Zamknij

100 tysięcy złotych dla Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo!

15:03, 23.09.2022 K.T. Aktualizacja: 15:09, 23.09.2022
Skomentuj

Tym razem w Lubiewie ma powstać studio nagrań. Ale pojawi się też sprzęt, który znacznie ułatwi odbiór koncertów i innych wydarzeń kulturalnych osobom niedosłyszącym.

Kolejne ogromne środki trafią do Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo. Pieniądze pochodzić będą z konkursu grantowego pn. "Konwersja cyfrowa domów kultury" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Z całej Polski wpłynęły 422 wnioski, a wyłoniono tylko 60 grantobiorców. Zgłoszenie z Lubiewa znalazło się na... 18 miejscu! Zatem co będzie się działo w B-CKiP tym razem? Według założeń projektu w domu kultury powstanie studio nagrań.

Celem projektu jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowniczek i pracowników B-CKiP. Wyznaczenie kolejnego kierunku dla działalności kulturalnej. Projekt będzie polegał na zakupie specjalistycznego sprzętu, oprogramowania umożliwiającego nagrywanie dźwięku oraz na organizacji szkoleń dla zespołu. Zainicjujemy nową formę działalność B-CKiP bazując na rozwoju cyfrowym zespołu

– tłumaczy Monika Januszewska, dyrektorka B-CKiP.

Zdobyte środki pozwolą "ucyfrowić" działania domu kultury, mi.n. w obszarze cały czas rozwijających się ośmiu grup artystycznych.

Podcasty, nagrania i... pomoc dla niedosłyszących

Stworzenie studia nagrań ma otworzyć nowe możliwości dla centrum kultury.

Spełnimy potrzeby zarówno naszych pracowników, instruktorów jak i uczestniczek i uczestników grup artystycznych, którzy marzą o tym, aby w naszej gminie realizować swoje pasje i talenty, poprzez możliwość profesjonalnych nagrań wokalnych, dla instrumentów, zespołów itp. [...]. Istniejące zespoły amatorskie i profesjonalne będą mogły tworzyć, nagrywać własne aranżacje "na miejscu"

– kontynuuje Januszewska.

Nowością stanie się też możliwość nagrywania w profesjonalny sposób podcastów. Ułatwione będą m.in.: nagrania niezbędnych zgłoszeń na przeglądy i festiwale, archiwizacja dorobku grup i solistów wokalnych, jak też zespołów folklorystycznych czy nagrywanie ścieżek dźwiękowych do autorskich spektakli teatralnych.

Studio nagrań to jednak nie wszystko. W ramach projektu zakupione zostaną ponadto pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcją słuchu. Na czym polega ich działanie?

W holu B-CKiP oraz w sali widowiskowej zostaną zamontowane pętle induktofoniczne [inaczej pętle indukcyjne – red.] wspomagające słuch. Znacząco poprawią zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej, korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Pętla indukcyjna przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby słabosłyszącej, dzięki temu zupełnie pozbywamy się negatywnego wpływu akustyki sali oraz hałasu. Europejska Federacja Osób Słabosłyszących uznała pętle indukcyjne za najbardziej przyjazne i dające korzyści systemy wspomagające słyszenie

– wyjaśnia Monika Januszewska.

B-CKiP ma czas na zrealizowanie całego projektu do sierpnia 2023 r.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%