Zamknij

Gmina Śliwice: Radna złożyła skargę na działalność wójta. Rada uznała zarzuty za bezzasadne

11:59, 10.05.2019 | E.D
Skomentuj
REKLAMA

Danuta Sikora, radna gminy Śliwice, kandydowała na sołtysa Lipowej. Przegrała z Danielem Prockiem różnicą 2 głosów. Ma sporo zastrzeżeń dotyczących przebiegu zebrania oraz wyborów. Radni uznali jej skargę za bezzasadną.

Radni gminy Śliwice podczas kwietniowej sesji podejmowali uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Daniela Kożucha, wójta gminy Śliwice. Złożyła ją radna Danuta Sikora po zebraniu wiejskim, podczas którego wybierano sołtysa. Został nim Daniel Procek. Drugą kandydatką była właśnie Danuta Sikora, która pełniła tę funkcję w poprzedniej kadencji. Przegrała różnicą zaledwie dwóch głosów. Po zebraniu napisała dwie skargi – jedna wpłynęła do Urzędu Gminy Śliwice 14 lutego, druga 6 dni później. Pisma dotyczyły wyborów sołtysa, dlatego Komisja Skarg, Wniosków i Petycji potraktowała je jako jedną skargę. Radna wskazała na błędy, do których miało dojść podczas spotkania mieszkańców, które prowadził wójt. Pisała, że chociaż w zebraniu uczestniczyło 51 osób uprawnionych do głosowania, wydano jedną kartę więcej – wyborca miał stwierdzić, że pomylił się oddając głos i otrzymał drugą. Kolejnym zarzutem jest to, że przewodniczący zebrania nie zapewnił wyborcom tajności głosowania. Danuta Sikora przypomina w piśmie, że doszło do ingerencji w liczenie głosów przez komisje skrutacyjną, co jej zdaniem nie powinno mieć miejsca. Członkowie owej komisji nie mając pewności co do prawidłowości konkretnego głosu, skonsultowali się z Piotrem Spicą, sekretarzem gminy. Radna podniosła jeszcze jeden argument: w skardze wskazała na fakt, że przewodniczący zebrania przeprowadził wybory niezgodnie ze statutem. Zamknął bowiem listę kandydatów do rady sołeckiej przed ogłoszeniem wyników wyborów sołtysa, uniemożliwiając autorce skargi kandydowanie do owej rady.

Rada Gminy Śliwice uznała zarzuty radnej za "bezzasadne". Czy słusznie? Co wynika z nagrania, którym dysponuje "Tygodnik"? O sprawie piszemy szczegółowo w nowym numerze.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

LolLol

0 0

Przegrywać też trzeba umieć... A jeżeli piszecie o nagraniu to nasuwa się myśl. Czy można nagrywać ludzi bez ich wiedzy?
12:45, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz