Zamknij

Dieta MIND - na czym polega?

14:28, 28.09.2021 ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY Aktualizacja: 14:29, 28.09.2021

Wszyscy, którzy na bieżąco śledzą trendy zdrowego odżywiania, z pewnością słyszeli już o tzw. diecie MIND. Dla wielu zaś termin ten brzmi tajemniczo. Czym zatem jest tak zwana dieta MIND i dlaczego mówi się o niej, że jest zdrowa dla mózgu?

Czym jest dieta MIND?

Sposób odżywiania, który określa się mianem diety MIND został wymyślony przez doktor Marthę Clare Morris. Była ona profesorem na Wydziale Medycyny Wewnętrznej, asystentem ds. badań społecznych oraz dyrektorem Rush Institute for Healthy Aging w Rush University Medical Center. Długoletnie doświadczenie medyczne pozwoliło M.C. Morris kierować badaniami klinicznymi nad skutecznością diety w zapobieganiu demencji Alzheimera. Według doktor Morris, stosowanie odpowiedniego sposobu odżywiania może utrzymać nasz mózg w zdrowiu i zminimalizować ryzyko jego choroby. 

Nazwa diety nie bez powodu zawiera w swojej nazwie słowo mind, które z języka angielskiego oznacza umysł, a jednocześnie jest skrótem od Mediterranean Intervention for Neurodegenerative Delay, czyli, w dosłownym tłumaczeniu: Śródziemnomorska Interwencja w Opóźnieniach Neurodegeneracyjnych. I rzeczywiście, dieta MIND zawiera w sobie elementy diety śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie, z której założeń czerpią najlepsze restauracje, czołowi dietetycy czy prawie każdy catering dietetyczny, tak jak https://www.wygodnadieta.pl/. Założenia diety śródziemnomorskiej, której elementy funkcjonują w diecie MIND, to między innymi  wysoka podaż jedno- i wielonienasyconych kwasów omega-3, poprawa profilu lipidowego (obniżenie poziomu “złego” cholesterolu) oraz duża podaż antyoksydantów pochodzących z produktów roślinnych, niwelująca szkodliwe wolne rodniki. Wszystko to służyć ma zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym.

Dla kogo polecana jest dieta MIND?

Celem diety MIND jest zapewnienie jak najdłuższej sprawności intelektualnej, nawet w wieku podeszłym, dlatego polecana jest każdemu i to już od najmłodszych lat. To dzięki wczesnej profilaktyce antydemencyjnej możemy zapobiec nieodwracalnym zmianom, które mogą dać o sobie znać wraz z upływem czasu. Ponadto, jeśli pracujemy umysłowo i eksploatujemy umysł każdego dnia w ogromnym stopniu, warto abyśmy zwórcili swoje zainteresowanie w kierunki tej diety, która wspomaga pracę mózgu bardziej niż inne sposoby żywienia. Jeśli zaś jesteśmy już w kwiecie wieku, kiedy sprawność umysłowa nie jest już tak imponująca jak za młodu, to nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by dostarczać mózgowi cennych składników odżywczych i spowolnić jego starzenie się. 

Co jeść na diecie MIND?

Zgodnie z założeniami diety, sprawność umysłu poprawiają takie składniki w menu jak:

• warzywa, szczególnie zielonoliściaste 

• owoce jagodowe

• ryby, szczególnie morskie

• oliwa z oliwek

• orzechy

• nasiona roślin strączkowych

• produkty z pełnego ziarna

• białe mięso (drób)

• wino

Warzywa i orzechy zaleca się spożywać nawet codziennie, resztę zaś jak tylko jest to możliwe. Zabronione są zaś następujące produkty: czerwone mięso, tłuszcze w postaci masło i margaryny, sery żółte, wszelkiego rodzaju ciasta i słodycze - ze względu na zawartość białej mąki oraz dużej ilości cukru. Nie zaleca się też spożywania produktów wysokoprzetworzonych ani smażenia.

Czy dieta MIND ma jakieś wady?

Takie układanie menu, które nie tylko odżywi nasz organizm, ale jeszcze zapewnia wysoką funkcjonalność umysłową na długie lata, brzmi jak dieta idealna. I rzeczywiście, badania u osób starszych potwierdzają,  że im ściślej kierują się oni założeniami diety MIND, tym wolniej dochodzi do pogorszenia się ich funkcji poznawczych i tym wyższą obserwuje się u nich sprawność intelektualną. Do wad jednak należy fakt, że produkty, które stoją na straży dobrego zdrowia umysłowego są dość drogie. Orzechy, oliwa z oliwek, ryby morskie - produkty te nie należą do najtańszych. Remedium na kosztowność tego typu diety jest zdecydowanie się na to, co określamy jako dieta pudełkowa. Wykupienie diety dostarczanej pod drzwi, składnikowo jak najbardziej zbliżonej do założeń diety MIND może okazać się dużo bardziej opłacalne, niż codzienne kupowanie świeżych składników samodzielnie. Będzie natomiast równie zdrowe, a przy okazji nierzadko możemy dostosować wówczas również jej kaloryczność, co jest dodatkowym profitem. 

Dieta MIND ma na celu przeciwdziałanie zmianom neurodegeneracyjnym. Ujawniają się one zwykle u starszych osób, ale o to, by zminimalizować ryzyko ich pojawienia się pomyśleć można w każdym momencie życia. Skoro dbamy o długą sprawność naszego serce, stawów czy kości,  dlaczego by nie zadbać również o umysł?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%