Suplementy przedtreningowe, inaczej przedtreningówki to popularna grupa produktów wspierających komfort treningu, ale często także mająca zwiększać zdolności wysiłkowe. Odżywka z tej grupy określana jest jako przedtreningówka. Stosowane są przed wysiłkiem fizycznym, zwykle zawierają substancje z grupy "boosterów" tlanku azotu, kofeinę i środki mające zwiększać przyrosty i regenerację mięśniową. Sięgnąć po nie mogą zawodnicy wielu dyscyplin, sprawdźmy jednak czy najlepsze odżywki.
Czym są suplementy diety i po co się je stosuje?
Suplementy diety stanowią środki spożywcze, których głównym zadaniem jest uzupełnianie codziennej diety. Większości z nas suplementy diety kojarzą się z witaminami czy odżywkami białkowymi. Tymczasem pokaźną grupę stanowią tak zwane pre workouty, czyli suplementy diety dedykowane do zastosowania przed wysiłkiem fizycznym (tzw. przedtreningówka).
Rodzaje suplementów przedtreningowych
Na rynku możemy spotkać parę podstawowych rodzajów suplementów przedtreningowych, charakteryzujący się odmiennym zastosowaniem. Zależnie od wielu czynników cel sięgania po przedtreningówkę może być inny. Poniżej najbardziej popularne rodzaje odżywek przedtreningowych.
- Najczęściej spotykane - pre-workout 'y z kofeiną (czasem jako shot) – suplementy przedtreningowe, zawierające w swoim składzie kofeinę (często dodatkowo taurynę, ekstrakt z guarany), charakteryzują się działaniem pobudzającym na organizm. Mając zdolność ograniczania odczuwanego zmęczenia, poprawy czujności, i maksymalizacji możliwości wysiłkowych. Kofeina może zwiększać ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno, w związku z czym nie będzie odpowiednia dla wszystkich użytkowników otwieram (powodem może być pogorszenie samopoczucia po wyższych dawkach kofeiny lub przyczyny zdrowotne).
- Odżywki przedtreningowe bez kofeiny - alternatywa dla osób nie szukających pobudzenia - tzw. Cafeine free, odpowiednie dla osób z wyższym ciśnieniem, a także reagujących nie najlepiej na podaż kofeiny. Składowo zazwyczaj zbliżone do swoich alternatyw zawierających te substancje, choć nie zawsze. Na rynku można spotkać przedtreningówki bezkofeinowe zawierające niższe dawki substancji aktywnych, w niektórych przypadkach dedykowane kobietom - rozgraniczenie nie ma realnego sensu. To czy sięgasz po kofeinę powinno zależeć od twojego stanu zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj, że pobudzacz ten nie jest jedyną substancją aktywną przed treningówce i jej brak nie oznacza bezwartościowości suplementu.
- Pompery (pump, boostery tlenku azotu - NO) Czasem występują w wersji solo (np. jako azotany), w innym wypadku ich składowe są dodawane do innych suplementów. Boostery NO oparte są zwykle o parę podstawowych substancji: aminokwasy - argininę (najczęściej pod postacią l-argininy lub AAKG) i cytrulinę, czy azotany. Działanie wspomnianych substancji jest przede wszystkim maksymalizacja produkcji NO - odpowiada on za rozszerzanie naczyń krwionośnych i wzmożenie przepływu krwi przez nie - maksymalizując tzw. pompę mięśniową, czasem też wydolność. Nie udało się dowieść wpływu pomperów na maksymalizację przyrostu tkanki mięśniowej. Efekt ten jest głównie wizualny i przejściowy, może natomiast poprawiać komfort treningu.
Czy dzięki suplementom przedtreningowym (pre workout) przyspieszę budowę formy sportowej?
Całość uzyskanych efektów zależeć będzie przede wszystkim od stosowanej diety, planu treningowego i regeneracji. Suplementy są jedynie dodatkiem do budowy formy sportowej: ich składniki mogą poprawiać ukrwienie mięśni, przyczyniać się do zwiększenia możliwości wysiłkowych, nie są jednak ich głównym determinantem. Zastosowanie przedtreningówki, dzięki poprawie jakości treningu, zwiększeniu wytrzymałości, wprowadzeniu substancji anabolicznych (np. kreatyny), może skutkować przyspieszeniem budowy formy lub maksymalizację naszych wyników. Nie należy jednak warunkować procesu poprawy formy sportowej od stosowania odżywki – powtórzmy raz jeszcze, są one jedynie (wartościowym i użytecznym) dodatkiem do diety i treningu.