Zamknij

Najczęstsze uszkodzenia nadgarstka spowodowane kontuzją sportową

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY + 12:53, 04.03.2022 Aktualizacja: 12:53, 04.03.2022

Kontuzje nadgarstka są wpisane w życie wielu sportowców i to nie tylko tych, którzy do aktywności fizycznej angażują głównie ręce. Wystarczy się przecież potknąć, a upadając odruchowo podeprzeć zgiętą grzbietowo ręką, by doszło do powstania urazu. Chcąc możliwie jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności i pozbyć się bólu nadgarstka, trzeba wiedzieć, jak postępować w razie kontuzji. Poznaj typy urazów nadgarstka i dowiedz się, jak je leczyć.

Urazy nadgarstka – rodzaje

Uraz nadgarstka może być tylko powierzchowny, wtedy zazwyczaj mówi się o stłuczeniu. Niekiedy jednak sytuacja jest dużo poważniejsza. Najczęstsze urazy nadgarstka spowodowane kontuzją sportową to m.in.1:

• skręcenie nadgarstka – dochodzi do niego, gdy ruch w stawie przekracza fizjologiczny zakres ruchomości. Skręcenie jest urazowym uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł, bez utraty kontaktu między powierzchniami stawowymi. Charakterystyczne objawy skręcenia nadgarstka to m.in. wyraźny obrzęk wokół stawu, ograniczona ruchomość nadgarstka oraz silny ból, który nasila się przy próbie poruszania nadgarstkiem. Wyróżnia się 3 stopnie skręcenia nadgarstka (lekki, średni i ciężki);

• zwichnięcie nadgarstka – w odróżnieniu od skręcenia polega na utracie kontaktu między powierzchniami stawowymi. Co istotne, nie zawsze utrata jest całkowita, niekiedy dochodzi jedynie do przesunięcia się powierzchni względem siebie. Objawy typowe dla skręcenia nadgarstka to ból, opuchlizna i ograniczenie ruchomości w stawie;

• złamanie nadgarstka – nadgarstek zbudowany jest z 8 kości i każda z nich może ulec złamaniu. Złamanie kości nadgarstka czasami trudno jest od razu rozpoznać, ponieważ objawy narastają z czasem. Niekoniecznie od razu widać więc deformację czy odczuwa się ograniczenie ruchomości, tak jak mnóstwo ludzi sądzi, choć w wielu przypadkach rzeczywiście tak jest.

Niekiedy na skutek kontuzji uszkodzony zostaje nerw w nadgarstku. Często spotykane jest m.in. uszkodzenie nerwu pośrodkowego nadgarstka.

Diagnostyka urazów nadgarstka

W diagnostyce urazów nadgarstka wykorzystuje się takie badania jak2:

• prześwietlenie rentgenowskie (RTG),

• ultrasonografia (USG),

• rezonans magnetyczny (MRI),

• tomografia komputerowa (TK),

• badanie przewodnictwa nerwowego.

O tym, jakie badanie przeprowadzić, decyduje lekarz na podstawie objawów towarzyszących uszkodzeniu nadgarstka.

Uraz nadgarstka – leczenie

Leczenie uszkodzenia nadgarstka zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Na początkowym etapie chodzi głównie o to, by odpowiednio zabezpieczyć nadgarstek i tym samym uchronić go zarówno przed powstaniem nowych zmian w jego obrębie, jak i nasileniem dolegliwości bólowych. W tym celu można zastosować zwykły temblak wykonany np. z chusty lub specjalny stabilizator ortopedyczny3.

W przypadku złamania kości nadgarstka konieczne może okazać się założenie gipsu, jednak o tym zadecyduje lekarz. Z kolei uszkodzenie nerwu pośrodkowego lub uszkodzenie nerwu promieniowego w nadgarstku, może być wskazaniem do operacji chirurgicznej. Przy zwichnięciu wymagane jest nastawienie.

Jeśli powstały uraz nadgarstka wywołuje uporczywy ból, można sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, a także leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych przeznaczony jest Diky spray. To lek w postaci aerozolu z diklofenakiem w składzie, który zapewnia chłodzący efekt, dzięki zawartości olejku miętowego. Leczenie Diky nie powinno trwać dłużej niż 7–8 dni bez konsultacji z lekarzem4.

Na uszkodzenie nadgarstka ponadto stosuje się różne metody fizykoterapii. Zalecana jest także konsultacja z fizjoterapeutą, który wskaże, jakie ćwiczenia na nadgarstek można wykonywać, aby wrócić do pełnej sprawności3.

Bibliografia:

Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.

Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.

J. McMahon, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.

Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.12.).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%