Zamknij

"Poznawanie przez podróżowanie" - szereg interesujących gości. Kret w Lubiewie! Kto jeszcze?

14:22, 19.03.2021 K.T Aktualizacja: 14:24, 19.03.2021
Skomentuj

W Lubiewie pojawią się m.in. Jarosław Kret – dziennikarz i autor podróżniczych książek czy Aleksandra i Karol Lewandowscy – twórcy znanego bloga "Busem przez świat". Ponadto zaplanowano całą masę atrakcji: konkursy, warsztaty, wystawy, a także tworzenie komiksów, audiobooków czy... książek dotykowych.

Tym razem 30.000 złotych – taką kwotę dofinansowania otrzymała Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo na realizację dwóch przygotowanych wcześniej projektów. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a oba zadania realizowane będą w ramach programu Instytutu Książki. Patrząc na zaplanowane przez B-CKiP pomysły, mieszkańcy mogą liczyć w najbliższym czasie na wyjątkowo ciekawe spotkania z inspirującymi ludźmi, a także interesujące warsztaty i konkursy. Sprawdźmy szczegóły.

Pierwszy z projektów nosi nazwę "Poznawanie przez podróżowanie", co od razu wskazuje, w jakiej tematyce będziemy się obracać. Osią całości będą spotkania z polskimi autorami książek podróżniczych i podróżnikami. B-CKiP zaprosiło do współpracy: Jarosława Kreta – dziennikarza telewizyjnego, ale jednocześnie autora książek podróżniczych, Aleksandrę i Karola Lewandowskich autorów wielokrotnie nagradzanego bloga podróżniczego "Busem przez świat", Marcina Kozioła – autora serii podróżniczej dla dzieci "Wombat", a także Annę i Krzysztofa Kobusów – podróżników, autorów przewodników turystycznych. Spotkaniom z wymienionymi osobami będą towarzyszyły wystawy fotograficzne z podróży, promocje książek oraz warsztaty.

Poruszą wszystkie zmysły – w ramach czytania?

Od maja rozpocznie się także akcja "Pocztówka z podróży". Do każdej wypożyczonej książki w bibliotekach w Lubiewie i Bysławiu dołączone będą specjalne pocztówki. Oddający będą wrzucali je do walizek znajdujących się w bibliotekach, zapisując na nich odpowiedź na pytanie: W jaką podróż akcja danej książki cię zabrała? Ponadto zaplanowano m.in.: plebiscyt na najlepszą książkę podróżniczą, konkurs czytelniczy dla dzieci pt. "Podróżnik", gry terenowe, warsztaty plastyczne z artystką Alicją Wiślińską-Kornacką z Torunia, a także konkurs literacki pt. "Dziennik z podróży". Jest to opis wszystkich działań zawarty w telegraficznym skrócie.

Drugi zaplanowany projekt, który otrzymał dofinansowanie, zatytułowano "Czytaj zmysłami". Tematem przewodnim będą tu rzecz jasna zmysły, a całość zostanie podzielona na cztery bloki tematyczne dotyczące: słuchu, wzroku, dotyku oraz smaku i węchu. W każdym z nich odbędą się spotkania z artystami. I tak na przykład przy okazji "dotyku" zaplanowano międzypokoleniowe warsztaty z tworzenia książek dotykowych. Poprowadzą je Patrycja Zamilska i Kirył Konowałow z Fundacji Kołobajki. To pasjonaci tyflografiki i designu, założyciele pracowni książki dotykowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Po spotkaniach realizowanych w wszystkich blokach powstaną konkretne efekty prac: audiobook (zmysł słuchu), komiks do pokolorowania (zmysł wzroku), książka dotykowa (zmysł dotyku) oraz oryginalny przepis kulinarny (smak i węch). Wymienione elementy stworzą tzw. pakiety weekendowe, które będzie można potem nieodpłatnie wypożyczać w bibliotekach.

Wygląda na to, że w najbliższych miesiącach na młodszych i starszych czytelników czeka mnóstwo atrakcji.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%