Zamknij

Oszczędności i inwestycje młodych Polaków

08:56, 11.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:56, 11.03.2021

Tematy związane z zarobkami zawsze budzą emocje, ale czy z taką samą intensywnością myślimy o odkładaniu funduszy na przyszłość? Ile oszczędności ma 30-latek i czy zastanawia się sposobami na pomnażanie zebranego kapitału? To pytania, na które warto poznać odpowiedzi i jednocześnie przemyśleć własne plany finansowe.

1. Ilu Polaków posiada oszczędności?

2. W co inwestują młodzi?

3. Sposoby na pomnażanie oszczędności

4. Bezpieczeństwo finansowe – jaką kwotę odłożyć?

Dążenie do zwiększenia zarobków czy rezygnowanie z kosztownych przyjemności? Drogi do gromadzenia oszczędności mogą być różne. Opracowanie własnego planu i bieżące kontrolowanie budżetu jest dobrym pomysłem bez względu na wiek. Przydatna będzie również wiedza o dostępnych usługach finansowych.

1. Ilu Polaków posiada oszczędności?

Odłożone pieniądze dają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – po oszczędności można sięgnąć w kryzysowych sytuacjach, takich jak utrata pracy, choroba czy nieprzewidziane naprawy i remonty. Wielu Polaków dostrzega potrzebę posiadania poduszki finansowej, nieco gorzej wygląda realizacja tego rodzaju planów; w 2020 roku posiadanie oszczędności deklarowało 62% pytanych. Warto jednak uświadomić sobie, że jeszcze pięć lat wcześniej wskaźnik procentowy twierdzących odpowiedzi był o 10% niższy. Widać wyraźnie, że stopniowo coraz więcej osób nie tylko zdaje sobie sprawę z konieczności odkładania pieniędzy, ale także zaczyna działać w tym kierunku. Według badań średnie oszczędności Polaków wynoszą około 30 tysięcy złotych. Wydaje się to dobrym wynikiem, należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to wartość średnia, a blisko połowa rodaków twierdzi, że w ogóle nie odkłada pieniędzy.

2. W co inwestują młodzi?

Sytuacja ludzi młodych jest specyficzna, bo z jednej strony wydają się najbardziej świadomi konieczności posiadania oszczędności, a z drugiej są „na dorobku” i odłożone pieniądze szybko inwestują. Ile oszczędności ma 30-latek? Kwoty są bardzo zróżnicowane i zależą również od potrzeb - wielu oszczędza, by zdobyć wkład własny konieczny do zakupu mieszkania, inni potrzebują nowego samochodu lub w ich domu właśnie pojawia się dziecko, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Wysokość odłożonych sum to również wypadkowa miejsca zatrudniania i zamieszkania – statystycznie większe oszczędności posiadają osoby z wykształceniem wyższym, pracujące w dużych firmach.

3. Sposoby na pomnażanie oszczędności

Odkładanie co miesiąc określonej kwoty, to dobry sposób na stworzenie poduszki finansowej. Jednak z czasem trzymanie pieniędzy na koncie przestaje być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ z powodu inflacji tracą one na wartości. Dlatego wiele osób interesuje się możliwością pomnażania zgromadzonego kapitału dzięki kontom oszczędnościowym, lokatom bankowym lub innym narzędziom finansowym. Znalezienie najlepszej opcji nie jest wcale łatwe, dlatego warto skorzystać z porównywarek, które w jednym miejscu zbierają wszystkie istotne dane, lub pomocy doradcy finansowego.

4. Bezpieczeństwo finansowe – jaką kwotę odłożyć?

Oszczędzanie i pomnażanie zgromadzonych sum może służyć konkretnym celom, ale warto, by część z nich dawała nam bezpieczeństwo finansowe w razie kryzysu. Najlepiej dążyć do stworzenia poduszki finansowej, która pozwoli zaspokoić wszystkie potrzeby przez rok. Dla każdego będzie to inna suma, zależna od wielkości rodziny, posiadanych kredytów czy warunków mieszkaniowych. Minimalne zabezpieczenie, które powinniśmy zgromadzić, to równowartość trzymiesięcznych wydatków, zawsze warto jednak dążyć do osiągnięcia oszczędności, które wystarczą na 12 miesięcy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%