Zamknij

Radar burz na mapie burzowej - śledzenie pozycji burzy

08:05, 30.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:06, 30.05.2022

Z czym burza jest najczęściej kojarzona? Gdzie obejrzeć burzę online? Otóż z niebezpieczeństwem, brzydką i uciążliwą pogodą, powodziami, strachem zwierząt czy ubytkami w majątkach spowodowanych stratą drogiego sprzętu elektrycznego.

Burze charakteryzują się licznymi wyładowaniami elektrycznymi, pożarami domów, a nawet tornadami powstałymi przy ogromnych różnicach temperatur, a wszystko to można oglądać na mapie burzowej w internecie online na żywo.

Więc dla większości osób burza jest tylko problemem, który nie ma sensu i nie ma powodu by naturalnie występować na planecie. Czy to tylko komórki burzowe i burze wyglądające niczym wyjęte z apokaliptycznej powieści?

Cóż, burza nie jest tylko zjawiskiem, które powstaje przy zderzeniu się dwóch odmiennych mas powietrza (głównie ciepłe powietrze zostaje wypchane do góry do atmosfery i gwałtownie się je ochładza przez tamtejszą temperaturę. Reakcja ta tworzy i parę wodną, i krople wody magazynujące ładunki elektryczne. Im więcej ładunków się zbierze, tym bardziej chmura burzowa jest przepełniona i ciężka, stąd biorą się częste burze i groźne wyładowania).

Szczegółowe informacje jak powstaje burza i gdzie można ją zobaczyć online na radarze znajdziecie w serwisie mapaburzowa.pl

Ale czy burza ma jakieś pozytywy?

Jak najbardziej ma, i to niejedne! Nie są to typowo bajeczne widoki i dźwięki, ale wyładowania atmosferyczne skutecznie wpływają na naturę. Burza oraz błyskawice wytwarzają również azotan, który ma dobry wpływ na wzrost roślin. Azot zostaje rozpuszczony w wodzie i wpływa dobrze jako nawóz na poszczególne plony.

Oprócz sytuacji panującej po wyładowaniu atmosferycznym, czyli powstawaniu w tym miejscu idealnych warunków do wzrostu roślin, do czego dodatkowo może pozytywnie się przyczynić?

Wyładowanie atmosferyczne wytwarza ozon za pomocą tlenu, przez co życie na tej planecie jest możliwe i nieszkodliwe, dopóki znajduje się w górnej warstwie atmosfery (stratoferze). Dopiero podczas powstania ozonu w niższych partiach troposfery funkcjonuje inaczej. Im jest niżej, tym bardziej szkodliwe jest dla ludzi.

Ozon powoduje problemy z płucami, drogami oddechowymi, stanami zapalnymi oraz astmę.

Tuż po zachodzącej reakcji między powstającymi składnikami po burzy, tworzą się cząstki posiadające możliwość rozpuszczenia się w wodzie.

Burza dodatkowo umożliwia utrzymać równowagę elektryczną na planecie. 

Oczyszczanie powietrza ze wszelkich zanieczyszczeń odbywa się za pomocą błyskawic. Piorun wytwarza sporo utleniaczy, które oddziałują korzystnie na atmosferę.

Mówi się, że burze są wstanie pochłonąć zanieczyszczenia, co z kolei jest zabierane do atmosfery. Najprawdopodobniej w ten sposób wytwarza się gaz ozonowy, ozon, który korzystnie wpływa na ochronę klimatu przed promieniowaniem ultrafioletowym UV (promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla oka ludzkiego). Chociaż szkodliwości dla ludzi w przypadku znalezienia się go w troposferze, stratosfera jest wystarczającym miejscem, aby wyjąć z niego to, co najlepsze.

Negatywne skutki

Nic się nie zmieniło w tej kwestii, a burza nadal jest burzą, czyli niebezpiecznym zjawiskiem, które kojarzy nam się z setkami wyładowań elektrycznych.

Porażenie przez piorun jest jednym z najgorszych przypadków trwających podczas tego zjawiska. W najlepszej sytuacji, skończy się to przeżyciem człowieka, ale obrażeniami, które po sobie tak wielkie i silne wyładowanie atmosferyczne przyniosło.

Intensywność piorunów, które trafiają praktycznie we wszystko, powodują bardzo często pożary natury, jak i domów. Jeden piorun zawiera ogromny pokład ilości wolt, które bez problemu zrodzą pożar.

W tej sytuacji oprócz zranienia ludzi czy zwierząt, człowiek traci swój dobrobyt, swoje wydane pieniądze, których odzyskać nie jest tak łatwo. Burza jest niebezpieczna łącznie dla istot żywych, ale też majątku i sprzętów elektrycznych.

Sprzęty elektryczne wynoszą większe prawdopodobieństwo ulegnięcia zniszczeniu za pomocą błyskawicy, wszczęcia pożaru i porażenia prądem człowieka.

Podczas porażenia piorunem oprócz śmierci, występuje wiele konsekwencji związanych ze zdrowiem. Są to rosnące problemy z funkcjonowaniem oczu, słuchu przez błysk i hałas wydający tak bliski grzmot, upośledzenie narządów wewnętrznych a nawet zmianę w osobowości.

Występują także drgawki oraz apatia, na ciele przez kilka dni widnieje znak rozgałęzionego drzewa, które zrobił sam piorun.

Podczas burzy występują także liczne opady deszczu. Im więcej opadów pojawia się w krótkim czasie, tym rośnie prawdopodobieństwo powodzi i podtopień. A znajdowanie się wśród zbiorników wodnych, tym bardziej zalanych obszarów, przyciąga pioruny. Ryzyko porażenia orzez wyładowanie elektryczne znacząco wzrasta.

Oprócz tego, podczas burzy wieje silny wiatr, który jest stanie uszkodzić wiele rzeczy. Oprócz zabrania ze sobą drobnych i lekkich przedmiotów, taki intensywny wiatr przyczynia się do upadania drzew lub pomniejszych części z drzew, na przykład gałęzi.

Przebywając w samochodzie pod drzewem okazuje się być nierozsądnym pomysłem, mimo że samochód oddziałuje jak klatka Faradaya. Elektryczność związana z piorunem przechodzi przez całą karoserię aż do ziemi i nie ma możliwości przeniknięcia do środka. Przebywanie w samochodzie podczas burzy nie jest niebezpieczne, ale ryzyko rośnie, gdy samochód znajduje się pod drzewami.

Drzewo może się złamać na samochód, a nawet eksplodować przez wytworzone ciśnienie i moc danego wyładowania elektrycznego. Dlatego jeśli ktoś utknął w samochodzie, powinien znaleźć bezpieczne miejsce do zaparkowania i nie powinien jechać. Najbezpieczniejsze jest pozostanie w miejscu i czekanie, aż burza trochę się oddali.

Jak uniknąć porażenia piorunem?

  • Nie zbliżaj się do zbiorników wodnych
  • Nie wchodź na wysoko znajdujące się budynki czy góry
  • Odłącz od zasilania urządzenia elektryczne i gazowe
  • Nie zbliżaj się do okna i nie wychodź na dwór
  • Nie chowaj się pod drzewami
  • Swoją podróż rowerem lub pieszo odłóż na inny dzień

W przypadku, gdy będziesz świadkiem porażenia przez piorun innej osoby, niezwłocznie zawiadom odpowiednie służby. Sprawdź stan osoby poszkodowanej, czy oddycha, a jeśli nie, spróbuj wykonać odpowiednie czynności przyczyniające się do powrotu krążenia.

Jeśli możesz, spróbuj ochłodzić pojawiające się oparzenia na skórze poszkodowanego.

Ale przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Źródła:

Nawałnica – Co to jest? Jak powstaje? Jak wygląda?

MapaBurzowa - Serwis do obserwacji burzy i opadów na mapie i radarze

Pogoda online na żywo - TVN Meteo

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%