Zamknij

Żyjemy w stanie epidemii: Ostrzejsze zakazy już obowiązują!

08:39, 25.03.2020 | K.T
Skomentuj Grafika: KPRM
REKLAMA

 – Przed nami bardzo trudna faza. Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas. Będą dotyczyć również życia codziennego w najbardziej przyziemnym rozumieniu tych słów – tłumaczył podczas konferencji Mateusz Morawiecki. Wszystkie sprawy, poza najbardziej niezbędnymi, mamy odłożyć na inny czas. Musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. 

We wtorek, 24 marca, premier i minister zdrowia poinformowali, że w życie wchodzą kolejne obostrzenia. Nowe zakazy już obowiązują! Są w mocy od dzisiaj, czyli środy 25 marca. W głównej mierze chodzi o przemieszczanie się.  Do 11 kwietnia włącznie (Wielka Sobota) nie można swobodnie przemieszczać się, poza pewnymi wyjątkami. Obostrzenie nie dotyczy dojazdu do pracy. Pracownicy, osoby prowadzące firmy czy gospodarstwa rolne, mają prawo dojechać do swojej pracy. Można także udać się po zakup towarów i usług związanych z zawodową działalnością. Zakazy nie obowiązują również wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem, np. pomocy przebywającym na kwarantannie. Z domu można wychodzić w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego: aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa. Ale po ulicach nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby obok siebie (ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin). Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i stosowania środków dezynfekcji.

Pogrzeb do 5 osób
Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Co ważne: we mszy lub innym obrzędzie religijnym (np. pogrzebie) nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Jednocześnie rząd zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
 

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę  czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
  • Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
  • Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
  • We mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
  • Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
  • Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Na podstawie informacji z www.gov.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz