Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział rejonowy w Tucholi obchodził w środę (21.05) Światowy Dzień Inwalidów. Wydarzenie zagościło w TOK-u i miało też specjalny akcent, w postaci uhonorowania kilku osób za szczególne zasługi dla związku.
Uczestników obchodów Światowego Dnia Inwalidów i zaproszonych gości w murach Tucholskiego Ośrodka Kultury powitała Bogumiła Kożuch, przewodnicząca PZERiI oddział rejonowy w Tucholi.
Dla nas seniorów organizowanie tego święta ma na celu integrację społeczną, kształtowanie świadomości dotyczącej problemów osób z niepełnosprawnością, wypełnianie czasu wolnego i aktywizację osób starszych
- podkreśliła przewodnicząca związku.
Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie dyplomów za uznanie za zasługi dla związku.
[FOTORELACJANOWA]4261[/FOTORELACJANOWA]
Specjalne podziękowanie za pracę i wsparcie
Zjazd Polskiego Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Warszawie nadał godność Członka honorowego związku Jolancie Bągorskiej.
Dziękując za wieloletnią, pełną społecznego zaangażowania działalność życzymy dalszej wytrwałości i osiągnięć
- winszował tucholance Zdzisław Tylicki, prezes PZERiI w Bydgoszczy.
Dyplom uznania za zasługi dla związku odebrała Krystyna Koczwara, lekarka z Miejskiego Centrum Lekarskiego, która od lat wspiera seniorów poszerzając ich wiedzę na temat zdrowia, a także Danuta Szeffs - była przewodnicząca koła w Gostycynie. Trzeci z dyplomów został przyznany Krystynie Jankowskiej (nie uczestniczyła w środowej uroczystości).
Tradycyjnie już Zdzisław Tylicki nie mógł nachwalić się aktywności, jaką wykazuje się tucholski związek i jego członkowie. Słowa uznania i życzenia w stronę seniorów skierowali także Anna Goźlińska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi oraz Piotr Mówiński, dyrektor Tucholskiego Ośrodka Kultury.
Ruch na zdrowie, a kasa na konto
Spotkaniu towarzyszyła prelekcja odnośnie profilaktyki zdrowotnej seniorów, podczas której dr Koczwara przedstawiła zbilansowaną informację, jak rozpoznać stan przedcukrzycowy, który może doprowadzić do cukrzycy typu 2 - m.in. nieprawidłowa glikemia na czczo 100-125 mg/dl. W walce z tą chorobą cywilizacyjną, poza leczeniem, pacjenci powinni postawić na zdrowe odżywianie i ruch. A propos tego drugiego tucholska lekarka przypomniała słowa dr Wojciecha Oczko: "Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy każdy lek nie zastąpi ruchu". Seniorzy mieli okazję na bieżąco sprawdzić poziom cukru we krwi. Takie badanie w holu TOK-u przeprowadzały pielęgniarki MCL-u, Joanna Rzepka i Anna Stachowicz. One też przypomniały, jak przygotować się do badania ciśnienia i pokazały, jak prawidłowo je przeprowadzić.
I pozostali goście mieli dla członków związku garść ciekawych informacji. Beata Martin, kierowniczka inspektoratu ZUS w Tucholi przypomniała, że wciąż trwa przyjmowanie wniosków na rentę wdowią. Zachęcała też do wypłaty przysługujących środków w formie bezgotówkowej, tj. na konto. Do wizyty w placówce banku namawiała z kolei Natalia Grudzina-Pazurek z Banku Spółdzielczego w Tucholi.
Obszerniejsza relacja z wydarzenia w najbliższym wydaniu "Tygodnika".
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz