Zamknij
REKLAMA

Cekcyn: Pomysłów mnóstwo. Czekamy na powrót do normalności

08:29, 08.04.2021 | Tekst i fot. Piotr Paterski
Skomentuj
REKLAMA

Czy organizatorom uda się zrealizować pomysły, na które pozyskali m.in. gminną kasę? W Cekcynie są inicjatywy, których powodzenie zależeć będzie od poziomu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ale oczywiście nie wszystkie. Sprawdziliśmy, na jaką kasę z gminy mogą liczyć stowarzyszenia i inne organizacje w ramach corocznych dofinansowań.

Formalnie nazywa się to przyznaniem dotacji na realizację zadań publicznych w 2021 roku przez organizacje pozarządowe oraz inne uprawnione podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Za tą skomplikowaną urzędniczą formułą kryje się natomiast szereg ciekawych lokalnych pomysłów, np. wydarzeń kulturalnych lub inicjatyw sportowych, które Gmina Cekcyn postanowiła wspomóc konkretną kasą.
(...)

Niewątpliwie największym tegorocznym dofinansowaniem jego to dla klubu GLKS Cis Cekcyn, który starał się o 55 tys., a otrzymał 50 tysięcy. Przypomnijmy, że A-klasowy piłkarski zespół Cisa to jedno. W szerokim zakresie w klubie prowadzone jest szkolenie dzieci. GLKS to zresztą nie tylko piłka nożna. Cekcynianie spod szyldu Cisa rywalizują m.in. także w lidze tenisa stołowego. Drugi działający tam klub - Gryf, w którym dzieci uczą się piłkarskiego rzemiosła, otrzymał na swoje potrzeby 20 tys. zł, przy czym, składając wniosek, starał się o 32 tys. Wśród sportowych inicjatyw zgłoszonych do gminnego konkursu warto pamiętać o rekreacji, w tym o coraz popularniejszym Borowiackim Rajdzie CykloCekcyn. W tym roku, także dzięki dotacji, odbędzie się jego ósma edycja.

Kocioł Festival jest w planach! Czy się odbędzie? Wszystko zależy od... "rzeczywistości"

Realizacji sportowych pomysłów - w dobie pandemii i niepewnych warunków w najbliższej przyszłości - możemy być bardziej pewni niż realizacji inicjatyw kulturalnych. W roku ubiegłym latem udało się - w skali regionu - przeprowadzić sporo imprez, ale w okrojonym zakresie. Brakowało bowiem czasu na szersze przygotowania, a właściwie pewności co do ich sensu. W tym roku - niestety - organizatorzy mogą mieć deja vu, ale wielu z nich nie poddaje się. Na liście zgłoszonych do dofinansowań i zaakceptowanych wniosków na terenie gminy Cekcyn mamy np. Nocne Misteria Nadjeziorne, Święto Grzyba w Krzywogońcu, Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły. Co ciekawe, są też dwie odsłony popularnego Kotła - Kocioł na poważnie oraz Kocioł Festival. Stojący za tymi przedsięwzięciami Michał Ziółkowski w rozmowie z "Tygodnikiem" szczerze przyznaje, że... sam nie wie, czy oba wydarzenia się odbędą, ale niepewność wynika wyłącznie ze zmieniających się, pandemicznych realiów i zagadki, jak będą wyglądać one w lipcu. Właśnie na ten miesiąc, tradycyjnie, oba wydarzenia zaplanowano. "Na poważnie" ma otworzyć lipiec w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie, a "Festival" ma ten miesiąc zamknąć w amfiteatrze. Obie inicjatywy zyskały poparcie komisji przyznającej dotacje, co widać w załączonej tabelce. Przygotowania do realizacji koncertów trwają, choć we wspomnianej wyżej niepewności.

Inicjatyw, które mają być zrealizowane na terenie gminy Cekcyn (tych dofinansowanych przez gminę) jest mnóstwo. W najnowszym numerze "Tygodnika Tucholskiego", który właśnie trafił do sprzedaży, znajdziecie ich pełną listę. Sprawdźcie, co wydarzy się w Cekcynie i okolicach.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%