26 czerwca (piątek) zakończyła się historia Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie. Placówka 31 sierpnia 2026 roku zniknie z mapy gminy Tuchola, ale wciąż pozostanie w sercach bardzo wielu osób. Fot. Anna Lipska
26 czerwca (piątek) zakończyła się historia Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie. Po raz ostatni w jej murach pojawili się uczniowie, nauczyciele, rozdano świadectwa, pożegnano absolwentów i na koniec wybrzmiał ten wyjątkowy, zapamiętany przez wielu do końca życia ostatni dzwonek.
Po decyzji władz gminy Tuchola odbyło się ostanie zakończenie roku szkolnego w historii istnienia Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego. Oficjalnie placówka 31 sierpnia 2026 roku zniknie z mapy gminy Tuchola, ale wciąż pozostanie w sercach bardzo wielu osób. Pomimo wewnętrznego smutku na twarzach zebranych osób gościł uśmiech, aby ten dzień przeżyć godnie. Był to także wyraz nadziei na przyszłość.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2025/2026 i funkcjonowania placówki im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie otworzyła dyrektorka Maria Zabrocka. W pierwszej części wydarzenia zamknięto miniony już rok szklony. Pożegnano klasę ósmą, której wychowawcą był Wiesław Maluchnik. Odebrał od swoich wychowanków ślubowanie jako symboliczne podsumowanie lat spędzonych w kiełpińskiej szkole oraz zobowiązanie, by pamiętać o wartościach, jakich się w niej nauczyli. Dla absolwentów krótką część artystyczną przygotowali młodsi koledzy z klasy siódmej.
Statuetkę Ucznia Roku 2025/2026 otrzymał Oliwier Leszczyński (średnia ocen 5,73 i zachowanie wzorowe), a statuetka dla Absolwenta Roku 2025/2026 powędrowała do Jakuba Szczukowskiego. Siedmiu uczniów otrzymało Stypendia Dyrektora Szkoły. Doceniono także tych, którzy w roku szkolnym 2025/2026 nie opuścili ani jednej godziny lekcyjnej. Byli to: Adam Roda – klasa IV, - Oliwia Kurs – klasa V, i Jakub Ruminski – klasa VI. Podziękowano także radzie rodziców. Tutaj całości dopełniło przemówienie dyrektorki SP w Kiełpinie i piosenka uczniów.
Po tej części przeszedł czas na najbardziej wzruszającą część piątkowej uroczystości – pożegnanie Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie.
Rozpoczynamy część, której nie da się przeprowadzić zwyczajnie, bo nie żegnamy zwyczajnego miejsca. Żegnamy szkołę, która przez pokolenia była jednym z najważniejszych punktów na mapie Kiełpina. Historia szkolnictwa w naszej miejscowości ma około 180 lat. Najstarsze udowodnione wzmianki prowadzą nas do roku 1845, kiedy w Kiełpinie urodził się ksiądz Stanisław Kujot, późniejszy wybitny historyk Pomorza, syn Piotra Kujota - nauczyciela miejscowej szkoły. To oznacza, że już wtedy, w połowie XIX wieku, w Kiełpinie istniało miejsce, w którym nauczono dzieci. Kolejnym świadectwem jest księga ewidencji uczniów Publicznej Szkoły Powszechnej w Kiełpinie. Pierwszy wpis pochodzi z 23 kwietnia 1904 roku. Był to czas zaborów, dlatego zapisy prowadzone są w tej księdze w języku niemieckim. Od marca 1920 roku, gdy nasz region odzyskał niepodległość, w księdze pojawił się język polski. Jaką wielką wartość ma taki zapis. W kilku zdaniach i datach widać historię całej Polski, ale też historię dzieci z Kiełpina, które niezależnie od czasów miały swoje miejsce i prawo do nauki. W 1965 roku oddano do użytku nową szkołę - Pomnik Tysiąclecia. Ileż było w tym nadziei, dumy i radości. Dla kolejnych pokoleń uczniów ten budynek stał się miejscem pierwszych liter, przyjaźni, występów, sukcesów, czasem łez, a bardzo często śmiechu [...]
- powiedziała Maria Zabrocka.
Uhonorowano byłych dyrektorów i emerytowanych pracowników szkoły, długoletnich pracowników szkoły (Hanna Wenta – 36 lat pracy w szkole w Kiełpinie oraz Wiesław Maluchnik – 30 lat pracy w Kiełpinie). Tę dwójkę żegnano wyjątkowo, są to nauczyciele odchodzący na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i wcześniejszą emeryturę. Wyróżniono także osoby ze stażem pracy powyżej 15 lat i wręczono Nagrody Dyrektora Szkoły. Pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy pracownicy placówki. Maria Zabrocka dziękowała byłym i obecnym pracownikom SP, przyjaciołom placówki, instytucjom i partnerom.
[...] Dziś nie zamykamy tylko roku szkolnego. Domykamy długi rozdział historii Kiełpina. Rozdział pisany rękami wielu pokoleń. Chciałabym, aby z tej uroczystości każdy zabrał ze sobą jedno przekonanie: ta szkoła miała sens. Dziękuję wszystkim, którzy tę szkołę tworzyli. Dziękuję tym, którzy byli z nami od dawna i tym, którzy dołączyli później. Dziękuję tym, którzy walczyli o szkołę do końca. Dziękuję tym, którzy dziś przyszli bądź poczują, że to miejsce było ważne. Dziękuję tym, których nie ma już wśród nas, a ich praca, dobro i pamięć są wpisane w mury tej szkoły [...]
- usłyszeli zgromadzeni w końcowej mowie Marii Zabrockiej.
Całość dopełniły odśpiewanie piosenki przez nauczycieli i pracowników szkoły, przemówienia byłych dyrektorek i ten, który w tym roku wyjątkowo nie był wyczekiwany –ostatni dzwonek w Szkole Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie.
Relacja z tego wydarzenia ukaże się także w kolejnym wydaniu Tygodnika Tucholskiego, tj. 2 lipca (czwartek). Poniżej obszerna fotorelacja, lista wyróżnionych uczniów i filmy.
::photoreport{"type":"see-button","item":"5867"}
Stypendium Dyrektora Szkoły:
- Oliwier Leszczyński – klasa V - najwyższa średnia w szkole – 5,73; zachowanie wzorowe,
- Nikodem Pupel – klasa VI, średnia ocen – 5,64; zachowanie wzorowe,
- Adam Roda – klasa IV, średnia ocen 5,3; zachowanie wzorowe,
- Lena Wicikowska – uczennica klasy VII, średnia 5,15; zachowanie wzorowe,
- Tymoteusz Kaczmarek – uczeń klasy IV, średnia 5,0; zachowanie wzorowe,
- Emilia Dądela – uczennica klasy V – średnia 4,91; zachowanie wzorowe,
- Natan Katka – uczeń klasy V, średnia 4,91; zachowanie bardzo dobre.
Uczniowie ze 100% frekwencją:
- Adam Roda – klasa IV,
- Oliwia Kurs – klasa V,
- Jakub Ruminski – klasa VI.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz