Zamknij

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - ZDJĘCIA

14:01, 27.11.2019 | E.D
Skomentuj
REKLAMA

Kiedy rowerzysta zajechał drogę kierowcy quada, wszystko potoczyło się bardzo szybko. W czterokołowiec uderzyło auto osobowe. Na miejscu interweniowały służby.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Coraz bardziej popularne są akcje uświadamiające ludziom to, jak udzielić pomocy poszkodowanemu, jak zachować się jako świadek wypadku czy przypominające zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie inaczej było w Tucholi w niedzielę 17 listopada. Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wielkim Mędromierzu wraz z Komendą Powiatową Policji w Tucholi zorganizowali pokaz działań ratowniczych w parku za urzędem miejskim. Zgodnie ze scenariuszem rowerzysta zajechał drogę kierowcy quada, ten natomiast chcąc uniknąć potrącenia wykonał manewr, który doprowadził do zderzenia z autem osobowym. Wydarzenia, które obserwowali zebrani komentował ks. Wojciech Trapkowski, proboszcz parafii w Wielkim Mędromierzu.

Brak kasku, brak pasów

Na początku nie zabrakło przypomnienia podstawowych informacji takich jak numery alarmowe czy zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze. Mówiono też o tym, jak powinien zachować się świadek wypadku. Potem do akcji wkroczyli strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi oraz członkowie Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gdyni. Zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. Widzowie mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda uwolnienie osoby uwiezionej w pojeździe. Strażacy wybijali szyby w aucie i rozcinali je przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Później miejsce zdarzenia przejęli policjanci, którzy ustalali okoliczności wypadku. Ks. Wojtek na bieżąco zwracał uwagę widzów na ewidentne błędy uczestników zdarzenia – w przypadku kierowcy quada był to brak kasku, a pasażer osobowego renault nie miał zapiętych pasów przez co wypadł przez przednią szybę pojazdu.

Symulator dachowania, pytania do policjantów

W organizację pokazu zaangażował się nie tylko proboszcz oraz policjanci. W role uczestników wypadku wcielili się członkowie Parafialnej Grupy Pozoracyjnej. Aktywnie włączyli się także członkowie mędromierskiej parafii – to dzięki nim w pobliżu akcji pojawił się namiot, a w nim pyszne ciasto. Można było skorzystać z symulatora dachowania by uświadomić sobie to, jak ważne jest zapięcie pasów czy odpowiednie zabezpieczenie swojego bagażu przed ruszeniem w trasę. Policjanci odpowiadali na pytania i mówili m.in. o najczęstszych przyczynach wypadków, skutkach zdarzeń drogowych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

www.eu-transport.pl www.eu-transport.pl

0 0

wiele osób ginie w wypadkach drogowych w wyniku brawurowej lub nieostrożnej jazdy. z
www.eu-transport.pl apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze. 10:53, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz