Zamknij

Na pomoc jastrzębiom: Akcja ratunkowa leśników z happy endem

09:39, 29.05.2020 | K.T
Skomentuj Fot. Tomasz Janka
REKLAMA

Gniazdo spadło z około 20 metrów. Głośne pisklaki usłyszał podleśniczy podczas rutynowego obchodu. W pomoc małym jastrzębiom zaangażowało się łącznie 5 leśników.

Jastrząb to sporej wielkości gatunek ptaka drapieżnego, którego w Borach Tucholskich możemy spotkać stosunkowo często. Zwłaszcza mieszkańcy Tucholi i okolic mają okazję podziwiać te dostojne zwierzęta na żywo – dzięki sokolnikom, którzy działają przy Technikum Leśnym im. Adama Loreta i od ponad 35 lat opiekują się drapieżnikami. W naturalnym środowisku jastrzębie często pojawiają się w okolicy wiejskich zabudowań. Dlaczego?

Na terenie Borów mamy rozległe obszary leśne. Wśród nich występują enklawy i wioski, gdzie osiedlili się ludzie. Gdzie ludzie, tam pojawią się też hodowle gołębi, a to właśnie na te ptaki najczęściej polują jastrzębie. Rewiry występowania tych drapieżników są u nas duże, ale już znalezienie ich gniazda w lesie nie jest takie proste

– tłumaczy sokolnik Hubert Zienowski z Nadleśnictwa Zamrzenica, leśnik z ponad 10-letnim stażem. 

Jedno z gniazd, przez przypadek, udało się zauważyć na terenie leśnictwa Wrzosowisko (gmina Cekcyn, Nadleśnictwo Tuchola). Jak tłumaczy leśniczy Szymon Bauza, akurat w tym miejscu to prawdopodobnie pierwszy przypadek występowania jastrzębia. Problem w tym, że część gniazda spadła, a na pomoc czekały dwa wygłodniałe pisklaki.

Maluchy przeżyły upadek. Leśnicy stanęli przed wyzwaniem przetransportowania pisklaków 20 metrów w górę. W pierwszym zamyśle planowali ułożyć jastrzębie w gnieździe, ale okazało się, że to, co z niego zostało, do niczego się nie nadaje. Musieli działać w inny sposób...

Jak wyglądała cała akcja ratunkowa? Kto brał w niej udział? Z czego teraz zbudowane jest gniazdo i czy matka wróciła do maluchów? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego "Tygodnika Tucholskiego", który czeka na was w sklepach oraz na publico24.pl lub eprasa.pl.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz