Zamknij

Konserwacja dachu – dlaczego należy o niej pamiętać?

12:46, 31.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:48, 31.12.2021

Posiadanie własnego dachu nad głową to marzenie większości rodzin, mimo że niesie za sobą wiele dodatkowych obowiązków wynikających bądź z przepisów, jakim podlegają właściciele nieruchomości, bądź wprost z codziennego użytkowania budynku. Aby utrzymać dom w dobrej formie przez wiele lat, warto raz na jakiś czas przyjrzeć się jego kluczowym częściom, aby w porę wykryć i naprawić drobne usterki lub zniszczenia.

Taką częścią domu jest dach, najbardziej podatny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych takich jak wiatr, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV czy osadzanie zanieczyszczeń. Sposób jego konserwacji zależy od tego, czym został pokryty i w jakiej znajduje się kondycji.

Czy należy konserwować dach?

Wszystkie rodzaje dachów z biegiem lat oraz pod wpływem czynników środowiskowych wymagają regularnych przeglądów oraz przeprowadzania pewnych zabiegów konserwacyjnych, które wynikają z natury użytego na dachu materiału. W przypadku blachodachówek za ich trwałość i wygląd odpowiadają specjalne powłoki ochronne, zabezpieczające stal przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV i korozją. Powłoki – najczęściej poliestrowe, poliuretanowe lub hybrydowe - mają różne nazwy handlowe i różny zakres ochrony. Im grubsza powłoka, tym większa szansa, że spełni swoje zadanie w zakładanym przez producenta okresie gwarancyjnym, o ile dach został ułożony zgodnie ze sztuką dekarską i nie popełniono błędów przy jego transporcie lub przechowywaniu. Dlatego zadrapania powłoki, pęknięcia, uszczerbki czy przebarwienia na blachodachówce to powód by wezwać specjalistę i jak najszybciej je naprawić. Czasami wystarczy zabezpieczenie uszkodzenia specjalnym lakierem. Miejsca z niewielką ilością rdzy usuwa się mechanicznie, a następnie przemywa preparatem antykorozyjnym. Na koniec zamalowuje się wskazaną przez producenta farbą zaprawkową. W przypadku dużego miejscowego zniszczenia blachy należy wymienić jej fragment na nowy.

Regularnie i z fachową ekipą

Dobrą praktyką rekomendowaną przez producentów pokryć dachowych oraz firmy wykonawcze jest zlecanie profesjonalistom sezonowego przeglądu dachu. Ta nieskomplikowana i niedroga operacja pomoże zlokalizować uszkodzenia i naprawić je zanim dojdzie do poważniejszych zniszczeń. Ekipa zwróci również uwagę na to, w jakim stanie znajdują się uszczelnienia dekarskie oraz system komunikacji dachowej (jeśli został zamontowany) oraz system rynnowy. W przypadku zabrudzenia dachu, z którym nie radzi sobie deszcz, również warto zlecić mycie profesjonalistom. Ten zabieg czyszcząco-konserwacyjny powinien być przeprowadzany na dachu przy pomocy ciepłej wody pod odpowiednim ciśnieniem i z użyciem delikatnych detergentów, które nie zniszczą powłoki. Mycie dachu nie jest standardowym zabiegiem konserwacyjnym, ale dachy położone w pobliżu lasu lub wysokich drzew albo w rejonach silnego oddziaływania związków chemicznych w powietrzu mają tendencję do szybszego zabrudzenia i przebarwień. Mycie zgodne z zaleceniami producenta może przywrócić mu pierwotny kolor i uchronić przed dalszym niszczeniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%