Zamknij

Butelki z tworzywa sztucznego czy naturalnego? Jakie powinniśmy wybierać?

15:18, 26.11.2020 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej, która ma na celu nawodnienie naszego organizmu. Niestety najczęściej sięgamy po wodę znajdującą się w plastikowych butelkach, nie zdając sobie w ogóle sprawy z tego, że może to wpłynąć negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na otaczającą nas przyrodę. Co powinniśmy zatem zrobić w sytuacji, gdy zachce nam się pić?

Butelki z tworzywa sztucznego

Butelki, po które sięgamy, wybierając się do sklepu na zakupy, produkowane są z plastiku, który stwarza zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska. Jak to jednak możliwe? Takie butelki zawierają w swoim składzie toksyczną substancję, a mianowicie Bisfenol A, który z uwagi na swoją budowę przypominającą żeński estrogen łączy się z jego receptorami, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie nie tylko naszej gospodarki hormonalnej, ale również całego organizmu. Substancja ta zwiększa ryzyko zachorowania na niebezpieczne nowotwory, a także może uszkodzić nasz narząd wzroku oraz wywołać różnego rodzaju reakcje alergiczne. Z kolei, jeśli chodzi o wpływ plastiku na nasze środowisko, to również nie wygląda to zbyt kolorowo. Sterty plastiku zalegają nie tylko na wysypiskach, ale również w lasach i oceanach. Wiele wodnych zwierząt myli niestety plastik z pożywieniem, przez co do ich organizmu dostają się ogromne ilości tej trucizny. Jeśli zależy nam zatem nie tylko na naszym zdrowiu, ale również na środowisku, to zamieńmy plastik na bezpieczne jego alternatywy.

Bezpieczne alternatywy dla plastikowych butelek

Gdy dopadnie nas pragnienie, zamiast po napoje znajdujące się w plastikowych butelkach powinniśmy sięgnąć po wodę, soki, kawę lub herbatę, które znajdują się w butelkach termicznych wykonanych ze stali nierdzewnej, szkła, trzciny cukrowej lub bambusa. Stalowe butelki to zdecydowanie najlepszy wybór z tych wszystkich, ponieważ mają one bardzo wiele zalet (pozostałe również są bardzo dobre, ponieważ są w pełni naturalne). Po pierwsze wyprodukowane są z całkowicie bezpiecznego dla nas materiału, a ponadto możemy używać ich wielokrotnie, zmniejszając tym samym produkcję plastiku. Co ważne, możemy w nich przechowywać zarówno gorące, jak i zimne napoje w zależności od naszych potrzeb. Warto w tym momencie podkreślić, że wysoka temperatura napojów może być w nich utrzymywana nawet przez 12 godzin, natomiast niska temperatura aż przez 24 godziny. W zależności od pojemności, na jaką się zdecydujemy, stalowe butelki termiczne możemy wziąć na krótki spacer lub też na nieco dłuższą wyprawę. Kolejną ich zaletą jest lekkość, dzięki której możemy spakować je do plecaka, w ogóle ich nie wyczuwając. Dlaczego jeszcze powinniśmy wybierać takie butelki? W odróżnieniu od butelek wyprodukowanych z plastiku nie zmieniają one ani smaku, ani świeżości przetrzymywanych w nich napojów a oprócz tego nie musimy obawiać się rozwoju pleśni, która może być zabójcza dla naszego organizmu. W trakcie używania takich butelek powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie myć je z dodatkiem płynu pod bieżącą wodą, dzięki czemu przez wiele lat nie będzie konieczna ich wymiana.

Artykuł przygotowany we współpracy z Ragsy.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop