Zamknij

Koronawirus w Polsce. Parafia apeluje do wiernych o pozostanie w domach. Na mszach nie więcej niż 50 osób

10:48, 14.03.2020 | Piotr Paterski, fot. Jarosław Kania
REKLAMA
Skomentuj

Koronawirus w Polsce. Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi wydała komunikat z apelem do wiernych w związku z wprowadzeniem zagrożenia stanem epidemiologicznym w  Polsce i poważnymi ograniczeniami. Te zostały ogłoszone w piątek wieczorem przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Z "Tygodnikiem Tucholskim" skontaktował się w sobotę rano ks. Marcin Woelke z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi z prośbą o publikację komunikatu, w którym duszpasterze zachęcają wiernych do pozostania w domu. Duchowni namawiają do tego, by wierni przekazywali sobie sami te informacje. 

Można założyć, że w związku z dyspensą ogłoszoną przez biskupa na podobne kroki zdecydują się inne parafie, dlatego wierni powinni śledzić informacje nadchodzące ze wspólnot, do których należą.

- Prosimy, by na Msze Święte w naszym kościele od dzisiaj przychodziły tylko osoby, których odprawiane są intencje i ich najbliżsi. Poza nimi wpuszczane na Mszę Świętą będą tylko osoby do maksymalnej dozwolonej liczby - 50 osób - ogłasza parafia św. Bartłomieja

Poniżej publikujemy pełną treść tego komunikatu:

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i nałożeniem ograniczeń ilości osób w jednym miejscu do 50 - zwracamy się z prośbą, aby nasi parafianie i wszyscy którzy uczęszczają do naszego kościoła objęci dyspensą od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej zostali w domu [osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osoby, które czują obawę przed zarażeniem]. 

Prosimy, by na Msze Święte w naszym kościele od dzisiaj przychodziły tylko osoby, których odprawiane są intencje i ich najbliżsi. Poza nimi wpuszczane na Mszę Świętą będą tylko osoby do maksymalnej dozwolonej liczby - 50 osób.

Wchodzić i wychodzić z kościoła będziemy bocznym wejściem. Wejście otwierane będzie 30 minut przed każdą Mną Świętą.

Dla osób pozostających w domach niech duchowo pomocne będą transmisje radiowe i telewizyjne Mszy Świętych.

Z UWAGI NA KRYTYCZNIE KRÓTKI CZAS W KTÓRYM MUSIMY POINFORMOWAĆ WSZYSTKICH O TEJ ZMIANIE BARDZO PROSIMY KAŻDEGO KTO CZYTA TE INFORMACJĘ O JEJ UDOSTĘPNIANIE POZOSTAŁYM MIESZKAŃCOM TUCHOLI DROGĄ INTERNETOWĄ, TELEFONICZNĄ, SMS ITP."

Biskup ogłosił dyspensę

Dodajmy, że w czwartek 12 marca rozpowszechnianie było oświadczenie biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Tak brzmi:

"Komunikat Biskupa Pelplińskiego

W trosce o bezpieczeństwo i dobro wiernych, niniejszym postanawiam, że wskazania zawarte w Zarządzeniu nr 1/2020 Rady Stałej KEP z dnia 12 marca br. obowiązują na terenie diecezji pelplińskiej.

W związku z powyższym:

1. Udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. włącznie, zgodnie z p. 1 ww. zarządzenia Rady Stałej KEP;
2. Wszystkie wizytacje i bierzmowania do dnia 29 marca br. włącznie zostają przeniesione na jesień 2020 r.; szczegółowe terminy zostaną podane zainteresowanym księżom proboszczom w późniejszym czasie;
3. Przypomina się, iż odwołane obecnie rekolekcje szkolne - zgodnie z prawem oświatowym  - można, w miarę możliwości, zorganizować w szkołach w innym terminie, który proboszczowie powinni ustalić z dyrektorami szkół;
4. Celebracja diecezjalna XXXV Światowego Dnia Młodzieży zostaje przeniesiona z Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia br. w Kościerzynie na obchody „Przystani – warsztatów dla duszy” dnia 20 czerwca br. w Pelplinie;
5. W czasie Mszy Świętych w modlitwie wiernych należy dodać wezwanie w intencji chorych, ich najbliższych i całej służby zdrowia, a w czasie śpiewania Suplikacji w intencji powołań dołączyć intencję o oddalenie choroby i powstrzymanie epidemii.

+Ryszard Kasyna Biskup Pelpliński

Pelplin, 12 marca 2020 r."

Stan zagrożenia - szereg poważnych ograniczeń. Dotyczą wszystkich!

Stan zagrożenia epidemiologicznego został ogłoszony w całym kraju w piątek (13 marca). Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szereg ograniczeń, które wchodzą w życie w ten weekend. Szerzej przeczytasz o nich TUTAJ.

Na portalu tygodnik.pl w ostatnich newsach znajdziesz informacje na temat ograniczeń w działalności instytucji publicznych, najważniejsze porady w związku z aktualną sytuacją, ostrzeżenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone