Zamknij

Mocne i słabe strony ? jak o nich mówić?

16:41, 12.02.2018 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Osoba, która ma zdrowe poczucie własnej wartości, potrafi mówić o swoich wadach i zaletach. Warto więc poznawać siebie w różnych sytuacjach i odkrywać swój potencjał. Duże znaczenie ma również szczerość.

Budowanie wizerunku profesjonalisty

Pracownik, niezależnie od tego, czy zarabia 2500 zł brutto, czy 10 tys. zł netto, powinien wkładać wysiłek w to, co robi. To istotne również na etapie rekrutacji. Od pierwszych chwil znajomości z potencjalnym pracodawcą należy więc dbać o swój wizerunek. Pomagają w tym takie cechy, jak np. punktualność, schludność, takt i poczucie humoru. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie. O tym, czy potrafimy się angażować, świadczy m.in. nasza słowność czy zachowanie podczas rozmowy, np. utrzymywanie kontaktu wzrokowego i nawiązywanie do wypowiedzi rekrutera. Niezmiernie ważne jest np. wykazywanie inicjatywy. Możemy to robić, np. zadając pytania podczas rozmowy.

Jak przedstawić swoje zalety na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dojrzały człowiek ma świadomość swoich mocnych i słabych stron. Mówienie o zaletach wcale nie musi być przejawem pychy, chyba że na każdym kroku udowadniamy swoją wspaniałość i wyjątkowość. Jeśli nie mamy skłonności do popadania w megalomanię, umiejętność przedstawiania siebie w korzystnym świetle, sprzyja budowaniu wizerunku; oczywiście pod warunkiem, że robimy to we właściwy sposób.

Kiedy mówimy o swoich mocnych stronach, nie podawajmy fałszywych informacji. Nie wspominajmy również o tym, co mogłoby nam zaszkodzić. Pobicie rekordu w piciu piwa lub jedzeniu hot dogów na czas nie jest tym, co mogłoby sprawić, że potencjalny szef zacznie nas podziwiać. Wspominając o swoich zaletach, bądźmy rzeczowi i starajmy się przytaczać konkretne przykłady, najlepiej związane z naszą pracą. Możemy np. powiedzieć, że jesteśmy dobrze zorganizowani, na potwierdzenie charakteryzując zakres obowiązków w poprzedniej pracy. Cechy, które mają znaczenie dla pracodawców, to również wytrwałość i nieustępliwość w dążeniu do celu, asertywność czy łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Opisywanie swoich wad

Każdy człowiek ma nie tylko zalety, ale również wady. Nie deklarujmy, że posiadamy wyłącznie korzystne cechy, ponieważ trudno uwierzyć w takie zapewnienia. Nie mówmy również o niekorzystnych cechach, które świadczą o nas wyjątkowo negatywnie. Chodzi np. o nieumiejętność dotrzymywania terminów, unikanie odpowiedzialności lub, co gorsza, uzależnienie.

Najbezpieczniejsze rozwiązanie to wspominanie o wadach, które zdołaliśmy przezwyciężyć dzięki nieustannej pracy nad własnym charakterem. Może chodzić np. o rzucenie palenia czy regularne uprawianie aktywności fizycznej, mimo wyraźnych wewnętrznych oporów. Warto wspominać także o negatywnych cechach, które w rzeczywistości są zaletami. Chodzi np. o perfekcjonizm. Pracodawcy cenią dokładnych pracowników. W takim przypadku dobrze jest jednak zaznaczyć, że jesteśmy nie tylko dokładni, ale również efektywni – wydajność ma przecież tak samo duże znaczenie jak staranność i chęć dążenia do ideału.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%