Zamknij

LZO i odory – czyli przed czym chronią nas filtry węglowe

14:50, 24.10.2024 . Aktualizacja: 14:51, 24.10.2024

Oczyszczanie powietrza polega nie tylko na usuwaniu szkodliwych pyłów z pomieszczeń. W wielu przypadkach to również pozbywanie się lotnych związków organicznych (LZO) oraz odorów. Wdychanie dużych ilości substancji może być wysoce szkodliwe dla człowieka; wszystko ze względu na ich toksyczność, a nawet rakotwórczość. Wśród lotnych związków na szczególne wyróżnienie zasługują także odory; to, co je charakteryzuje, to brzydki i drażniący zapach, który da się wyczuć nawet w przypadku niewielkich stężeń. Bardzo wiele odorów przyczynia się do podrażniania błon śluzowych nosa, gardła oraz oczu, tym sposobem znacznie obniżając komfort oraz samopoczucie osób przebywających w konkretnym pomieszczeniu. Zadaniem filtrów węglowych jest kompleksowe pozbywanie się tych związków, głównie w celu ochrony zdrowia ludzi znajdujących się w centrum uwalniania LZO oraz odorów.

Działanie filtrów węglowych. Co warto o nich wiedzieć?

Filtry węglowe działają w oparciu o zjawisko adsorpcji, polegającym na wiązaniu cząsteczek na powierzchni substancji. W dużym uproszczeniu, wychwytuje oraz przykleja do swojej powierzchni szereg zanieczyszczeń, jakie znajdują się w przepływającym przezeń powietrzu – w efekcie pozbywając się LZO oraz odorów. Filtry węglowe uchodzą za naprawdę skuteczne w zwalczaniu gazów, przykrych zapachów, zarodków pleśni, dymu papierosowego czy powszechnych chemikaliów, jakie zazwyczaj stosowane są w gospodarstwach domowych. Warto wiedzieć, że żywotność tego rodzaju rozwiązań jest różna; fakt ten jest ściśle uzależniony przede wszystkim od ilości zastosowanego węgla aktywnego, a także ogólnych warunków eksploatacji. Na stronie jednego z producentów filtrów węglowych, biteko.pl/Filtry-weglowe, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat charakterystycznych cech tego typu produktów, a także poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. BITEKO od lat zajmuje się produkcją filtrów wstępnych oraz dokładnych, realizując indywidualne zamówienia dla klientów z wielu branż. Warto dokładnie skonsultować zakup filtrów ze specjalistami – po zapoznaniu się z sytuacją, fachowcy będą w stanie dobrać najbardziej efektywne rozwiązanie.

Filtry węglowe dobre dla alergików? Sprawdź to.

Filtry węglowe są bardzo popularne zwłaszcza w środowiskach, w których na co dzień przebywają osoby doświadczające różnego typu alergii; wszystko ze względu an fakt, iż wychwytują one związki organiczne. To również znakomite rozwiązanie w przypadku biernych palaczy, gdyż neutralizują one dym papierosowy. Należy przy tym pamiętać, aby wymieniać filtry węglowe w sposób regularny, zazwyczaj co kilka, kilkanaście miesięcy – jest to ściśle uzależnione zwłaszcza od modelu, intensywności eksploatacji, a także jakości powietrza panującej w pomieszczeniu. Filtry węglowe do powietrza uchodzą obecnie za jeden z najważniejszych elementów nowoczesnych oczyszczaczy; ich skuteczność sprawia, że znajdują one swoje zastosowanie w naprawdę wielu miejscach, a także w sprzętach AGD, takich jak odkurzacze czy klimatyzatory.

(Materiał zewnętrzny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%