Zamknij

Pieniądze na zakupienie działki

08:42, 27.04.2020 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 09:49, 29.04.2020

Nasze własne miejsce na ziemi jest marzeniem wielu ludzi. Niewielu ludzi może pozwolić sobie na oszczędności na zakup wybranej działki. W takim przypadku zazwyczaj jedyną opcją jest pożyczyć pieniądze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać najlepszej oferty?

Polskie prawo przewiduje istnienie kilku rodzajów gruntów: budowlanych, rolnych, leśnych, rekreacyjnych, siedliskowych, inwestycyjnych. Główną różnicą między wszystkimi rodzajami gruntów jest sposób ich użytkowania a tym najbardziej atrakcyjnym i  najbardziej kosztownym jest ten budowlany. Przed zakupem możesz skonsultować się z urzędem miasta, aby dowiedzieć się, jak uregulowano konkretny teren. Rozsądnie jest też przyjrzeć się lokalnemu planowi zagospodarowania przestrzeni.

Ubiegając się o pożyczkę na ten cel, często ważne jest, aby potwierdzić, że dane teren jest rzeczywiście przeznaczony do bycia placem budowy. Niektóre banki są poważnie zaniepokojone pożyczkami gruntów wykorzystywanych do innych celów. Co ciekawe, nie ma produktu bankowego specjalnie dla osób, które chcą kupić ziemię. Ten problem można rozwiązać, zapewniając sobie kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Jeśli chodzi o pierwszy wariant, klienci mają dwie opcje: określone pożyczki (w tym przypadku wymagać będą zakupu gruntu w celu zawarcia umowy) lub te na dowolny cel.

Jednak ludzie, którzy kupują ziemię, często wybierają kredyty hipoteczne, działające na podobny zasadach co te na mieszkania lub inne nieruchomości. Największą różnicą może być to, że banki niechętnie decydują się na hipotekę w formie zakupów gruntów. W przypadku tych niezabudowanych większość instytucji bankowych niestety najprawdopodobniej odmówi. Chyba że będziemy posiadać akty potwierdzające dodatkowy majątek, uwzględniający, chociażby samochody, inne własności, czy nawet zabytki.

Podsumowanie

Należy mieć na uwadze, że kwestie finansowania działek są znacznie bardziej skomplikowane, niż w przypadku mniejszych zakupów, czy nawet niektórych nieruchomości. Kluczowa jest pamięć o wielu detalach poszczególnych umów i aktyw, znajomość poszczególnych aktów prawnych i dostęp do planu zagospodarowania przestrzennego.  Mimo wszystko warto, ponieważ działka na własność przeznaczona do budowy domu jest życiową inwestycją, która posłuży jeszcze przez wiele lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%