Zamknij

Dla osób starszych, schorowanych: Czym jest bransoletka życia?

15:08, 19.11.2021 . Aktualizacja: 15:14, 19.11.2021
Skomentuj Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Dlaczego warto ją mieć? To urządzenie, które osobom starszym i schorowanym ułatwia wezwanie pomocy, a w niektórych przypadkach, jest w stanie samo skontaktować się z ratownikiem. Między innymi w Lubiewie można zgłosić się po sprzęt.

„Kujawsko-Pomorska Teleopieka” – to nazwa dużego projektu realizowanego na terenie naszego województwa, do którego zgłosiła się między innymi gmina Lubiewo. Na czym polega? Przede wszystkim na zaopatrywaniu osób starszych i schorowanych w specjalne opaski, tzw. bransoletki życia. Ale działania prowadzone są na szeroką skalę. Specjalnie na potrzeby programu zostało utworzone Kujawsko-Pomorskie Telecentrum.

Działanie wyjątkowych opasek tłumaczy Marta Jagiełka-Kraś z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiewie. Po założeniu na rękę, urządzenie cały czas monitoruje podstawowe funkcje życiowe. Jest ono w stanie wyczuć zmiany temperatury ciała użytkownika, a także zmierzyć puls. Opaska przypominająca zegarek została także wyposażona w detektor upadków i funkcję lokalizacji. Ładuje się ją w sposób indukcyjny, wystarczy podłączyć ładowarkę do gniazdka, a następnie położyć bransoletkę w odpowiednim miejscu – zmniejszając do minimum liczbę mogących sprawiać problemy przewodów. Sprzęt jest wyposażony m.in. w przycisk SOS i został na stałe połączony ze wspomnianym telecentrum ratunkowym, w którym pracują wykwalifikowani ratownicy.

Opaska działa jak telefon, ma zarówno głośnik, jak i mikrofon, dlatego w razie pogorszenia stanu zdrowia, nie trzeba szukać swojego telefonu. Ratownik z telecentrum również może skontaktować się z seniorem praktycznie w każdej chwili, jeżeli na przykład uaktywni się czujnik upadków. Opaska daje spore poczucie bezpieczeństwa osobom starszym, schorowanym i przede wszystkim samotnym, które nie mają stałej opieki w domu

– wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Wystarczy zadzwonić do GOPS-u

Kujawsko-Pomorskie Telecentrum działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Ratownicy dyżurują, aby w razie potrzeby wezwać pomoc medyczną bezpośrednio do seniora. Dysponują też numerami kontaktowymi do najbliższych objętych pomocą osób. Nie zawsze występuje potrzeba wezwania pogotowia, w niektórych przypadkach wystarczy wizyta rodziny poinformowanej o danej sytuacji. W telecentrum gromadzone są ponadto dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Dane te mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

W gminie Lubiewo programem teleopieki objętych jest na ten moment 9 starszych mieszkańców. Jednak tutejszy GOPS prowadzi do końca listopada dodatkowy nabór. Całkowicie darmowa propozycja skierowana jest głównie do seniorów wymagających wsparcia, których stan zdrowia może powodować zagrożenie życia lub bezpieczeństwa. W sprawie szczegółów dotyczących zgłoszenia się do programu najlepiej kontaktować się bezpośrednio z lubiewską placówką, tel. (52) 334-92-49.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%