Zamknij

Drzewko szczęścia – historia jednego z najpopularniejszych symbolów Japonii

. + 12:57, 10.09.2024 Aktualizacja: 12:58, 10.09.2024

Symbole oraz magiczne motywy stanowią integralną część japońskiej kultury od samego początku istnienia Kraju Kwitnącej Wiśni. Każdy z nich skrywa w sobie unikalne znaczenie, a także opowiada ciekawą historię. Podobnie jest z drzewkiem bonsai, będącym swoistą miniaturą jednego z drzew lub krzewów wykorzystywanych przez doświadczonych twórców „drzew w pojemniku” (bo tak można przetłumaczyć słowo „bonsai”). Chociaż są one kojarzone typowo z Japonią, miniaturowe drzewka nawiązują także do pewnej chińskiej legendy o czarowniku Jiang-Feng, który żył za czasów dynastii Han. Miejscowi twierdzili, że potrafił on zmniejszać całe krainy, a wraz z nimi góry, rzeki, drzewa, domy czy ludzi w taki sposób, by cały krajobraz mieścił się na jednej tacy. Dziś drzewko bonsai kojarzone jest głównie z symbolem szczęścia, a jego obecność potrafi urozmaicić niejedno wnętrze czy ogród. Już dziś dowiedz się więcej na temat niezwykłej sztuki zmniejszania roślin oraz poznaj style ich formowania.

Jedno pojęcie, wiele rodzajów. Czym właściwie jest drzewko bonsai?

Warto wiedzieć, że pod pojęciem drzewka bonsai nie kryje się żaden konkretny gatunek krzewu czy drzewa. Eksperci od sztuki miniaturyzowania roślin twierdzą, że da się stworzyć drzewko bonsai z niemal każdej rośliny, która ma niewielkie liście, giętkie, zdrewniałe pędy, a także wyraźny pień. Do najczęściej stosowanych roślin zalicza się azalię, fikus, granatowiec, klon amurski, modrzew oraz klon palmowy. Drzewka te mają niewielką bryłę korzeniową i rosną w płaskich doniczkach, z małą ilością ziemi – dla hodowcy oznacza to, że wymagają one niemal codziennego podlewania. Uformowane bonsai sadzone są w specjalnych, płaskich i ceramicznych naczyniach, których specyficzny kształt dostosowuje się do zredukowanej bryły korzeni. Jeżeli chodzi o style bonsai, wyróżniamy kilka rodzajów, takich jak między innymi:

• bunjin-gi – niezwykły wygląd rośliny uzyskiwany jest poprzez formowanie rzadkich gałązek dopiero na samym szczycie drzewka, sumiennie przycinając pozostałe 2/3;

• chokkan – drzewka o wyprostowanym pniu, stanowiące jeden z podstawowych stylów formowania bonsai;

• ikadabuki – to swoisty lasek bonsai, stworzony z jednolitych drzewek, które wyrastają pionowo z zakopanego w poziomie pojemniku pnia;

• shakan – osiągany przez właściwe formowanie nisko wystających gałęzi styl formowania drzewka, uznawany za jeden z łatwiejszych w sztuce;

• takan – szczególna forma, gdzie z jednego systemu korzeniowego wyrasta kilka pni; zaznacza się przy tym, aby poniżej rozwidlenia pnia nie wyrastały żadne gałązki,a pnie nie były równej długości; gałęzie zaś nie mogą się krzyżować.

Drzewka bonsai można podziwiać między innymi w Japońskim Ogrodzie Siruwia, znanym także jako Mała Japonia. To właśnie tam znajduje się jedna z bogatych oraz unikalnych kolejny drzewek bonsai, dedykowanych zwłaszcza miłośnikom sztuki ogrodowej. Niewiele osób wie o tym, że drzewka bonsai są długowieczne – poszczególne okazy mogą liczyć nawet 100 lat, co nadaje im niezwykłości. Dodatkowo, dziś każdy może posiąść własne drzewko bonsai.

Drzewko szczęścia we własnym domu – co warto wiedzieć na temat pielęgnacji bonsai?

Aby drzewko bonsai prezentowało się wyjątkowo, należy poświęcić mu sporo uwagi – pielęgnacja tego typu rośliny nie należy do najłatwiejszych. Rośliny nie należy ustawiać w pełnym słońcu, a temperatura przyjazna drzewku jest ściśle uzależniona od jego gatunku. Drzewka bonsai charakteryzują się niewielkim systemem korzeniowym, dlatego roślina potrzebuje wysokiej klasy podłoża, czyli gleby doskonałej jakości, pełnej wartościowych składników odżywczych. Jednym z najistotniejszych elementów w przypadku drzewek bonsai jest jednak podlewanie. Bonsai bardzo szybko traci wilgoć, dlatego powinno się podlewać je codziennie, z zachowaniem umiaru. Zbyt intensywne podlewanie może doprowadzić do rozwijania się chorób gnilnych układu korzeniowego. Aby drzewko zachowało swój kształt, powinno się je także regularnie przycinać – według obranego wcześniej wzorca. Właściwa opieka nad bonsai gwarantuje stworzenie małej formy sztuki.

(Materiał zewnętrzny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%