Zamknij
REKLAMA

Raciąskie grodzisko ponownie dostępne dla odwiedzających

11:05, 10.09.2021 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie raciąskiego grodziska po jego odbudowie. Gospodarzem spotkania był burmistrz Tadeusz Kowalski gmina Tuchola. Współgospodarzem wójt Zbigniew Szczepański i gmina Chojnice. 

Zakończenie robót związanych z rekonstrukcją grodziska przypieczętowano uroczystym otwarciem. Na miejsce przybyli mieszkańcy Raciąża i okolicznych miejscowości, uczniowie szkół podstawowych, przedstawiciele nadleśnictw, Starostwa Powiatowego w Tucholi z Michałem Mrozem na czele, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, pracownicy urzędów gminy Tuchola i gminy Chojnice oraz samorządowcy - radni i sołtysi gminy Tuchola z burmistrzem Tadeuszem Kowalskim oraz radni i sołtysi gminy Chojnice z wójtem Zbigniewem Szczepańskim. Na miejscu byli też wyjątkowo mocno związani z miejscem Krystyna i Łukasz Trzcińscy ze Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że udział reprezentantów obu gmin nie był tu przypadkowy. Wykonana w obszarze grodziska inwestycja praktycznie jest dziełem obu samorządów. Gminie Tuchola w realizacji zadania pomogła gmina Chojnice. Już w ubiegłym roku przy wsparciu rady wójt Zbigniew Szczepański podpisał porozumienie, na mocy którego gmina Chojnice zdecydowała się pokryć 50% kosztów odbudowy grodziska. Argumentowano to tym, że jest ono położone tuż obok jeziora Śpierewnik, które w części należy do ziemi chojnickiej. Samorządowcy uznali ponadto, że obiekt tworzący wspólną historię od czasów średniowiecza jest miejscem chętnie odwiedzanym tak samo jak przez mieszkańców gminy Tuchola jak również przez mieszkańców gminy Chojnice.

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnika, już w kolejny czwartek

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%