym samym banku, w którym klient ubiega się o finansowanie. Jak już wspomnieliśmy wyżej, kredyt gotówkowy sprawdzi się jednak lepiej, gdy posiada się określony cel - limit odnawialny będzie natomiast stanowił dobre zabezpieczenie na wypadek, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki.
Co w takim razie wybrać: kredyt odnawialny czy gotówkowy? Ostateczny wybór w dużej mierze zależy od swoich osobistych oczekiwań. Warto również mieć na uwadze, że w ramach kredytu odnawialnego bank przyznaje zazwyczaj mniejszą kwotę, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Istotne zatem jest zweryfikowanie własnych potrzeb, dzięki czemu wybrana opcja okaże się naprawdę korzystna. Niezależnie od opcji, warto również wcześniej porównać ze sobą różnorodne oferty kredytów gotówkowych bądź odnawialnych na stronie https://ekredyt24.com.pl/, co pozwoli w szybki i prosty sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę.