Zamknij
REKLAMA

Ratownik w Bysławiu będzie. Mieszkańcy posprzątali plażę

12:56, 12.05.2022 | K.T.
Skomentuj
REKLAMA

To już pewne, że w Bysławiu po raz kolejny będą pracować ratownicy – zarówno w lipcu, jak i sierpniu. Z kolei lokalna społeczność pilnuje porządku na terenie plaży. A co z planowanymi, dużymi inwestycjami? Gmina zgromadziła spore środki, ale wzrost cen jest przerażający. Przetargów nie udaje się jak na razie rozstrzygnąć...

Można śmiało stwierdzić, że o plażę nad Jeziorem Bysławskim od kilku lat intensywnie dbają wszyscy. W sezonie letnim jest to nie tylko główne miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów, ale też integracji oraz zabawy. Plaża stała się centrum wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo we współpracy z aktywną, lokalną społecznością.

Nic więc dziwnego, że co roku kładziony jest też duży nacisk na to, aby funkcjonowało w tym miejscu pełnoprawne kąpielisko. Dokładnie 28 kwietnia Rada Gminy Lubiewo podjęła jednogłośnie odpowiednią uchwałę, dzięki której w sezonie wakacyjnym 2022 ratownicy będą czuwali nad bezpieczeństwem odpoczywających w Bysławiu. Dokument miał zostać przyjęty już w marcu, ale:

[...] z uwagi na to, że wcześniej nie było pozytywnej opinii Wód Polskich, którą teraz mamy, uchwała została przeniesiona na kwietniową sesję

– informowała Zofia Reszka, przewodnicząca lubiewskiej rady.

Wody Polskie, jak podawał w rozmowie z "Tygodnikiem" Tomasz Bonk – kierownik Zakładu Komunalnego Gminy Lubiewo – nie wydały w marcu jednego z niezbędnych zaświadczeń. Teraz dokumentacja jest pełna.

Organizatorem kąpieliska, podobnie jak w poprzednich latach, będzie właśnie gminna "komunalka". Według przepisów w Bysławiu musi być dwóch ratowników i jak zapewniał Bonk – ratownicy potwierdzili już chęć pracy w tym sezonie. Niektóre samorządy, także na naszym terenie, tłumaczą nieorganizowanie kąpielisk właśnie trudnym dostępem do przeszkolonego personelu. Przypomnijmy także, że takie działania trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Chęć utworzenia kąpieliska należy zgłosić do ostatniego dnia grudnia mijającego roku.

Sezon kąpielowy nad Jeziorem Bysławskim będzie w tym roku obowiązywał od 1 lipca do 31 sierpnia. Otwarta zostanie też wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Plaża daje też impuls do oddolnych inicjatyw. W ubiegły piątek (6 maja) w godzinach 16:00 – 19:00 odbyła się akcja sprzątania terenu wokół jeziora. Bysławska społeczność nie zawiodła, w działaniach brali udział: mieszkańcy, rada sołecka z sołtysem na czele, tutejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, młodzieżówki OSP, Morsy z Borów Tucholskich, a także społeczność z Ukrainy mieszkająca w Bysławiu. Wszystkie zebrane odpady wywiózł zakład komunalny. Niestety nieczystości nie brakowało... Uzbierano kilkanaście pełnych worków, pojawiły się też opony.

W Bysławiu od dłuższego czasu mówi się o nowych inwestycjach, które miałyby zostać przeprowadzone na plaży. Dzięki nim teren byłby jeszcze atrakcyjniejszy. O szczegółach nierozstrzygniętych dotąd przetargów rozmawiamy z wójt gminy Lubiewo Joanną Jastak. Te informacje znajdziesz jedynie w najnowszym wydaniu "Tygodnika Tucholskiego".

Fot. nadesłane

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%