Zamknij
REKLAMA

Nasz historyk nagrodzony

10:02, 23.09.2021 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

Jerzy Szwankowski znalazł się w gronie laureatów Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego na Animatorów Kultury Dziedzictwa Narodowego i Tradycji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W sobotę, 11 września podczas Europejskich Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa” w Kruszwicy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wręczył nagrody Animatorom Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Tradycji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kandydatów do konkursu organizowanego przez wojewodę mogły zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego województwa kujawsko-pomorskiego. Czym odznaczać się miały takie osoby? Wyróżniały się tym, że swoją działalnością przyczyniły się do popularyzowania oraz ochrony regionalnej kultury, dziedzictwa narodowego i tradycji. O tym, komu przyznać nagrodę, zdecydowała kapituła konkursu.

Laureatem Konkursu, zgłoszonym przez Gminę Tuchola został Jerzy Szwankowski - były naczelnik wydziału geodezji w tucholskim starostwie, znany lokalnie historyk, regionalista, członek Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż i mieszkaniec Raciąża.

- Dr Jerzy Szwankowski to pasjonat i badacz naszej regionalnej historii. Od lat aktywnie włącza się w przygotowania opracowań i licznych publikacji dotyczących dziejów Tucholi i ziemi tucholskiej. Nie miałem żadnych wątpliwości, że to właśnie jego osoba zasługuje na miano konkursowego tytułu – podkreśla burmistrz Tadeusz Kowalski.

O tym, że Jerzy Szwankowski został laureatem konkursu, burmistrz wspomniał już wcześniej, na dwa dni przed galą, podczas uroczystego otwarcia grodziska Raciąż. Tam właśnie historyk zebrał pierwsze gratulacje i wyrazy uznania.

Nagrodę podczas podsumowania konkursu wręczali historykowi dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie Bartosz Skaldowski, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. W uroczystościach udział wziął także doradca wojewody Jerzy Kowalik.

W podziękowaniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz otrzymał od Jerzego Szwankowskiego monografię parafii Lichnowy, która do 1772 roku była położona w powiecie tucholskim.

 

Nagrodą w konkursie zostało wyróżnionych 14 osób i instytucji z terenu całego województwa. Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów konkursu uhonorowanych przez wojewodę kujawsko-pomorskiego:

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie (Gniewkowo)

Muzeum Okręgowe w Toruniu – Oddział Muzeum Twierdzy Toruń (Toruń)

Sołeckie Centrum Kultury (Solec Kujawski)

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Brzozie (Brzoza)

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz)

Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” (Włocławek)

Zespół Wokalno-Instrumentalny „Wesołe Kumoszki” (Zbiczno)

Anna Grupa (Pakość)

Artur Jakubowski (Barcin)

Ewelina Mytlewska (Osiek nad Wisłą)

Magdalena Parol – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rogóźnie (Rogóźno)

Józefa Szałańska (Białe Błota)

Jerzy Szwankowski (Raciąż)

Mariusz Żebrowski (Grudziądz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%