Zamknij

Jak zacząć czytać książki? 3 proste sposoby

15:18, 04.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:20, 04.01.2023

Nie ulega wątpliwości, że czytać warto - a jeśli książki nie towarzyszyły Ci dotąd na co dzień, zapraszamy Cię do wypróbowania naszych patentów na wyrobienie sobie czytelniczego nawyku. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak zacząć czytać książki!

Dlaczego warto czytać?

Czytanie jest jednym z najbardziej wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu. Książki poszerzają horyzonty, rozwijają wiedzę o świecie oraz umiejętność płynnego posługiwania się polszczyzną, a emocji towarzyszących dobrej lekturze nie da się zastąpić niczym innym. Dodaj do tego pozytywne nastawienie i nasze praktyczne rady, a czytanie szybko wejdzie Ci w nawyk.

Wybieraj lekkie książki do czytania

Jak wspomnieliśmy wyżej, czytanie ma być przyjemnością - na początek warto stawiać więc na literaturę rozrywkową, pozostającą jednak na wysokim poziomie. Wielu początkujących czytelników chętnie sięga po kryminały, sensacje, thrillery: https://tantis.pl/ksiazki-kryminal-sensacja-thriller-c5100 - powieści należące do tych gatunków zbudowane są tak, by skutecznie podtrzymywać nasze zainteresowanie od pierwszej do ostatniej strony, a wartkie, prowadzone w potocznym języku dialogi dodatkowo ułatwiają lekturę.

Spory potencjał tkwi również w gatunkach Young Adult i New Adult, przeznaczonych dla młodych ludzi u progu dorosłości: mimo charakterystycznego dla nich lekkiego tonu ich autorzy nie stronią od trudnych, kontrowersyjnych tematów, skłaniających do głębszej refleksji.

Zaplanuj z wyprzedzeniem czas na książkę

Brak czasu to jeden z głównych problemów osób zastanawiających się nad tym, jak zacząć czytać książki - i trudno się dziwić, bo realia dzisiejszego świata wymagają od nas ciągłej gonitwy między kolejnymi obowiązkami. Aby poradzić sobie z ich sprawną realizacją, wielu z nas rozpisuje codzienne zajęcia w kalendarzach. Jeśli i Ty masz taki zwyczaj, wykorzystaj swój planer jako narzędzie wyrabiania nawyku: zaplanuj czas na książkę tak samo, jak na spotkanie służbowe czy wizytę u lekarza - i potraktuj to zadanie równie poważnie!

Stosuj zasadę małych kroków

Wspomniany wyżej czas na lekturę nie musi być długi: w procesie kształtowania nawyku znacznie ważniejsza jest systematyczność. Ustal konkretny, mierzalny cel - np. 10 minut z książką każdego ranka lub przeczytanie pięciu stron dziennie - i skup się na tym, by sumiennie realizować go przez co najmniej kilka tygodni. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać: wkrótce sam zauważysz, że coraz częściej sięgasz po lekturę z własnej woli, a przeczytane książki zachęcą Cię do wyszukiwania kolejnych interesujących tytułów.v

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%