15 października 2024 r. minął rok od wyborów parlamentarnych. O tym, jaki był to czas i o kulisach pracy posła rozmawiamy z Iwoną Karolewską – posłanką na Sejm RP X kadencji.
- Minął rok od wyborów parlamentarnych. Jaki ten rok był dla Pani?
- Pracowity! Nie mogę uwierzyć, że minęło 12 miesięcy od momentu wybrania mnie na posłankę. To był niezwykle intensywny czas, pełen emocji, nauki i wyzwań.
W Zespole ds. Rozliczeń, wspólnie z innymi posłami, Iwona Karolewska sprawdza działalność poprzedników.
- Może szybko podsumujmy, co działo się przez ostatnie miesiące…
- Spróbujmy: po tym, jak dowiedziałam się, że zostałam posłanką, odebrałam zaświadczenie o wyborze i złożyłam ślubowanie, rozpoczęła się ciężka praca – musiałam zdecydować do jakich komisji chcę należeć i w jakich obszarach pracować. Jestem członkiem dwóch komisji sejmowych: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka, mam doświadczenie w Komisji Zdrowia. Jednocześnie pracuję w 18 Zespołach Parlamentarnych oraz 7 stałych delegacjach parlamentarnych i grupach bilateralnych. We wrześniu zostałam wybrana na przewodniczącą Podkomisji stałej do spraw wykonywania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zastąpiłam na tym stanowisku Kamilę Gasiuk-Pihowicz.
W Zespole ds. Rozliczeń, wspólnie z innymi posłami, sprawdzamy działalność naszych poprzedników – w tym przede wszystkim wydatkowanie środków publicznych.
We wrześniu Iwonę Karolewską wybrano na przewodniczącą Podkomisji stałej do spraw wykonywania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Za mną 26 wystąpień podczas obrad Sejmu RP. Ponadto złożyłam 25 interpelacji, zapytań i oświadczeń.
Od stycznia w Świeciu działa Biuro Poselskie, w którym czekamy na Państwa. W innych miejscowościach spotykam się też z mieszkańcami podczas dyżurów poselskich.
- A jeśli chodzi o działania Rządu?
- Priorytetem Koalicji 15 października jest przede wszystkim działanie dla dobra Polek i Polaków. Udało nam się odblokować środki z KPO – w sumie 600 mld złotych. Pieniądze trafią tam, gdzie są naprawdę potrzebne: do szpitali, które będą mogły kupić nowy sprzęt i zwiększyć dostępność do badań, do kolei w celu modernizacji sieci oraz poprawy bezpieczeństwa pasażerów, na projekty termomodernizacyjne i inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Istotną kwestią jest także transformacja cyfrowa – upowszechnienie dostępu do Internetu na obszarach tzw. „białych plam”, tworzenie sal informatycznych w szkołach oraz inwestycje w rozbudowę e-usług.
Prawa kobiet to jedna z najważniejszych dla mnie spraw - mówi posłanka Iwona Karolewska.
Uruchomiliśmy program In vitro, dzięki któremu już ponad 3 tys. par rozpoczęło proces leczenia, program „Aktywny Rodzic”, czyli tzw. „babciowe”, urlop dla przedsiębiorców, rentę wdowią. Reformujemy finansowanie samorządów, odpartyjniamy upolitycznione instytucje.
- Powrót praworządności i większe środki finansowe dla samorządów - to dla mnie kluczowe kwestie.
Wprowadziliśmy podwyżki dla nauczycieli, dla urzędników sfery budżetowej oraz dla pracowników socjalnych. Zmieniamy szkołę na bardziej przyjazną dla uczniów: odchudziliśmy podstawę programową i wprowadziliśmy nieobowiązkowe prace domowe.
Z Ministrą Aleksandrą Gajewską i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Michałem Sztyblem.
Warto wspomnieć, że w 2025 r. przeznaczymy rekordowe wydatki na obronność (ok. 186,6 mld zł): tak, aby armia była lepiej wyposażona i mogła jeszcze skuteczniej bronić naszych granic.
Rząd Donalda Tuska robi wszystko, żeby Polska odzyskała należne jej miejsce w Europie: przywracamy rządy prawa.
- Jak wyglądają Pani plany na najbliższą przyszłość?
- Chciałabym nadal skutecznie łączyć obowiązki i pracę w Sejmie ze spotkaniami z mieszkańcami, pomagać w ich codziennych problemach. Jestem posłanką właśnie dzięki ich głosom. Podczas kampanii zapewniałam, że jestem dla nich i dotrzymuję słowa.
Posłanka Iwona Karolewska zaprasza do swojego Biura Poselskiego - Czekamy na Państwa!
Najważniejsze dla mnie, poza powrotem praworządności i większymi środkami dla samorządów, są sprawy kobiet oraz zdrowie – szczególnie profilaktyka zdrowotna oraz wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży.Już wkrótce otworzę kolejne Biuro Poselskie w innej części województwa.
Zapraszam Państwa do kontaktu!
Iwona Karolewska
Posłanka na Sejm RP
BIURO POSELSKIE
Al. Jana Pawła II 1 „o”
86-105 Świecie
tel. 573-307-353
e-mail: [email protected]