Szkoła Podstawowa w Raciążu, która 7 czerwca (piątek) obchodziła imponujący jubileusz 370-lecia szkolnictwa, cieszy się wieloletnią tradycją, a jej sympatycy rozsiani są całym świecie.
Pierwsze oficjalne i udokumentowane wzmianki o szkolnictwie w Raciążu datowane są na 1653 rok. To właśnie wtedy w szkole parafialnej przeprowadzono wizytację, z której zapiski zachowane są do dni dzisiejszych w pelplińskim archiwum.
Jest to pierwszy spisany dokument poświadczający istnienie szkoły w Raciążu
- tłumaczyła wieloletnia dyrektorka placówki Irena Szwankowska, której zdaniem tradycje raciąskiego szkolnictwa sięgają o wiele dalej, ale brak na to niezbitych dowodów.
W opinii Szwankowskiej szkoła podstawowa zawsze była dobrze oceniana, a każda z kolejnych wizytacji podnosiła poziom placówki edukacyjnej, o czym może świadczyć historyczne dla powiatu tucholskiego, wojewódzkie zainaugurowanie roku szkolnego w 2000 roku.
Książka z okazji 370-lecia
Było to znaczne uznanie naszych osiągnięć i działalności
- dodawała.
W trakcie piątkowego, uroczystego wydarzenia zakupić można było książkę wydaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż, która podsumowuje obchodzony jubileusz. Autorami "370-lecie Szkolnictwa w Raciążu są Paweł Redlarski oraz Jerzy Szwankowski, którzy przybliżyli rys historyczny budowania edukacji i tradycji szkoły. Aby zachęcić do przeczytania książki, Szwankowski opowiedział dwie ciekawostki, związane z edukacją pod zaborem pruskim:
Nauka w szkole w czasach pruskich była przymusowa. Kto nie chodził do szkoły, jakieś zdrowe dziecko, to proszę państwa woźny miejski przyprowadzał je siłą. Tak było też w Raciążu. Co więcej nakładano też kary pieniężne.
Restrykcje nakładane szczególnie w II połowie XIX wieku, skutkowały podczas pierwszego powszechnego spisu w 1921 roku tym, że na terenie byłego zaboru pruskiego (dawne województwo pomorskie oraz poznańskie) mieszkało zaledwie 5% analfabetów, gdzie na terenie funkcjonowania zaboru rosyjskiego, ludność nie posiadająca umiejętności czytania i pisania, stanowiła 71% mieszkańców. Druga z anegdot dotyczyła godzin funkcjonowania szkoły, które w czasach pruskich od 1 maja do początku ferii żniwnych, zajęcia rozpoczynały o 5 rano.
Święto raciąskiej edukacji
W wydarzeniu udział wzięło wielu zaproszonych gości, absolwentów szkoły, nauczycieli i uczniów. Przygotowano program artystyczny, w którym występowali uczniowie, m.in grup przedszkolnych, którzy zaprezentowali pokaz mody. Absolwentka szkoły zaśpiewała m.in utwór pt. "Zbudujemy dom" zespołu Enej.
Zaproszeni goście chętnie zabierali głos i zwracali uwagę na walory, które niesie za sobą edukacja oraz pielęgnowanie tradycji przez grono pedagogiczne szkoły w Raciążu. Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski swoją wypowiedź poświęcił na zwrócenie uwagi problemowi, z jakim przyszło borykać się placówkom edukacyjnym w dobie kryzysu demograficznego.
NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z JUBILEUSZU
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz