Zamknij

Spłata szlabanów i większe opłaty za garaże

15:08, 10.05.2022 . Aktualizacja: 15:11, 10.05.2022
Skomentuj

Niektórzy mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Tucholi dostali indeksy informujące o naliczeniu dodatkowych opłat i podwyżek stawek eksploatacyjnych za garaże. Na pytania skąd to się wzięło zarząd wspomina o ubiegłorocznych remontach...

Od 1 lipca bieżącego roku wzrastają opłaty z tytułu eksploatacji i utrzymania garaży w obrębie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Tucholi. Informacje o zmianach lokatorzy otrzymali w kwietniu. Stawki, jak podają zainteresowani,  są różne w zależności od miejsca... Mieszkaniec spółdzielni, który zgłosił temat redakcji, zastanawia się dlaczego? Wyjaśnia, że stawka eksploatacyjna za garaż przy ul. Aleje LOP wynosiła nieco ponad 13 zł, a od lipca będzie płacił 20,20 zł.

To - jak dodaje - jest w stanie zrozumieć. – Ale dlaczego stawka eksploatacyjna za garaż przy ul. Cegielnianej z 13 zł wzrosła do 36,70 zł? W tym przypadku wzrost opłaty wynosi ponad 200% - dodaje.

Spółdzielnia wyjaśnia, że zmiany w opłatach zostały zatwierdzone uchwałą zarządu w dniu 31 marca 2022 roku i są związane z koniecznością pokrycia kosztów poniesionych w związku z remontami obiektów w 2021 roku.

- W ubiegłym roku garaże przy Cegielnianej były odnawiane - opowiada wiceprezes Damian Warmiński - Odmalowaliśmy całą elewację i usunęliśmy pozostawione na ścianach graffiti. Dziwię się, że użytkownicy tychże garaży nie pamiętają co było tam robione. Niestety, za wykonaną pracę teraz trzeba zapłacić. Koszty malowania i poczynionych przy okazji prac naprawczych zostały podzielone pomiędzy wynajmujących. Wyższa opłata będzie pobierana do czasu, aż cała należność za prace remontowe zostanie przez właścicieli kompleksów garażowych spłacona. Podobnie jest w przypadku garaży przy alei LOP. Z tą jednak różnicą, że w tym miejscu remont garaży nie był aż tak duży i tak kosztowny, jak przy Cegielnianej. Dlatego też mniejsza podwyżka stawki eksploatacyjnej - mówi dalej Warmiński. - Zgodnie z prawem o wszelkich zmianach i podwyżkach zależnych od spółdzielni mieszkańcy powinni być powiadomieni z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Stąd zawiadomienia o podwyższonych stawkach eksploatacyjnych, które z końcem marca trafiły do lokatorów naszej spółdzielni - wyjaśnia wiceprezes Damian Warmiński - Dla przypomnienia podam, że z dwutygodniowym wyprzedzeniem powinny trafiać do mieszkańców informacje o zmianach tzw. niezależnych od spółdzielni, czyli podwyżkach opłat za śmieci, prąd, wodę czy gaz. 

Dużo za szlabany...

Podwyżki opłaty eksploatacyjnej dotyczącej garaży to nie jedyne pytanie i nie jedyna wątpliwość mieszkańca tucholskiej spółdzielni. W ubiegłym roku przy wjeździe na osiedle przy ulicy Cegielnianej zamontowane zostały szlabany. W związku z ich zainstalowaniem, po rozliczeniu kosztów spółdzielnia również ustanowiła opłaty. Zostały nałożone na okres od 1 lutego bieżącego roku do 31 stycznia 2023 roku. Zdaniem czytelnika, który - jak przyznał - pokusił się o to, by przeliczyć stawkę opłaty przez ilość mieszkańców - montaż szlabanów jest wyjątkowo kosztowny. 

- Przypominam, że mamy tu nie tylko montaż szlabanów, ale również budowę monitoringu wizyjnego. Zrobiliśmy to na wyraźne życzenie lokatorów - wyjaśnia Damian Warmiński. - Takie wnioski padły ze strony mieszkańców osiedla przy Cegielnianej i najemców tamtejszych garaży podczas zebrań poświęconych konstruowaniu planu remontowego. Chodziło o to, by osoby postronne, osoby spoza osiedla nie parkowały tam swoich aut. Dodatkowo chodziło o to, by zapobiegać podrzucaniu śmieci i zminimalizować dewastacje. Na prośbę mieszkańców zostały zainstalowane kamery i powstały szlabany. Oprócz tego, aby umożliwić swobodne przejście pieszym, musieliśmy wykonać pewne prace brukarskie. Opłata nie będzie pobierana po całkowitej spłacie kosztów montażu - dopowiada wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Tucholi. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

nellynelly

4 1

Za jabłka więcej zapłacisz albo za 4 chleby. Albo za parking w Tucholi gdzie zostawiasz podatki!!! 16:04, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Takie tamTakie tam

4 0

Wszysko mozna wytlumaczyc, zwaszcza w spoldzielni, tej spoldzielni. Na nic nie ma kasy Moze warto przyjrzec sie zarobkom zarzadu i rady nadzorczej. Lokator, najlepszy kest wtedy, gdy o nic nigdy nie pyta i kazdą decyzje zarzadu przyjmie z entuzjazmem. Bareja wiecznie żywy. 😊 10:22, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%