Zamknij

Jak napisać CV do pracy

08:13, 23.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:13, 23.06.2022

Czym jest cirruculum vitae?

CV to skrót od łacińskiego zwrotu curriculum vitae. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ,,przebieg życia'' bądź ,,bieg życia''. W Polsce zwrotem tym określa się życiorys zawodowy, który jest najważniejszym dokumentem aplikacyjnym, niezbędnym do podjęcia nowej pracy. W CV opisuje się swoje wykształcenie, osiągnięcia, kompetencje miękkie i twarde oraz doświadczenie zawodowe. Celem tego dokumentu jest przedstawianie swojej kandydatury na dane stanowisko oraz przekonanie nim przyszłego pracodawcy, że idealnie sprawdzimy się na danym stanowisku.

Jak napisać dobre CV?

Chcąc zainteresować przyszłego pracodawcę swoją osobą, należy wyróżnić się spośród ogromnej ilości innych życiorysów. Jak napisać CV do pracy? Należy pamiętać, że zarówno CV, jak i zdjęcie do niego dołączone powinno być dopasowane do danego stanowiska. Warto skupić się na tych kwalifikacjach i umiejętnościach, które będą przydatne w wykonywaniu codziennych obowiązków w przyszłej pracy. Poza tym cirruculum vitae ma konkretną strukturę, której zachowane z pewnością pomoże nam napisać dobry życiorys.

Po pierwsze należy w nim umieścić swoje podstawowe dane oraz możliwości kontaktu, tak by rekruter mógł bez problemu się z nami porozumieć. Wśród nich należy podać: imię i nazwisko, numer telefonu oraz e-mail.

Ciekawym i przykuwającym uwagę elementem jest podsumowanie zawodowe, czyli krótki opis tego, co zostanie rozwinięte w dalszej części życiorysu. Możemy wspomnieć w tym miejscu o najważniejszych kwalifikacjach i doświadczeniach zawodowych.

Trzecia sekcja to doświadczenia zawodowe. Należy w niej dokładnie opisać wszystkie zajmowane przez nas stanowiska, a także wyróżnić obowiązki, jakie musieliśmy wykonywać. Wskazane jest również zawarcie w tym rozdziale informacji o wszelkich stażach, praktykach czy wolontariacie.

Kolejnym etapem jest opisanie swoich umiejętności, w tym w szczególności znajomości języków obcych, oprogramowania komputerowego czy ukończonych szkoleń i zdobytych certyfikatów.

Piąta sekcja to wykształcenie. Musi się w niej znaleźć opis skończonych szkół i uczelni. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie informacji o skończonym kierunku oraz uzyskanym tytule.

Na samym końcu CV nie należy zapominać o klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, która powinna być zgodna z przepisami RODO.

W przypadku, gdy nie czujemy się na siłach, by sami skomponować swój życiorys (zarówno pod względem tekstu, jak i grafiki) warto skorzystać ze strony, na której zamieszczone są wzory CV.

Odpowiednie zdjęcie w CV kluczem do sukcesu

Mając etap pisania curriculum vitae za sobą, każdemu z nas nasuwa się na myśl pytanie, jak zrobić zdjęcie do CV. Teoretycznie podczas każdej rekrutacji wygląd kandydatów nie powinien odgrywać pierwszorzędnej roli. Jednak w praktyce wygląda to inaczej. Na pewno, jeśli chcemy zostać zapamiętani, warto już na etapie weryfikacji wszystkich aplikacji, przyłożyć się do wyboru odpowiedniego zdjęcia. Jakie cechy powinno mieć dobre zdjęcie do życiorysu?

  1. Powinno być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy.
  2. Może przedstawiać zarówno samą głowę, jak i sylwetkę od pasa w górę.
  3. Nasz wygląd powinien być profesjonalny i schludny (niewskazane są wszelkie nakrycia głowy czy okulary przeciwsłoneczne).
  4. Powinniśmy przyjąć jak najbardziej naturalną postawę.
  5. Zdjęcie musi być wysokiej jakości - wyraźne i bardzo dobrze doświetlone.
  6. Tło na zdjęciu powinno być jednolite i jasne.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%