Zamknij

TUCHOLA i Dzień Folkloru. Borowiacy dumni ze swojej kultury! / ZDJĘCIA

Piotr Paterski Piotr Paterski 17:10, 19.07.2025 Aktualizacja: 23:31, 19.07.2025
Skomentuj Tuchola. Dzień Folkloru Borowiackiego 2025. Fot. Piotr Paterski Tuchola. Dzień Folkloru Borowiackiego 2025. Fot. Piotr Paterski

Dzień Folkloru Borowiackiego w sobotę (19 lipca) w Parku Zamkowym skupił wielu mieszkańców, którym bliskie jest kulturowe pochodzenie. Ale nie zabrakło też turystów, którzy chętnie przystąpili do osobliwych konkurencji czy spróbowali swoich w warsztatach z zadań, które były codziennością naszych babć dziadków i dalszych przodków z Borów Tucholskich.

Dzień Folkloru Borowiackiego wpisuje się w program Dni Borów Tucholskich. Sobotnie wydarzenie zrealizowane tym razem w Parku Zamkowym za Urzędem Miejskim w Tucholi przenika się z Historycznym Pochodem Borowiaków. Uczestnicy tego drugiego wydarzenia w praktyce z ulic miasta weszli na teren Dnia Folkloru, a ich śladem podążyli mieszkańcy i turyści. Wielu z nich chętnie pozostało na wydarzeniu organizowanym przez Tucholski Ośrodek Kultury.

Zapraszamy Kaszuby i Kujawy

Dzień Folkloru Borowiackiego od lat pokazuje to, co w kulturze borowiackiej ważne, godne przypominania i kontynuowania. Jednak nie zamyka się w ciasnych granicach, bo  - podobnie jak sama kultura borowiacka, która ma elementy wspólne np. z kaszubską - zaprasza do udziału niedalekich sąsiadów. Dlatego dziś na scenie zobaczyliśmy fantastyczne popisy Zespoły Pieśni i Tańca Krëbane z Brus i Zespoły "Pomorze" z Chełmna. Koncert dała też rodowita Kujawianka Marta Bejma, wokalistka, artystka z Torunia. Zatańczyły mażoretki Tucholskiego Ośrodka Kultury do utworu "W moim ogródeczku". Dzień Folkloru otwierał hejnałem Dni Borów Tucholskich Karol Grzywacz.

(Nie)zapomniane zawody i domowe zajęcia z Borów

Wsród dziesiątek stanowisk okalających park swoje miejsce mieli twórcy ludowi nie tylko z Borów Tucholskich, bo także z Kaszub czy Trójmiasta. Karmiły lokalne koła gospodyń wiejskich. Zapomniane, praktyczne zawody przypominali wychowankowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych. Codziennych, borowiackich czynności mógł spróbować każdy chętny. A były nim np. wyrabianie i pieczenie szneków z glancem, wyrabianie masła w kierzynce czy sera topionego. W programie znalazł się pokaz sporządzania zacierki  - zupy mlecznej.

Dzień Folkloru Borowiackiego przeplatały osobliwe konkurencje prowadzone przez Hannę Krueger. Osobliwe, bo były to np. jedzenie ogórków kioszonych, wyścig w szorach i z koszem z kapustą czy wyścig Borusów na deskach. Warto zwrócić uwagę, że do rywalizacji chętnie stawali i turyści (przykładowo z Konina) i miejscowi (Klonowo). 

DZIEŃ FOLKLORU BOROWIACKIEGO 2025 - ZDJĘCIA

[FOTORELACJA]4525[/FOTORELACJA]

[ZT]22771[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%