Zamknij

Projekty domów jednorodzinnych – jakie są dominujące trendy?

12:25, 29.01.2020 | Artykuł partnera
Skomentuj

Osobom budującym nowy dom często zależy nie tylko na własnym miejscu do zamieszkania, ale też na tym, by projekt był ciekawy i stylowy. Architektura, podobnie jak wszystkie inne dziedziny projektowania, ulega modom – przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym trendom.

Minimalistyczna forma, maksymalna funkcjonalność

Tym, co charakteryzuje coraz więcej projektów domów jednorodzinnych, jest powrót do minimalistycznej, wywodzącej się jeszcze z modernizmu formy. Coraz mniej jest więc wystających elementów, a bywa, że rezygnuje się nawet z okapów dachów, a rynny ukrywane są w ścianach. Nadaje to bryle niepowtarzalnego charakteru, a taka prosta forma wygląda imponująco przez lata, długo pozostając wyznacznikiem dobrego projektu. Często można również zaobserwować znane od lat materiały w niespotykanych do niedawna aranżacjach: Wielkie tafle szkła połączone z drewnem i betonem, a czasem ze stalą – niektóre domy zaprojektowane w ten sposób wyglądają wręcz futurystycznie.

Równie ważna, co forma, jest jednak funkcjonalność. Dlatego architekci często uwzględniają aktualne problemy i technologie w swoich projektach. Przykładem takiego podejścia jest coraz powszechniejsze budowanie domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Jest to rozwiązanie dobre nie tylko dla osób, którym zależy na obniżeniu rachunków – kryzys klimatyczny, z którym mamy do czynienia wymusza stosowanie nowych rozwiązań pozwalających obniżyć zużycie energii.

Naturalne materiały

Troska o środowisko skłania projektantów nie tylko do dbania o wydajność energetyczną budynków. Wielu z nich zwraca się także ku naturalnym materiałom, a szczególnie widać, ze do łask wraca drewno – przykładem jest na przykład projekt domu jednorodzinnego MT Malutki dr-S CE. Nic dziwnego – ten materiał jest zarówno przyjemny dla oka, bardzo plastyczny, a do tego zapewnia znakomitą izolację termiczną. Dlatego można zakładać, że projekty domów jednorodzinnych z drewna jeszcze długo będą popularnym trendem. Zaletą tego materiału jest też to, że świetnie wygląda zarówno jako budulec domów nawiązujących do dawnych stylów, na przykład wiejskiego, jak i do nowoczesnego minimalizmu inspirowanego skandynawskim designem.

Zwarte bryły

Współczesne projekty domów jednorodzinnych to często formy przypominające sześcian ze spadzistym dachem, takie jak FX-37. Taka zwarta bryła, w połączeniu z dobrymi materiałami, zapewniającymi właściwą termoizolację zapewnia – poza świetnym wyglądem – także bardzo dobrą wydajność energetyczną budynku. Takie zwarte budynki są też zwykle łatwe w urządzeniu, a to dzięki regularnym kształtom.

Czy warto decydować się na gotowe projekty domów jednorodzinnych?

Osoby pragnące mieć własny dom już na początku stoją przed poważnym dylematem: czy wybrać jeden z tysięcy gotowych projektów domów jednorodzinnych, czy zlecić architektowi wykonanie nowego projektu? Każdy ma własne preferencje i może się okazać, że znalezienie gotowego projektu może być trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Jednak biura wykonujące takie projekty dbają o różnorodność, więc w większości przypadków nawet wymagające osoby nie powinny mieć problemu ze znalezieniem gotowego projektu domu jednorodzinnego.

Omówione powyżej – i wiele innych projektów domów można znaleźć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_jednorodzinne.html. Jest tam też wyszukiwarka, dzięki której można łatwo zawęzić wyszukiwanie do swoich potrzeb. Zaletą tego typu sklepów z gotowymi projektami jest też to, że – w przeciwieństwie do indywidualnych – projekt dostajemy właściwie „od ręki”, więc po niewielkiej adaptacji możemy uzyskać pozwolenie na budowę.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz